Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Hiába a nyugdíjazás, utána se ér véget a munka? Mutatjuk, mire számíthat

Elemzések11 órájaD.J.

Magyarországon a nyugdíjba lépők 19,9 százaléka dolgozik. Szlovákiában és Csehországban ez az arány még a 24 százalékot is meghaladja.

Nem csak a mi régiónkat sújtja ez a trend, hanem az egész nyugati világot. Viszonylag sok idős ember veszi fel a munkát a visszavonulása után. Ilyen szempontból tipikusnak is mondható H. Murray története. A San Diego-ban élő asszony 2013-ban vonult nyugdíjba egy 50 éves karrier után. Az élete során volt producer, hollywoodi partiszervező és kaszinó vezető is.

Ahogy a benzin és az élelmiszerárak elkezdtek emelkedni, a gyógyszerkiadásai pedig meglódultak, igyekezett takarékoskodni. Kevesebbet vezetett, a hajvágások között pedig egyre több időt várt. Ám amikor már eljutott oda, hogy néhány gyógyszerét sem tudta megvenni újra munkát vállalt: 80 évesen beállt egy Costco üzletbe mintákat osztogatni.

Az eset annyira nem egyedi, hogy az Egyesült Államokban a 75 év felettieké a leggyorsabban növekvő korcsoport a munkaerőpiacon. A létszámuk 1964 óta több mint négyszeresére nőtt.

A balti államokban különösen sok az idős dolgozó

Nyugat-Európban jópár helyen, például a Benelux országokban, nagyon bőkezűek az állami nyugdíjak. Még a magas megélhetési költségeket is figyelembe veszik. "Emiatt az olyan helyeken, mint Hollandia, a szegénység szintje hirtelen visszaesik, amikor az emberek elérik a nyugdíjkorhatárt, mert a korábbi helyzettől függetlenül tisztességes jövedelemhez jutnak. Egészen más a helyzet a déli vagy a keleti országokban” – mondja Jelle Lossbroek, munkaerő-piaci kutató.

Viszont nem mindenki anyagi kényszerűségből mond le időskorára a munkamentes életről. Egy európai kutatás alapján Magyarországon, akik folytatták a karrierjüket, azoknak csupán 38 százalékát hajtották a pénzügyi problémák.A munkába álló idősek jelentős része, vagyis mintegy 44 százaléka azért „gályázik” a nyugdíjazás után is, mert szereti az állását vagy mert hiányzott a társaság.

A nyugdíjas dolgozók körében Hollandiában, Olaszországban és Dániában a legmagasabb azoknak az aránya, akik azért mondanak le a visszavonulásról, mert kedvelik a karrierjüket. Dániában ezaz érték eléri a 76 százalékot.

 Néhány európai országban azoknak az aránya, akik a nyugdíjazás kezdete után is dolgoznak (2023)

Észtország

54,9

Lettország

44,2

Litvánia

43,7

Svédország

41,7

Finnország

28,6

Csehország

27,5

Írország

26,3

Szlovákia

24,7

Magyarország

19,9

Bulgária

16,7

Lengyelország

13,1

Németország

12,8

Ausztria

12,2

Franciaország

9,9

Luxemburg

9,7

Olaszország

9,4

Spanyolország

4,9

Románia

1,7

Forrás: Eurostat

Itthon egyébként csupán minden ötödik magyar gondolja azt, hogy nem kell majd nyugdíjasként dolgoznia – mutatott rá az OTP Nyugdíjpénztár reprezentatív felmérése. A kutatásban részt vett megkérdezettek 26 százaléka úgy vélte, hogy napi 4 órát kell majd "robotolnia", de magas volt azoknak az aránya is, akik napi 8 órás munkavégzésre számítanak nyugdíjasként.

A KSH legutolsó adatai szerint az elmúlt 10 évben megnégyszereződött az idős munkavállalók száma, 2018-hoz képest pedig jelenleg kétszerannyian, közel 115 ezren dolgoznak a 65–74 éves korosztályban.Számos európai országban már most is munkaerőhiány tapasztalható jó pár szakmában, így a cégek számára is nagy értéket jelenthet az idősebb munkavállalók megtartása – erről már a a Mannheimi Egyetem professzora, Arthur Seibold beszélt.