India hozhatja el a békét Ukrajnában?

Elemzések2024. aug. 30.Eurázsia Központ

Narendra Modi indiai miniszterelnök ukrajnai látogatásával kapcsolatban szedték össze a nemzetközi véleményeket Eurázsia Központ kutatói Klemensits Péter, Seremet Sándor, Szakáli Máté, Tárik Meszár, Veres Szabolcs és Zoltai Alexandra.

Ukrajna

India és Ukrajna 1992-ben létesített diplomácia kapcsolatot. Azóta idén járt először indiai miniszterelnök Ukrajnában. Narenda Modi az ukrán függetlenség napja előtt, augusztus 23-án érkezett Kijevbe ahol Volodimir Zelenszkij elnökkel találkozott. A találkozó során négy kétoldalú megállapodás került aláírásra mezőgazdasági, gazdasági, fejlesztési és kulturális téren, de megállapodtak a védelmi ipari együttműködés terén is.

Modi kifejezte India elkötelezettségét az ukrajnai háború diplomáciai úton történő lezárása mellett, de minden erőfeszítéssel kiállt az ország területi integritása mellett is.

Bár az ukrán sajtóban hangsúlyozták, hogy India nem írta alá a svájci békecsúcs zárónyilatkozatát, a bizakodóbb szakértők szerint Modi kijevi látogatása hozzájárulhat ahhoz, hogy India külpolitikájában erősebb legyen az ukránbarát vonal annak ellenére, hogy Újdelhinek igen szoros és nagy hagyományra visszatekintő kapcsolata van Moszkvával.

A szkeptikusabbak szerint, mint amilyen Volodimir Ohrizko egykori külügyminiszter is, India cinikus képmutató játékot játszik, amely az üzletről és a pénzszerzésről szól. Szerinte Modi kijevi látogatásától semmit sem érdemes várni, ugyanis néhány mezőgazdasági és kulturális megállapodás nem fogja felülírni azt, hogy India az egyik legnagyobb vásárlója az orosz fegyvereknek és az orosz olajnak. India balanszírozni igyekszik Moszkva és Washington között, Washington és Peking között és egyszerre mindenki között – vélekedik a leköszönt diplomata.

Ebben a balanszírozásban a békéltető „plecsni begyűjtése” is fontos elem, de semmivel sem konstruktívabb szerinte, mint a kínai, brazil, szaúdi vagy egyéb törekvések.

Modi látogatásának megítélése az ukrán sajtóban kettős: egyrészt komoly sikerként kezelik, ugyanis a Globális Dél, amely meggyőzésére jelentős erőfeszítéseket tett Kijev, egyik meghatározó országának vezetője érkezett az ukrán fővárosba, másrészt viszont azt a fajta, a nyugati politikushoz hasonló mindent megígérő elkötelezettséget nem lehetett kicsikarni Modiból, a keményvonalas ukrán gondolkodók körében pedig az udvariassági vizitek nem elégségesek.

Oroszország

Az orosz sajtóban Modi kijevi látogatását érintőlegesen említették meg. Sokkal nagyobb hangsúlyt kapott annak a ténye, hogy a látogatás után Modi Vlagyimir Putyinnal folytatott telefonbeszélgetést, amely során az indiai miniszterelnök szavai szerint vázolta orosz kollégájának Kijevi útjával kapcsolatos következtetéseit és az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos nézőpontjait.

Az orosz szakértők körében Modi kijevi látogatása annak a demonstrálása, hogy India egy felelős nagyhatalom, amely elkötelezett a konfliktus békés rendezése mellett és készen áll a felek közötti közvetítésre amennyiben arra azoktól felkérés érkezik. Az orosz ellenzéki sajtóban a külföldön élő orosz szakértők szerint Modi nem béketeremtő,

hanem kötéltáncos, aki igazi geopolitikai játékossá szeretné tenni országát.

