Nagyot zuhant az olajár, a benzin is sokkal olcsóbb lesz

Elemzések2024. feb. 4.F. P.

A hét elején igen magasan, 84 dolláros szinten lévő Brent típusú olja ára péntekre 77 dollárra mérséklődött, ami 8 százalékos csökkenés. A legszebb benne, hogy mindenféle rossz hírek mellett zajlott a folyamat.

A hét folyamán mindkét fő olajtípus, a WTI és a Brent egyaránt november óta a legnagyobb heti áresést produkálta. Az amerikai WTI 79-ről 72 dollárra, a nálunk a benzinár szempontjából meghatározó Brent 84-ről 77 dollárra csökkent. Az árak ezzel visszatértek a január közepi szintre, vagyis az azt követő emelkedést adta vissza a piac.

Nem hatnak a rossz hírek

Az olajpiacra ható hírek elvileg nem voltak jók: a Vörös-tengeren és a Szuezi-csatornán való áthaladás továbbra is problémás a húszik esetleges támadásai miatt, Irán rakétacsapásai pedig a Perzsa öböl olajának szállítására lehetnek kedvezőtlen hatással.

Az a tény, hogy az ár mégis esett, kifejezetten jó hír: arra utal, hogy

a háborús félelmek miatt sokan előre bevásároltak a határidős piacon, így az előrehozott kereslet után visszaesés következett be,

ugyanakkor a kínálat oldal erős.

A legnagyobb kitermelő ma már messze az USA, amely termelését elnökválasztási évben gyakran növeli, de az orosz-ukrán háború két évvel ezelőtti kezdete óta amúgy is igyekeznek csúcsra járatni a kitermelést.

Bővülő kínálat

Eközben más országok is vannak, ahol bővül a kitermelés: ilyenek az afrikai Angola, amely ki is lépett az OPEC-ből, mert nem akart részt venni a kitermelés visszafogásában (a többi olajtermelőhöz képest igen szegény ország esetében ez érthető is), emellett az új olajország, Guyana is gyorsan bővíti nemrég felfedezett mezőin a kitermelést.

Az orosz olaj helyzete érdekes, de ott is megjelent bizonyos mennyiségű hirtelen túlkínálat, mivel az indiai állami olajvállalat nem veszi át az orosz szállítmányok egy részét a tavaly év végén szigorított szankciók miatt. Így egyre több tanker vesztegel a Távol-Keleten orosz olajjal megrakva, és megpróbálják ott értékesíteni az árut. Vevőként leginkább Kína lép fel, nyomott áron megveszi az orosz olajat, és ezzel csökken kereslete a közel-keleti olaj iránt.

Iránnak fontos az export

A péntek esti amerikai megtorló csapássorozat, melyet iráni milíciák ellen intéztek, érdemben nem módosította az árat, igaz, hogy az amerikai kereskedés is már a vége felé közeledett akkor. Nagyobb probléma csak akkor lenne, ha a Perzsa-öböl és annak az Indiai-óceán felé nyíló kijárata, a Hormuzi-szoros hajózása megbénulna, de ez Iránnak sem érdeke, hisz maga is ezen az útvonalon szállítja exportolaját.

A perzsa állam gazdasági helyzete olyan gyenge, hogy nem engedheti meg magának az eleve szankciók által csökkentett olajexportjának további visszaesését, pláne, hogy egy esetleges kiterjedtebb konfliktus esetén költségei is erősen megnövekednének.

Nem várható megrázkódtatás

Így kicsi az esélye annak, hogy komolyabb megrázkódtatás érné az olajexportot, ahogy azt is nehéz elképzelni, hogy a nemzetközi közösség, de mindenek előtt az USA sokáig tűrné, hogy akár a húszik, akár az újra felbukkanó szomáliai kalózok veszélyeztessék a nemzetközi hajózást.

Összességében így a piac újra kiegyenlítetté vált, az izraeli háború 120 nappal ezelőtti kezdete óta már sok ijedelem volt a piacon, de ezeketre a kínálat mindig rugalmasan reagált, az ár nem tudott tartósan emelkedni, sőt,

az október eleji szintnél bő 15 százalékkal lejjebb van.

Benzinár

A hazai benzinár néhány napos csúszással követi az olajár változását és a forintárfolyam ingadozását, ezért pénteken még emelkedett az ár és a 95-ös benzin átlagára 600 forint fölé került, viszont a nagy heti olajáresés és forinterősödés most fogja kifejteni hatását, így

akár 20 forinttal is csökkenhet a literenkénti ár.