Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Itt az első videó a légierő vadonatúj szállítógépének próbarepüléséről 

Elemzések2024. márc. 12.Kovács Dániel

A napokban teljesítette első próbarepülését Brazíliában a Magyar Honvédség első Embraer KC-390 szállítórepülőgépe, az első próbakörről ütős videót osztott meg az Embraer. A látványos képsorok mellett azt is összefoglaljuk, miért pont erre a típusra esett a magyar döntéshozók választása.

Ahogy azt korábban megírtuk, február 8-án Brazíliában próbarepülésen vett részt a Magyar Honvédség első Embraer KC-390 típusú katonai szállítórepülőgépe, ami a tervek szerint ez év folyamán érkezik Magyarországra. Az első felszállásról impozáns videót tett közzé a brazil gyártó.

2020-ban hosszas előkészítés után zárult le a haderőfejlesztési program katonai szállítógép-beszerzésére vonatkozó fejezete, amikor Budapesten aláírták a szerződést két darab brazil gyártmányú KC-390 Millennium multifunkciós légiutántöltő és szállítógép megvásárlásáról. 

A légierő modernizálása akkor már évek óta zajlott, egyebek mellett között két Airbus A319-est kapott a honvédség, majd húsz Airbus H145M, valamint tizenhat H225M típusú helikopter beszerzésére került sor, ezek részben már szolgálatba is álltak. 

Egy tétel maradt hátra a sor végén, a köznyelvben rámpás repülőgépeknek nevezett, teherrámpával rendelkező szállítógépek beszerzése, amelyek leváltják a rendszerből kivont, elavult, szovjet gyártmányú An-26-osokat.

A fülsértő hangjuk miatt Ordító Egérnek becézett Antonovok 1974-ben kezdték el húzni az igát a Magyar Néphadseregben, és 2020-ra bőven megértek a leváltásra, még abban az évben az utolsó használható példány is nyugdíjba vonult.

Ezzel viszont olyan képességet is magával vitt, amelyeket az A319-esek nem tudtak pótolni, ezért a honvédségi berkekben már évek óta keresték az utódját.

A kritériumok között szerepelt, hogy az új gép legyen képes tíz és húsz tonna közötti hasznos teher szállítására, és lehetőség szerint légiutántöltés képességgel is rendelkezzen, hogy a levegőben is elláthassa üzemanyaggal a légierő JAS 39-es Gripenjeit és Airbus H225M helikoptereit. 

Bőven volt konkurencia

Ahogy azt a Magyar Demokrata három évvel ezelőtt összefoglalta, a Magyar Honvédség kritériumai alapján számos közepes szállítógép szóba került, mint az An-26 lehetséges utóda. Ilyen volt például az amerikai Lockheed Martin C-130J Super Herculese, amely a közepes a kategóriában a legelterjedtebb típus a világon.

Felmerült az is, hogy a többi, mostanában vásárolt légijárműhöz hasonlóan ezúttal is egy Airbus-termékre essen a választás, ez lett volna az EADS CASA C-295-ös. Emlegették még az olasz Alenia gyártmányát, a C-27J Spartant, amelynek modernizált változata a versenytársainál gazdaságosabban üzemeltethető, viszont nem képes légi utántöltésre.

A leginkább megfelelő ezek közül a Super Hercules lett volna. A civil, katonai és vállalati repülőgépeket egyaránt gyártó brazil Embraer, illetve a KC-390 Millenium végül csak az utolsó pillanatban került be a kalapba, és egyértelmű volt, hogy az amerikai gyártó gépével kell megmérkőznie. Az Embraer KC-390 és a Lockheed Martin C-130J Super Hercules egyaránt kiváló közepes szállítórepülők, amelyek jelentős szerepet játszanak a katonai légi szállítás területén. Mindkét gép kiváló teljesítményt nyújt, azonban néhány kulcsfontosságú különbség van közöttük.

A KC-390 nagyobb terhelhetőséggel rendelkezik (81 tonna maximális felszállótömeg), míg a C-130J maximális felszállótömege 77 tonna. Ezáltal a brazil gép alkalmasabb nagyobb volumenű vagy nehezebb terhek szállítására. Ráadásul nagyobb hatótávolsággal rendelkezik, maximális terheléssel is meg tud tenni csaknem háromezer kilométert, ami lehetővé teszi hosszabb távú műveleteket anélkül, hogy köztes megállóra lenne szükség.

Kisebb terhelés mellett pedig az üzemanyag-takarékos hajtóműveknek és a korszerű sárkányszerkezetnek köszönhetően üresen akár hatezer kilométernél is messzebbre juthat el, póttartályokkal a raktérben pedig nyolcezerötszáz kilométert is megtehet.

A gyártó úgy számol, hogy két, egymástól kétezerötszáz kilométerre lévő repülőtér között egy KC-390-esekből álló hatgépes flotta két nap leforgása alatt nem kevesebb, mint hatezer embert és ötszáz tonna rakományt képes átszállítani. 

Emellett a Super Herculest négy darab Rolls-Royce turbópropelleres hajtómű emeli a levegőbe, végsebessége hatszázhetven kilométer óránként, utazósebessége valamivel hatszáznegyven km/h felett alakul.

Ezzel szemben a KC-390 két sugárhajtóművet kapott, amivel az utazósebessége meghaladja a nyolcszáz km/h-t, és magasabbra is tud emelkedni, mint a konkurens amerikai gép, egészen tizenegyezer méterig.

Természetesen az sem volt mindegy, hogy mennyit kell az egyes gépekért fizetni. Pontos árat persze nem tudunk, de a becslések szerint egy C-130J átlagosan száz-százhatvan millió dollárba kerül alapáron. Az Embraer-üzletről sem közölt ilyen adatokat a Védelmi Beszerzési Ügynökség, ám iparági becslések alapján ötven-hatvan millió dollárt fizethettünk a KC-390-esek darabjáért.

Már elindult a honvédség szakembereinek képzése Brazíliában

A KC-390 típussal a Magyar Honvédség a katonai légiszállítás terén eddig nem látott képességek birtokosa lesz. Az akár 26 tonna hasznos terhet is szállítani képes repülőgép magyar változata alkalmas lesz légiutántöltésre, precíziós, légi teherdobásokra, valamit intenzív ellátásra szoruló betegek/sérültek ápolására szolgáló betegágyak befogadására is.

A gép sikeres első levegőbe emelkedésével kezdetét vette a légi tesztek sorozata, ezzel egyidőben pedig már tart a Magyar Honvédség szakembereinek képzése is az EMBRAER képzési központjában, hogy a 2024 folyamán Magyarországra érkező technikát felkészülten fogadhassák - írja a Honvédelem.hu.