Kelet-Ázsia

A kínai médiumok nagy része cikkezett a látogatásról és úgy fogalmaztak, hogy Narendra Modi és India Moszkvához fűződő kapcsolatai próbára lettek téve a kijevi látogatása alkalmával. Kínai szakértők úgy vélik, hogy Modi ukrajnai látogatását „kármentési” látogatásnak szánták, hogy enyhítse Ukrajna és az Egyesült Államok kritikáit korábbi oroszországi útja miatt, azonban a látogatás kihívássá vált India békeközvetítés iránti elkötelezettsége és Oroszországgal fenntartott kapcsolatai számára.

Úgy vélik, hogy Újdelhi számára lehetetlen lesz visszalépni és aláírni a svájci békecsúcs közleményét, mivel egy ilyen lépés tönkretenné az orosz-indiai kapcsolatokat, ráadásul Modi látogatása egy kellemetlen időszakban történt, amikor Oroszország lezárta a tárgyalások lehetőségét, miután Ukrajna offenzívát indított az oroszországi Kurszk régióban.

A szakértők szerint Modinak nagyon óvatosnak kell lennie, amikor megpróbál kiegyensúlyozott kapcsolatokat fenntartani az országok között, mert egy kielégítő béketerv javaslata nélkül olyan helyzetbe kerülhet, ahol végül egyik felet sem tudja megnyerni magának.

Mindeközben az Egyesült Államok védelmi miniszterével, Lloyd Austinnal találkozott, az indiai védelmi miniszter, Rajnath Singh.

A kínai média úgy véli, hogy az Egyesült Államok nyilvánvaló szándéka, hogy kihasználja India határvitáit Kínával a Kína-fékező stratégiájának támogatása érdekében, és megpróbálja felfedezni annak lehetőségét, hogy Indiát Kína alternatívájaként kezelje mind a gyártás, mind a piac területén, Washingtont aggasztja Újdelhi szoros kapcsolata Moszkvával és az indiai-orosz kereskedelem, amely figyelemreméltóan növekedett az Egyesült Államok által vezetett szankciók fokozódása mellett.

A japán és a dél-koreai sajtó is figyelemmel követte az eseményeket, amelyek a nyugati sajtóorgánumok és szakértők véleményét vette át. Úgy fogalmaztak, hogy bár Zelenszkij és Modi öleléssel üdvözölték egymást — ami hasonló jelenet volt, mint amikor az indiai vezető múlt hónapban találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel —, szakértők szerint a találkozó főként India kényes egyensúlyozási kísérletét emelte ki.

India ugyanis megpróbálja kiegyensúlyozni a Nyugattal való fokozott együttműködést és a régi partnerével, Oroszországgal való kapcsolatait.

 Modi viszonylagos ambivalenciája az ukrajnai háborúval kapcsolatban — és hajlandósága arra, hogy kockáztassa hírnevét Nyugaton — nemcsak India Oroszországgal fennálló védelmi és energetikai kapcsolataival, hanem a hazai politikával is összefügg. Bár India vezető szerepre törekszik a Globális Délen, Modi elsődleges közönsége a hazai színtér, rámutatva, hogy Modi 2014 óta igyekszik a külügyekkel hazai támogatást szerezni, India erős, fontos és tiszteletben tartott nemzetközi szereplőként való pozicionálásával.

A szakértők szerint Modi számára az a fő kockázat, hogy a Nyugat végül büntetést szabhat ki ezért a viselkedésért, de ebben az esetben a 73 éves vezető „úgy tűnik, helyesen mérte fel, hogy Kína felemelkedése iránti közös aggodalmak és India hatalmas gazdasági potenciálja miatt Újdelhi túl értékes ahhoz, hogy keményen bánjanak vele.”

Közel-Kelet

Több közel-keleti sajtóorgánum is foglalkozott az indiai miniszterelnök ukrajnai látogatásával. A katari székhellyel bíró Al Jazeera egy részletes írást közölt, amelyben kifejtették, hogy Narendra Modi indiai miniszterelnök ukrajnai látogatása egy jelentős fejlemény, különösen, hogy arra az ismételt ukrán bírálatok fényében került sor.

