Kína magával ránt minket is egy újabb válságba?
ElemzésekAz ázsiai országban egyre jobban kezd begyűrűzni az ingatlankrízis. Ráadásul Kínára is lecsaptak a demográfiai gondok.
A mostani évtized unalmasnak semmiképp nem nevezhető. A világjárvány után nem sokkal mindenki azt latolgatta, hogy mekkora az esélye az atomháborúnak. Majd elszálltak az energiaárak és az infláció. Ha ez nem lenne elég most meg Kína problémái árnyékolják be a világgazdaságot.
Az ázsiai óriásnak pont az egyik motorja, az építőipar van óriási bajban.
A gondokról jó látleletet ad az ország délnyugati részében fekvő 6,6 millió lakosú hegyvidéki város: Zunyi.
A településen egy újonnan épített hatsávos autópálya fut át, csakhogy négykerekű járműveket ritkán látni errefelé. Főleg kocogó fiatalok és kutyát sétáltató asszonyok közlekednek rajta.
A Fengxin gyorsforgalmi útnak az építése, ahogy arról a Bloomberg is beszámol, négy évvel ezelőtt elakadt, és részben még mindig le van zárva.
Az autópályák mellett a lakásépítési projektek és a turisztikai látványosságok egy része is befejezetlenül áll a városban.
Ahogy sok más helyen ebben a tartományban is hitelből pörögtek az építkezések. Rengeteg infrastrukturális beruházás ért be az elmúlt tíz évben. Ennek is köszönhető, hogy a helyi sajtó állítása szerint a világ száz legmagasabb hidjának majdnem a fele itt Kujcsou tartományban található.
Csakhogy most ott tartanak, hogy a tartományi kormány az adósságai kifizetésével küzd, a kisvállalkozások nem kapnak pénzt az építési projektekért, a lakosok pedig az új lakások átadását követelik.
Az év elején, amikor megszűntek a COVID korlátozások, sok szakértő arra számított, hogy a kínai gazdaság szárnyalni fog.
Bár nem mindenki volt optimista. Tálos Péter, a Foxconn csoport alelnöke, a Menedzserszövetség Felügyelőbizottságának elnöke a növekedés.hu-nak már az év elején megmondta: a legnagyobb gazdasági kockázatot a világon Kína jelenti.
Ha a kínai gazdaság megroppan, vagy látványosan gyenge teljesítményt nyújt, akkor magával fogják rántani az egész világot. Kelet-Ázsiában óriásiak a kérdőjelek. Nem látom jelét ott semmi jónak
- fogalmazott az alelnök. Az elmúlt hónapok pedig őt igazolják. Az ingatlanválság egyre mélyül. Részben a magas globális infláció miatt az export esik: Kínában július hónapban az egy évvel korábbi adatokhoz képest 14 százalékos volt a csökkenés.
A fiatalok körében a munkanélküliség olyannyira elfajult, hogy a kormány leállította az adatok közzétételét. A nyugati világ demográfiai problémái ráadásul itt is felütötték a fejüket: Kína népessége tavaly hat évtized után először csökkenni kezdett.
Közben a földeladásokból származó bevételek meredek zuhanása és az ingatlanpiaci visszaesés miatt az önkormányzatok egyre nagyobb adósságokon csücsülnek.
Evergrande
Ékes jele a bajoknak, hogy az Evergrande, az ország második legnagyobb ingatlanfejlesztője, amely korábban a csőd szélére került, amikor 300 milliárd dollárnyi adósságot halmozott fel, most a héten több mint egy év után ugyan visszakerült a tőzsdére, de ennek az lett az eredménye, hogy a papírok értéke a földbe állt: a cégnél 87 százalékos zuhanással indítottak.
Hogy mennyire kell aggódni az nem világos, de hogy van ok az aggodalomra az egyértelmű.
A Politico tudomása szerint az Európai Tanács egyik csúcstalálkozóján Olaf Scholz német kancellár zárt ajtók mögött osztotta meg félelmeit Kína kapcsán. Már tavaly arról beszélt uniós kollégáinak, hogy "hatalmas pénzügyi krízist" válthat ki, ha Peking nem tudja kezelni az ingatlanválságát.
Eddig egyébként ha jött egy krízis, akkor Peking általában gazdaságélénkítő csomagokkal válaszolt a bajokra.
A CNN-nek nyilatkozó elemzők és közgazdászok szerint ez viszont most nem opció. Kína túlságosan el van adósodva ahhoz, hogy felpumpálja a gazdaságot úgy mint, ahogy azt 2008-ban tette.
De vanna optimista hangok is. Michael Pettis, a Pekingi Egyetem professzora szerint, akik óriási válságot vizionálnak azok nem értik,
hogy a pénzügyi rendszer mennyire másként működik Kínában, mint a nyugati világban.
Olyan nagy a központi kontroll, hogy szerinte nagyon valószínűtlen egy hirtelen összeomlás vagy egy komolyabb pénzügyi válság. Sokkal esélyesebb, hogy egy sokéves lassuló növekedés elé néz Kína.
Ebben az időszakban minden bizonnyal azon lesznek, hogy az adósságukat leépítsék.