Multicégek legféltettebb titkait leplezi le a Netflix új dokumentumfilmje

Elemzések2024. nov. 24.Somfai Kata Amália

Évről-évre dinamikusan nő az online térben megvásárolt áruk mennyisége, ezzel együtt pedig az árukhoz tartozó műanyag csomagolóanyagok súlya: a kidobott hulladék millió tonnákban mérhető, jelentős része pedig a tengerekben és óceánokban köt ki. A folyamatos fogyasztásra ösztönző nagyvállalatok volt vezetőit is megszólaltatja a Netflix új dokumentumfilmje, mely dermesztő adatokkal szolgál és a féltett titkokról rántja le a leplet.

Miközben egymást érik a karácsony előtti Black Friday akciók, elgondolkodtató dokumentumfilm jelent meg a Netflixen arról, milyen trükkökkel érik el a nagyvállalatok, hogy újabb és újabb szükségtelen holmikat vásároljunk magunknak az online térben. 

Nick Stacey (A nyugalom világa, Volt egyszer egy bolygó, A technika csodái, megvalósult álmok) dokumentumfilmje lerántja a leplet arról is, hogy a multicégek az állandó fogyasztás generálásával miként szennyezik a környezetet.

A kulisszatitkokat felfedő összeállítás a reklámok és az egy kattintással elérhető marketingfogások hátulütőit vizsgálja, rámutatva, hogy a világ legnagyobb cégei által létrehozott túltermelésnek súlyos ára van.  A filmben megszólalnak egyes nagyvállalatok korábbi vezetői is, akik elmesélik, a cégek miként próbálnak megszabadulni a megmaradt árucikkektől. Kiderül, a legolcsóbb megoldás, ha a felhalmozott szemetet eldugott, távoli helyre küldik el, ám ezzel a hulladék lebomlásának gondja nem oldódik meg: a kidobott műanyag csomagolóanyag ottmarad a környezetünkben, tönkreteszi az ökoszisztémát és árt az állatvilágnak.

Egy adat a sok közül: a műanyag csomagolóanyagok súlya várhatóan a jelenlegi háromszorosára nő 2060-ra.

Kép forrása: https://www.netflix.com/hu/title/81554996

A környezetvédelmi szál mellett a film a fogyasztók manipulálására is felhívja a figyelmet: felfedi, milyen taktikákat alkalmaznak a multicégek arra, hogy a fogyasztók minél többször és többet vásároljanak a felesleges holmikból.

Ultrakényelem és túlfogyasztás

Az olyan funkciókkal, mint az egykattintásos fizetés és a gyors szállítás, a platformok nem hagynak időt gondolkodni, hogy valóban szüksége van-e a fogyasztónak egy-egy árucikre. A vásárlás élményére és az újdonság varázsára alapozva a közösségi médiában egyre több személyre szabott hirdetés jelenik meg, amely leköveti a néző korábbi vásárlásait és keresési előzményeit. A film legtöbbet az Amazont, az Adidast és a H&M-et említi, emlékeztetve, hogy a nagy márkák a globális hulladék-termelés legnagyobb hozzájárulói közé tartoznak.

Az óceánok védelmét célzó, 2001-ben alapított nemzetközi szervezet, az Oceana feltérképezte az e-kereskedelemben felhasznált csomagolóanyagok minőségét és mennyiségét, valamint azt, hogy a kidobott hulladék végül hol köt ki. A szervezet adatai szerint  2022-ben csak az Amazon mintegy 95 ezer tonna műanyag csomagolóanyagot használt fel az USA-ban. Ez a mennyiség buborékcsomagolásban 200-szor körbeérné a földet – jegyzik meg a kutatók.

A környezetvédő szervezet számításai azt mutatják, hogy az Amazonon vásárolt áruk csomagolásából csaknem 10 ezer tonna műanyag végül a folyókban és a tengerekben kötött ki 2022-ben. A kidobott csomagolóanyagok mennyisége évről-évre nő. Az Oceana a hulladék mintegy 10 százalékos növekedését mérte 2021-hez képest, és a romlás várhatóan tovább folytatódik a következő években, mind a kidobott csomagolás mennyiségét, mind pedig a tengerekben kikötött műanyagok mennyiségét illetően.

A kutatók emlékeztetnek, hogy miközben az Amazon csökkentette az áruk becsomagolásához szükséges műanyagok arányát Európában és Ázsiában, addig az Egyesült Államokban és globálisan ez a változtatás még nem történt meg.

Vedd meg most: a shopping-összeesküvés Buy Now! The Shopping Conspiracy (2024), dokumentumfilm, Netflix, 13+, Rendezte: