Nyitott börtönként nyomorog a Gáza övezet - Háttér
ElemzésekAz Izrael és Egyiptom között fekvő 365 négyzetkilométer nagyságú Gáza övezetben hatalmas nyomorban él 2,3 millió palesztin. Nem megoldott a víz- és áramellátás, ahogy kijárat sem.
Az izraeli túszok kiszabadításáig lekapcsolta az áramot és a vízszolgáltatást Izrael a Gáza övezetben, ahol már a háború előtt is súlyos ellátási zavarok voltak.
A lakosság közel fele munkanélküli, és a 18 év alattiak aránya 65 százalék. A gyakorlatilag teljesen területen több mint tízszer magasabb a népsűrűség, mint Izraelben.
Nincs elegendő élelmiszer a háztartások kétharmadában - írja az A Dzsazíra összefoglalója.
A palesztinok nyitott börtönként hívják Gázát, ahol a lakosság 60 százaléka menekült,a teljes terület kerítéssel körbe van kerítve, és engedélyt kell kérni, hogy Izraelbe átmehessenek.
Két átjáró működött eddig az engedéllyel rendelkezők számára, ezeket most lezárták.
Az egyetlen kijárat Egyiptom felé Rafahban van, de az a határ sem mindig nyitott, a fő kereskedelmi útvonal Rafahtól nem messze, Karem Salomnál található, amelyet szintén lezártak.
A területet még 2010-ben biztonsági zónával lezárta Izrael, amely a légteret és a tengert is ellenőrzi.
A tengeren észak és dél felől is tiltott zóna húzódik biztonsági okokból.
A terület alatt több csempész útvonalat is kiépítettek Egyiptom felé.
Izrael és Gáza között a 2005-ös izraeli kivonulás óta több háború is zajlott: 2009-ben, 20112-ben, 2014-ben és 2021-ben, ezek közül a 2014-es tartott a legtovább, 50 napig.
Egyiptom és Izrael között, kilátástalan nyomorban
A Gáza övezet történelme évezredekkel ezelőttre nyúlik vissza. A terület sok különböző hatalom uralma alá került az évszázadok során, köztük a különféle keresztes seregek, az Oszmán Birodalom és mások uralma alá is. A 20. század elején a terület az Oszmán Birodalomhoz tartozott, majd az első világháború után brit mandátumterületté vált.
1967-ben, a hatnapos háború során Izrael elfoglalta a Gáza övezetet, amely azóta is konfliktus forrása a térségben. Ezt megelőzően, 1948-tól 1967-ig Egyiptom kezelte, de soha nem annektálta hivatalosan.
A terület gazdasági, politikai és katonai elszigetelődése miatt a munkanélküliség és a szegénység magas. Az infrastruktúra sok helyen hiányos és elavult, és a lakosság sok alapvető szolgáltatás hozzáférésében korlátozott, mint az egészségügy, az oktatás és az ivóvíz.
Az izraeli és az egyiptomi hatóságok közösen ellenőrzik az övezet határait, és korlátozzák az áruk és emberek mozgását a területen.
A terület jelentős mértékben függ a humanitárius segélyektől és az importtól.
Az alapvető szolgáltatások, mint az egészségügy és az oktatás korlátozottak. A gazdaság jelentősen szenved az áruk importjának és exportjának korlátozása miatt.
Izraeli légitámadás Gázában, MTI/EPA/Mohamed Szaber
Az övezet gazdasága rendkívül nehéz körülmények között működik, részben az izraeli blokád és a politikai konfliktusok miatt.
A lakosság több mint 80 százaléka szegénységben él, zömében biztonságos ivóvíz nélkül, az áramellátás csak a nap egy részében volt biztosítva már a háború előtt is. Most lekapcsolta Izrael az áramellátást, így áttértek a napelemek által biztosított energia-ellátásra - írja a CNN.
Az övezetben sok a menekülttábor, melyek egy része még az 1948-as, majd az 1967-es háború után alakult ki.
Izraeli telepesek kivonulása
2005-ben Ariel Sharon izraeli miniszterelnök úgy döntött, hogy egyoldalúan evakuálja az összes izraeli telepest a Gáza övezetből, valamint négy települést a nyugati parton: több mint 8000 izraeli telepes kiköltöztetését végezték el, a telepesek biztonságának fenntartása gyakorlatilag megoldhatatlanná vált.
Az akció része volt annak a tervezetnek, amelynek célja a biztonsági helyzet javítása és a béketárgyalások előmozdítása volt.
Miután a telepeseket kiköltöztették, az izraeli hadsereg is elhagyta az övezetet, bár továbbra is ellenőrizte annak határait és légi területét.
A Hamász, melyet több ország is terrorista szervezetként tart számon, 2006-ban nyerte meg a palesztin parlamenti választásokat. 2007-ben egy erőszakos hatalmi átvétel után a Hamász uralma alá került a Gáza övezet, míg a Fatah, egy másik jelentős palesztin politikai csoport, a Nyugati Parton maradt domináns.
Azóta a két csoport közötti ellentétek tovább mélyültek, bár többszöri kísérlet történt a megbékélésre és az egységes palesztin kormányzat létrehozására.
2007 óta Izrael a biztonsági aggályai miatt tengeri, légi és földi blokádot hajtott végre a Gáza övezeten. Ezt azzal indokolja, hogy megakadályozza a fegyverek és más katonai eszközök bejutását a Hamászhoz és más fegyveres csoportokhoz.
Bár a blokád célja a biztonság növelése, számos nemzetközi szervezet és emberi jogi csoport azt állítja, hogy az rendkívüli humanitárius válságot okozott a gázai lakosság körében.
A blokád és a háborús konfliktusok súlyosbították a már amúgy is megpróbáltatásokkal teli életet Gázában.
Az ENSZ és más nemzetközi szervezetek már korábban is gyakran figyelmeztettek a gázai humanitárius válság mélységére.