Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Nyugdíjak: itt aranyélete van az időseknek

Elemzések2024. szept. 20.D.J.

Egy friss ranglista alapján egy nyugat-európai országban élnek a legjobban az idősek.

Bár jól ismert tény, hogy a világ elsőszámú szuperhatalmának az USA-nak a szociális hálója nem túl erős, ám még így is meglepő, hogy amikor listázzák, hogy mely országokban a legjobb a nyugdíj-rendszer, Amerika mennyire alul szerepel.

A világ egyik legnagyobb vagyonkezelő cége a Natixis minden évben nekifut a titáni feladatnak: megpróbálják kideríteni, hogy az adott esztendőben mely országban a legjobb az időseknek. A legfrissebb rangsorukban pedig az USA csak 22-dik lett. Két hellyel lejjebb kerültek, mint tavaly.

A lecsúszás részben annak köszönhető, hogy a vizsgált időszakban a cég felmérése alapján az amerikaiak általában véve is kevésbé érezték magukat boldognak, mint egy évvel korábban. Pedig a GDP náluk nagyobb arányban nőtt, mint a többi fejlett országban.

A Natixis listáján Svájc szerepelt a legjobban, ahol épp az idén tartottak két népszavazást is a nyugdíjpolitikáról.

A kormány hiába figyelmeztetett, hogy a „nyugdíjemelés” évente több mint négymilliárd svájci frankba kerülne, ami adóemeléseket igényelne, és veszélyeztetné a társadalombiztosítási rendszer pénzügyi stabilitását.

A választók többsége támogatta azt az intézkedést, hogy a nyugdíjakat egészítsék ki 13. havi kifizetéssel. Ugyanakkor 75 százalékuk nemet mondott arra a javaslatra, hogy az ország nyugdíjkorhatárát fokozatosan emeljék 65-ről 66 évre.

Svájcban egyébként jelenleg a minimálnyugdíj átváltva 518 ezer forintot tesz ki. Bár ehhez érdemes hozzátenni, hogy az „Alpok országa” az egyik legdrágább hely a világon. Ahol nem csak a nyugdíjak, hanem a minimálbérek is csillagászatiak.Országos szinten ugyan nincs meghatározva a minimálbér, viszont ettől még az egyes kantonok Svájcban dönthetnek úgy, hogy a béreknél megszabják a legkisebb összeget, amit a munkáltatók adhatnak. Genfben például teljes munkaidőben átváltva mindenki hazavisz legalább havi 1,7 millió forintot.

A helyi minimálbér alig pár éve lett bevezetve, elsősorban azért, mert a városatyák arra jutottak, hogy túl nagyok a társadalmi különbségek.

Zürich (Forrás: Shutterstock)

Kérdőjelek a jövő körül

A Natixis nyugdíj-ranglistáján Svájc után a dobogó másik két helyén Norvégia és Izland áll. A sorban őket követi Hollandia és Luxemburg. Az első öt helyen végig európai országok sorakoznak. Akár csak tavaly a top 10-be ezúttal is csak két olyan állam került be, amely nem az öreg kontinensen található: Ausztrália és Új-Zéland.

Top 10 ország a Natixis nyugdíjas indexe alapján (2024)

Ország

Index

Svájc

82

Norvégia

81

Izland

81

Hollandia

79

Luxemburg

78

Ausztrália

78

Németország

77

Dánia

77

Új-Zéland

77

Forrás: Global Retirement Index

Viszont jellemző, hogy még azokban az országokban is, amelyek bekerültek a legjobbak közé, rengeteg vita övezi a nyugdíjakat. Egy felmérés szerint Ausztráliában például az emberek 40 százaléka nem bízik benne, hogy valaha vissza tud majd vonulni.

Sok diskurzus folyik akörül, hogy meddig lehet még növelni a nyugdíjkorhatárt. Dániában például korábban megjelent egy javaslat, amely azt kérte, hogy az eredeti ütemtervvel ellentétben az évszázad végére ne 77, hanem „csak” 74 évre emeljék a nyugdíjba lépés korhatárát.