Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Kína válaszút elé kezd érni - El kell dönteniük, hogyan tovább

Elemzések2024. nov. 21.Zoltai Alexandra

Kína gazdasága gyengébben teljesített a harmadik negyedévben, komoly kihívások elé állítva az ország vezetését, amely a kereslet élénkítésére törekszik. A bruttó hazai termék (GDP) 4,6%-kal nőtt éves összehasonlításban a szeptemberig tartó három hónapban, a Kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal legutóbbi jelentése szerint.

Ez alacsonyabb a második negyedévi 4,7%-os növekedésnél, és az idei év első negyedéve óta a leglassúbb ütem. Negyedéves összehasonlításban a gazdaság 0,9%-kal nőtt, szemben az előző negyedévi 0,5%-kal.

Ezek az adatok egyre nagyobb nyomást helyeznek a vezetésre, hogy elérjék az éves, körülbelül 5%-os növekedési célt, amelyet márciusban tűztek ki.

Hszi Csin-ping elnök múlt hónapban arra szólította fel a tisztviselőket, hogy tegyenek meg mindent a cél elérése érdekében, miközben újabb jelei mutatkoztak a gazdasági gyengélkedésnek. A Nemzeti Statisztikai Hivatal szerint az ország „új körülményekkel és problémákkal” néz szembe a gazdasági működés terén, ugyanakkor kiemelték, hogy „a legtöbb termelési és keresleti mutató javulást mutatott szeptemberben”.

A harmadik negyedévi 4,6%-os eredmény összhangban volt a közgazdászok várakozásaival, akik szerint Kína GDP-je az év egészében 4,8%-kal nőhet, ami alacsonyabb a júliusban előre jelzett 4,9%-nál.Kína részvénypiaca mérsékelt reakciót mutatott a GDP-adatok közzétételére, de emelkedett a központi bank friss bejelentései után, amelyek között szerepelt egy új értékpapír-swap létesítmény indítása intézményi befektetők számára.Ennek a lépésnek a célja, hogy több pénzt irányítson a részvénypiacra.

A központi bank azt is bejelentette, hogy létrehoz egy újrafinanszírozási létesítményt részvény-visszavásárlásokhoz.

A kínai központi bank elnöke, Pan Gongsheng megerősítette a tartalékráta csökkentésének tervét a negyedik negyedévben, amit 0,25-0,5 százalékpontos csökkentéssel terveznek végrehajtani.

Kína szeptember végén több növekedést támogató intézkedést vezetett be, többek között kamatcsökkentéseket, a jelzálogköltségek mérséklését és további finanszírozási támogatást a nehéz helyzetben lévő ingatlanfejlesztőknek. Az elemzők szerint azonban ezek az intézkedések önmagukban nem elegendőek a fogyasztói és üzleti bizalom helyreállításához, illetve a deflációs nyomás enyhítéséhez.

Az export, szeptemberben jelentősen visszaesett, ahogy a külföldi kereslet csökkent, és több ország kereskedelmi akadályokat emelt a kínai termékekkel szemben.

A gazdaság egyes területei azonban némi javulást mutattak. Az ipari termelés 5,4%-kal nőtt éves szinten, szemben az augusztusi 4,5%-kal. A kiskereskedelmi forgalom 3,2%-kal emelkedett, gyorsulva az előző havi 2,1%-ról. A befektetések, különösen az ingatlanágazatban, továbbra is gyengék maradtak, az ingatlanberuházások az év első kilenc hónapjában 10,1%-kal estek vissza éves összevetésben. Közgazdászok úgy vélik, hogy a szeptember vége óta bejelentett enyhítések segíthetik a növekedést.

A szerző a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ kutatója.