Ennek már a fele sem tréfa: mire készül Biden Izraelben?

Elemzések2023. okt. 17.F. T.

Az amerikai külügyminiszter után maga Biden elnök is Izraelbe látogat, ami egyfajta fordulat a másfél hetes konfliktusban. Vajon mit érhet el, és mi a látogatás jelentősége?

A hétvégén úgy tűnt, hogy Izrael gyorsul bevonul a Gázai-övezetbe, felszámolja a Hamász terrorszervezetet, utána döntést hoz arról, hogyan oldja meg, hogy ne éledhessen ott újra hasonló szervezet. A bevonulás aztán késett, miközben az övezet északi részén lakókat felszólították, hogy vonuljanak a déli részbe. Itt már látszott, hogy a gázai lakosság helyzete lehetetlenné vált, a legalapvetőbb életfeltételeik biztosítása gondot okoz, és a katonai művelet során rengeteg civil áldozat lenne.

Patthelyzet

Ezt követően rengeteg egyeztetés zajlott, a humanitárius ellátmány áramlik Egyiptomba, de Egyiptom sem nyitja meg a határt, hogy az ellátmány bemehessen, a külföldi állampolgárságúak kijöhessenek. Úgy tűnik, valamiféle patthelyzet alakult ki: a Hamász felszámolását és a civilek védelmét rendkívül nehéz egyidejűleg megoldani. Vélelmezhető, hogy a fokozott amerikai egyeztetések ezzel függnek össze.

Kérdés, hogy az amerikai elnök mit tud elérni ilyen helyzetben. A békekötés nem aktuális, hisz a civilek válogatás nélküli kínzása és mészárlása után a Hamásszal nem lehet békét kötni, és fennmaradását sem tűrheti Izrael. Amiben Biden bármit elérhet amellett, hogy Izraelt személyesen is biztosítja korlátlan támogatásáról, az a gázai civillakosság számára valamiféle humanitáris segítség megszervezése.

Humanitárius megoldások

Ez roppant bonyolult, hisz ha Izrael ellátja őket, mint békeidőben, akkor ezzel a Hamászt is ellátja, sőt, azok el is veszik a civilek elől az ellátmányt. Ugyancsak nehezen vitelezhető ki, hogy minden civil délre meneküljön, hisz egy egész kórházat, mozgásképtelen emereket nem lehet az adott körülmények között kitelepíteni. Ha viszont nem kerül erre sor, akkor a bevonuláskor különös figyelmet kell fordítani rájuk, csakhogy a terroristák ilyenkor előszeretettel bújnak közéjük, ami megint csak hátráltatja a cél elérését.

Átmenetileg szóba kerülhetne olyan megoldás is, hogy akár az övezeten kívül létesítenek egy óriási menekülttábort, amit akár az ENSZ és az EU is elláthatna, viszont az oda kikerülőket rendkívül alaposan meg kellene szűrni, hogy a Hamász-tagok ne lógjanak ki. Ha le is bonyolítanák ezt az időigényes műveletet, a kórházak kitelepítése ugyancsak megoldhatatlan lenne, mindezt a Hamász is akadályozná, ráadásul egy ilyen kitelepítés is rosszul mutatna, még ha a célja az életek megóvása is.

Az egyetlen, aki mindenkire nyomást gyakorolhat

Látszólag nincs jó megoldás, kérdés, hogy Biden mit tud javasolni, pontosabban mi az, amihez ő kell. Vélhetően az ő szerepe az, hogy bármilyen végkifejlet is lesz, Izraelt rávegye a civilek védelmének fokozottabb súlyára, ellátásuk megszervezésére, még ha ebből profitál is az ellenség. A szomszédos államokat pedig meg kell győznie arról, hogy a lehetőségekhez képest garantálja a gázai civilek sorsát: nekik nem kell beavatkozni, hisz az csak helyzet további romlását eredményezné. Végül még az sem zárható ki, hogy valamilyen mértékű fogolycsere megállapodást is segít összehozni: ő az egyetlen, aki mögött egy olyan ország van, amely a legnagyobb nyomást gyakorolhatja mindenkire.