Összeomlott a japán jen

Elemzések2024. jún. 27.Fellegi Tamás

1986 óta nem látott mélypontra süllyed a jen a dollárral szemben, ami Japánnak problémákat okozhat, ugyanakkor logikus folyamat, hisz a jen kamata 0, a dolláré 5 százalék fölötti.

Idén egyszer már elérte a japán fizetőeszköz a 38 éves mélypontot, akkor a japán jegybank beavatkozott, és dollárt adott el, leszorítva annak árfolyamát, vagyis erősítve a jent. Most újra bekövetkezett a jen mélyrepülése: egy dollárért több mint 160 jent adnak. Csak idén 12 százalékot gyengült a japán fizetőeszköz, drágítva az importot, és így csökkentve a fogyasztást.

Elkerülhetetlen folyamat

A jen zuhanása teljesen logikusnak tekinthető, miután a japán alapkamat ugyan már nem negatív, de a nullától érdemben nem is tér el, és a 10 éves állampapírhozam is 1 százalék alatt van. Ezzel szemben a dollár esetében az alapkamat közel 5,50 százalék, a 10 éves amerikai állampapír hozama 4,3 százalék körül van, ráadásul a piacok mostanra már kamatcsökkentést vártak az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed részéről, ez azonban egyre inkább csúszik.

Rengeteg a fedezetlen jen a rendszerben

Egy további tényező lehet, hogy a japán jegybank az eszközvásárlási programok során a hatalmas japán államadósság több mint felét felvásárolta, így gigantikus összegű fedezetlen pénz került piacra, ami ugyan érdemi inflációt nem okozott, miután nem a lakossághoz került, hanem jórészt az állampapírokat a jegybanknak eladó intézményi befektetőkhöz.

dollár/jen, 3 évdollár/jen, 3 év. Forrás: stooq.com

Ők érthető módon rögtön hozamot próbáltak keresni, és ezt részben a japán és nemzetközi részvénypiacokon, részben az amerikai és kisebb mértékben más országok állampapírjai által találták meg, és ez a folyamat most is zajlik, így a dollár és kisebb mértékben más devizák iránti kereslet olyan erős, hogy óhatatlanul zuhan a jen árfolyama.

Nem égetik a pénzt

A kormány és a jegybank óvatos a beavatkozással kapcsolatban, miután a fundamentumokkal szemben hadakozni rendkívül költséges, és kevéssé hatékony mulatságról van szó.

Ezért a Bloomberg szerint vélhetően csak egy következő, dolláronként 165 jenes szinten történik beavatkozás, akkor is inkább csak a folyamat lassítására. Trendszerű változásra a vélhetően csak akkor lehet számítanni, ha megindul az amerikai kamatcsökkentési ciklus, és a hosszabb amerikai kötvényhozamok is csökkenni kezdenek.