Az Al Jazeera cikkében kitér arra, hogy Újdelhit azért érték eme bírálatok, mert „semleges” álláspontot képvisel az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban, továbbá nem volt hajlandó csatlakozni az Oroszországgal szemben bevezetett nyugati és globális szankciókhoz, különösen az energiaágazatokkal és a bankokon keresztül történő pénzügyi tranzakciókkal kapcsolatban. Hozzáteszik, hogy a kritikák ellenére úgy tűnik, a háború arra késztette Kijevet, hogy felismerje India fontosságát.

Továbbá az Alhurra egyik cikkében kifejtették, hogy Narendra Modi Lengyelországból vonattal érkezett Kijevbe, és a látogatása történelmi jelentőségű.

Az Alhurra szerint Modi eltökélt az orosz-ukrán háború mihamarabbi rendezését illetően. Hozzátették, hogy a látogatásra akkor került sor, amikor az ukrajnai háború fordulóponthoz érkezett: az ukrán csapatok még mindig a nyugat-oroszországi Kurszk térségében tartózkodnak, miután augusztus 6-án behatoltak oda, miközben az orosz csapatok lassan, de biztosan nyomulnak előre Kelet-Ukrajnában.

Az Alhurra szerint az indiai miniszterelnök látogatása fontos a Nyugat által támogatott Ukrajna számára, amely igyekszik megerősíteni a diplomáciai kapcsolatokat a déli országokkal a háborút lezáró tisztességes rendezés érdekében tett erőfeszítései részeként.

Ezenfelül az Asharq weboldal egy részletes cikket közölt az indiai miniszterelnök kijevi útjáról, amelyben a két fél nyilatkozatait is ismertették.

Leírták, hogy Modi a Zelenszkijjel való találkozója előtt azt mondta: „Egyetlen kérdést sem lehet a csatatéren megoldani”, hozzátéve, hogy India támogatja „a párbeszédet és a diplomáciát a béke és a stabilitás mielőbbi helyreállítása érdekében”. Az Asharq hozzátette, hogy Modi kijevi látogatása azért is volt fontos, mert Újdelhi már rendelkezik bizonyos befolyással Moszkvára.

Az Aletihad internetes oldalán pedig főleg Modi nyilatkozatait közölték, aki elmondta, hogy „bármilyen humanitárius segítségre van szükség, India mindig Önök [Ukrajna] mellett áll, és mindent megtesz, hogy támogassa Önöket”. Majd India miniszterelnöke hozzátette, „rájöttem, hogy a háború [legnagyobb] áldozatai valójában ártatlan gyerekek, és ez igazán szívszorító”. Majd kifejtette, hogy „barátként és partnerként reméljük, hogy hamarosan visszatér a béke és a stabilitás a térségbe”.

Az angol nyelvű iráni Teheran Times csak egy rövid bejegyzést közölt a találkozóról.

Kifejtették, hogy Modi látogatása, az első indiai vezető vizitje Ukrajna függetlensége óta. Továbbá kitértek arra, hogy erre alig néhány héttel azután került sor, hogy Moszkvába utazott új vezetői ciklusának szimbolikus első tengerentúli útjára, ahol Kijev által bírált tárgyalásokat folytatott Vlagyimir Putyin elnökkel.

A török illetőségű Anadolu Agency angol nyelvű weboldala a találkozó eredményeire összpontosított. Kifejtették, hogy miközben Narendra Modi indiai miniszterelnök Kijevben találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, négy együttműködési megállapodást írt alá a két ország.

Ezek olyan területekre terjednek ki, mint az orvostudomány, a mezőgazdasági együttműködés, a humanitárius kapcsolatok és a kultúra, és egy közös nyilatkozatban kinyilvánították, hogy a stratégiai partnerség fejlesztésére összpontosítanak.

Hozzátették, hogy a közös nyilatkozat a bilaterális kereskedelmi és haditechnikai együttműködés kiépítésére is vonatkozik. Továbbá a török sajtóorgánum Zelenszkij nyilatkozatait is közzétette, aki elmondta, hogy a háború befejezése és az igazságos béke kérdése prioritást élvez Kijev számára, megköszönve Indiának részvételét a júniusban Svájcban tartott első ukrajnai békecsúcson.

Az összeállítást az Eurázsia Központ kutatói készítették. A cikk teljes szövege EZEN a linken érhető el.