Megérkezett a jegybanki közlemény a kamatdöntésről - újabb részletek derültek ki

Elemzések2020. okt. 20.Harsányi Péter

A járvány második hulláma miatt lassult a gazdasági kilábalás. A jegybank továbbra is célzott programokkal támogatja a gazdaságot, ám a nulla százalékos szinttől biztonságos távolságban tartja az alapkamatot. Az NHP Hajrá keretében október közepéig több mint tizenkétezer vállalkozás jutott finanszírozáshoz 800 milliárd forintot meghaladó összegben.

Az MNB nem változtatott a kamatkondíciókon a mai kamatdöntő ülésén.

Gazdaság

A jegybanki közlemény alapján a harmadik negyedévben a gazdasági aktivitás az április-májusi mélypontot követően nagymértékben javult. A kiskereskedelmi forgalom és az ipari termelés augusztusban az egy évvel korábbi szint közelébe emelkedett vissza.

Októberben azonban ismét rekordszintre nőtt a világon a napi megbetegedések száma. A gazdasági kilábalás a koronavírus-járvány második hullámának megjelenésével lelassult, így a valós idejű adatok alapján a gazdasági aktivitás továbbra is elmaradt a tavalyi szintjétől.

Összességében 2020-ban a magyar GDP várhatóan 5,1–6,8 százalék közötti mértékben zsugorodik, amit 2021-ben 4,4–6,8 százalék közötti bővülés követhet. A gazdasági teljesítmény 2022 fordulóján érheti el a járvány előtti szintet.

Munkanélküliség

A közlemény kiemeli, hogy a munkanélküliségi ráta augusztusban nemzetközi összehasonlításban alacsony szinten, 3,9 százalékon alakult.

A koronavírus-járvány kihívásaira a vállalati szektor a kormányzati intézkedéseknek is köszönhetően főként a részmunkaidőben foglalkoztatottak arányának növelésével reagált.

Infláció

Az infláció pályáját jelenleg két ellentétes erő befolyásolja. A keresleti-kínálati súrlódások emelik, míg a gyenge kereslet várhatóan csökkenti az árdinamikát.

Jelenleg a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülés felerősödése jelenti a legnagyobb kockázatot az inflációs kilátások szempontjából. Az MNB egyértelmű szándéka elkerülni, hogy a jelenlegi bizonytalan globális piaci környezet az inflációs kockázatok emelkedését okozza. Ezzel összhangban 2020. szeptember 24-én a jegybank az egyhetes betéti rátát 0,60 százalékról 0,75 százalékra módosította.

Fontos üzenet

A jelenlegi, gyorsan változó környezetben kiemelten fontos, hogy a rövid oldali hozamok biztonságos távolságban maradjanak a nullaközeli tartománytól – nyomatékosítja a jegybanki közlemény a korábban már többször elhangzott üzenetet.

Az MNB a koronavírus-járvány időszakában is elkötelezett az árstabilitás fenntartása mellett. Amennyiben az inflációs kilátások megváltozása indokolttá teszi, az MNB készen áll a megfelelő eszközök alkalmazására.

Régiós jegybankok

A közlemény rámutat, hogy a Fed és az Európai Központi Bank egyaránt folytatta likviditásnyújtó és eszközvásárlási programjait.

A régiós jegybankok nullaközeli szinten tartották az irányadó rátákat. A lengyel és a román központi bank is folytatta állampapír-vásárlási programjait. A laza monetáris kondíciók mind a nemzetközileg meghatározó, mind a régiós jegybankok esetén várhatóan tartósan fennmaradnak.

Egyensúly

A költségvetési hiány a GDP 7–7,5 százalékára nőhet az idén. Az MNB várakozásai alapján az államadósság-ráta 2020-ban emelkedik, azonban a gazdasági növekedés helyreállításával és a hiány mérséklődésével 2021-től ismét csökkenő pályára áll.

A folyó fizetési mérleg egyenlege idén kismértékű hiányt mutat, majd fokozatosan javul – derül ki a közleményből.

A stabilan fennmaradó külső finanszírozási képesség mellett az ország külső adósságrátái a következő években is mérséklődnek.

Jegybanki programok

A nagy igénybevételre való tekintettel a Monetáris Tanács a Növekedési Kötvényprogram keretösszegét 2020. szeptember 23-ával 750 milliárd forintra emelte.

Az NHP Hajrá keretében október közepéig pedig több mint tizenkétezer vállalkozás jutott finanszírozáshoz 800 milliárd forintot meghaladó összegben. Az NHP Hajrá keretösszege 1500 milliárd forint.

Az MNB emellett hosszú ideig fenntarthatja az állampapír-vásárlási programot. A jegybank heti vásárlásainak összegét rugalmasan alakítja, a vásárlásokat a hosszabb futamidőkre fókuszálva.