Ismét 4,5 millióan dolgoznak: mikor érjük el a felső korlátot?

Elemzések2019. jún. 27.Növekedés.hu

A legfrissebb KSH adatok továbbra is erős, feszített munkapiacot jeleznek, a vállatok munkaerő iránti kereslete erős, magas szinten stabilizálódhat a foglalkoztatás - derül ki az Erste Bank elemzéséből.

A Statisztikai Hivatal ma reggeli közleménye szerint 3,4%-ra csökkent a munkanélküliségi ráta március-májusban, ami új legalacsonyabb érték. A tényadat kis mértékben maradt alatta a 3,5%-os várakozásunknak és az elemzői konszenzusnak - olvasható az Erste Bank friss elemzésében. A foglalkoztatottak száma az előző év azonos időszakához képest 43 ezer fővel emelkedett és ismét elérte a 4,5 milliós szintet. Az aktivitási ráta és a foglalkoztatási ráta kis mértékben emelkedett az előző három hónaphoz képest, előbbi  62,8%-on állt, utóbbi 60,7%-ra bővült 0,2%-os emelkedést követően.

Az adatok összességében továbbra is erős, feszített munkapiacot jeleznek, a vállatok munkaerő iránti kereslete erős, így továbbra is magas szinten stabilizálódhat a foglalkoztatás - vélik a bank elemzői.

A jelenlegi munkanélküliség a valaha volt legalacsonyabb, a ráta nagyon közel járhat a természetes mélypontjához. A szezonális hatásoknak megfelelően újraindult a foglalkoztatás növekedése márciustól a gazdaságban, azonban a korábbi évektől eltérően erre egy hónappal később került sor, ami ismét a foglalkoztatási ráta növekedési ütemének lassulására utal.

A következő, április-júniusra vonatkozó közlés vízválasztó lehet a későbbi trendre vonatkozóan, ugyanis a korábbi években ez az időszak minden esetben ugrászszerű javulását eredményezte a foglalkoztatásnak, aminek esetleges elmaradása bizonyítékot szolgáltathat a foglalkoztatás felső korlátjához való közeledésre.

A közfoglalkoztatottak száma azonban már csökkent, szintén az elmúlt évek szezonális trendjéhez igazodva, összesen 96,5 ezer közfoglalkoztatott dolgozott márciusban a gazdaságban. A munkanélküliségi ráta összeségében alacsony maradhat, a feszes munkaerőpiac továbbra is emelkedő bérekhez vezethet, ami azt eredményezi, hogy a fogyasztás az idei évben sem fog érdemben lassulni, és igen fontos támasza marad a magyar gazdasági növekedésnek - derül ki az elemzésből.