Napokon belül visszaléphet Biden, ki jöhet helyette?
ElemzésekAz idei elnökválasztás kereken a hatvanadik az Egyesült Államok történetében. Az érvényes jogszabályoknak megfelelően 2024. november 5-én rendezik meg, majd a győztest 2025. január 20-án iktatják be. A leköszönő, s egyben a választásokon újrainduló elnököt egyre többe kritika éri és visszalépésre szólítják fel a saját, demokratapárti politikustársai is.
Az élet fintora, hogy az Amerikai Egyesült Államok jelenlegi, két legfőbb elnökjelöltjének szereplése, legfőképpen a koruk miatt – Joe Biden idén 82, míg Donald Trump 78 éves – kísértetiesen kezd emlékeztetni a hajdani Szovjetunióban az SZKP főtitkári székében egymást követő „nagy öregek” hatalmi jutalomjátékára.
Azzal, hogy a két elnök lesz a két jelölt, az idei év az első 1956 óta, hogy ugyanazok a demokraták és a republikánusok jelöltjei az egymást követő választásokon.
A sikertelen vita fontos indikátor
A New York Times szerint a demokraták körében fokozódik a harag Biden elnök vitateljesítménye miatt, egyes párttagok aggodalmuknak adnak hangot a jelöltsége miatt, mások pedig visszalépését sürgetik.
Már legalább fél tucat felsőházi demokrata egyenesen azt közölte kollégáival, hogy Biden jelöltségének véget kell vetni. Egyre több adományozó és üzleti vezető felszólította a leköszönő elnököt, lépjen ki, míg mások dollárok visszatartásával revolvereznek.Az amerikai elnökválasztásokon egyébként nagyon ritka, hogy több, mint két fontos jelölt van versenyben: idén, ezzel szemben, a republikánus Donald Trump, a demokrata Joe Biden mellett harmadik a függetlenként induló Robert F. Kennedy Jr. Kispárti jelöltek közé tartozik továbbá Cornel West szocialista aktivista, aki eredetileg a Néppárt, majd a Zöld Párt színeiben indult és a No Labels centrista politikai mozgalom is bejelentette, hogy terveznek indítani egy jelöltet, mivel közvélemény-kutatások szerint erre lenne igénye az amerikai népnek.
Felszólították a leköszönő elnököt
Az első elnöki vita után, 2024. június 27-én, többen – köztük magas rangú demokraták – is arra szólították fel Bident, hogy lépjen vissza a jelöltségtől. Így lehet komoly kihívója a demokrata nemzeti gyűlésen 2024 augusztusában.
A szóba jöhető versenytársak között megnevezték Kamala Harris alelnököt, Pete Buttigieg közlekedési minisztert, Michelle Obama first ladyt, Gretchen Whitmer michigani kormányzót, Gavin Newsom kaliforniai kormányzót és J.B. Pritzker illinois-i kormányzót.
A legvalószínűbbnek Kamala Harris indítása tűnik, elemzők szerint a jelenlegi alelnök azonban nem rendelkezik elegendő erővel és karizmával ahhoz, hogy legyőzze Donald Trump republikánus elnökjelöltet.
Már július 11-én pedig egyre több demokrata jelent meg nyilvánosan azt követően, hogy előző nap Peter Welch az első szenátor lett, aki felkérte az elnököt a visszalépésre.
Őt követte Marie Gluesenkamp Perez, Greg Stant, Ed Case, Brad Schneider és Hillary Scholten.
Az Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research által készített közvéleménykutatás szerint Biden életkora ismét téma lett a első elnökjelölti vita után, a demokrata tanácsadók több, fiatalabb politikust javasoltak a helyére, mint Gretchen Whitmert vagy Gavin Newsomot.
Az 1971-ben született Gretchen Esther Whitmer amerikai jogász és politikus, 2019 óta Michigan 49. kormányzója. A Demokrata Párt tagja, 2021 januárja óta a Demokrata Nemzeti Bizottság egyik alelnöke.
A szintén demokrata Gavin Christopher Newsom 57 éves politikus és üzletember, 2019 óta Kalifornia 40. kormányzója. 2011 és 2019 között Kalifornia helyettes kormányzója volt, míg 2004 és 2011 között San Francisco 42. polgármestere.
Erősödnek a lemondást követelő felhívások
A helyzet azzal fenyeget, hogy megosztja a pártot a jövő hónapban Chicagóban tartandó nemzeti kongresszus előtt, ahol Biden a tervek szerint elfogadja a demokrata jelölést.
A Wall Street Journal azt írta, hogy a június 27-i sikertelen vitája után „nagy nevek” közül is célozgatnak arra, Bidennek távoznia kell az elnökjelöltek sorából. Igaz, a lemondást követelő felhívások néhány napra leálltak a Donald Trump elleni gyilkossági kísérlet után. De egyre erősödnek, ahogy a GOP (Republikánus Párt) egységdemonstrációt mutat a Milwaukee-i kongresszusán ezen a héten.
A közvélemény-kutatások is Biden ellen fordultak, és a színfalak mögötti puccs is felgyorsult. Eközben egyre több, korábban demokrata államban nőtt a republikánusok támogatottsága.