Összeomlott a bitcoin

Elemzések2024. aug. 5.Fellegi Tamás

Az egy hete még 70 ezer dolláron álló kriptodeviza 50 ezer dollár alatt is járt hétfőn. A zuhanás sokkal nagyobb, mint a részvénypiacon, pedig ott sem szép eddig az augusztus.

A bitcoin szombat óta 15 százalékkal zuhant a mélypontig, de érdekesség, hogy a második legnagyobb kriptodeviza, az ether még ennél is nagyobbat szakadt: három nap alatt 24 százalékot, és ezzel le is törölte teljes 2024-es nyereségét. A kriptodevizákhoz kapcsolódó részvények is nagyot estek: a Coinbase 18 százalékkal került lejjebb.

Követték a részvényeket

A múlt hét folyamán a részvénypiacok is erős változékonyságot mutattak, majd jelentős mínuszban zárták a hetet, hétfő reggelre pedig az ázsiai piacokon volt nagy pánik a japán tőzsde vezetésével: a Nikkei index 12,4 százalékot esett, ami 1987 óta a legnagyobb egynapos zuhanás.

Míg a részvénypiacokon az első félév rendkívül meredek emelkedése után időszerű lett egy kiadós korrekció, a kriptodevizák elvileg nem kellene, hogy hasonlóan mozogjanak a részvénypiacokkal. Valójában azonban a kriptodevizák tökéletesen spekulatív termékek, fundamentális érték nélkül. Az utolsó nagy felfutás a bitcoin árfolyamában, melynek során a tőzsdékkel szemben már nem tudott új csúcsot elérni, nagyjából egyidejű volt az részvénypiac idei, elsősoran a mesterséges intelligenciával kapcsolatos túlzott várakozások hatására bekövetkezett meredek emelkedésével.

Az idei emelkedés háttere

A bitcoin esetében az emelkedést hajtó hírek egyrészt a bitcoin ETF-ek megjelenése voltak, másrészt az úgynevezett felezés, melynek során feleződik az egy bitcoin előállításáért (bányászat) járó jutalom. Csakhogy a bitcoin elméletileg előállítható mennyisége 21 millió darab, melyből 19,5 millió már megvan, így a gyakorlatban alig van jelentősége, hogy a maradék milyen ütemben kerül elő. 

Az ETF-ek megjelenése pedig értéket nem adott neki, csak reményt a befektetőknek. A két esemény rengeteg vevőt vonzott a piacra, tulajdonképpen aki csak akart, most bevásárolt. Az árfolyam azonban nem tudott érdemben a 2021-ben elért csúcs fölé menni, egyszerűen azért nem, mert az összes bitcoin értéke már közelítette a csúcson az 1500 milliárd dollárt.

Ennél több pénzt nem ölnek bele

Ez olyan nagy összeg, aminél többet a befektetők összessége nem szán erre az eszközre, hisz épp fundamentális értékének hiánya miatt intézményi befektetők, nyugdíjalapok, jegybankok nem vásárolnak belőle. Kizárólag a kockázatot pontosan felmérni nem tudó, vagy a nagyon magas kockázatot tudatosan vállaló magánszemélyek, esetleg kisebb cégek vesznek, de ők se minden pénzükért, így egyszerűen nincs több erre szánható pénz.

Csalódott, menekülő befektetők

A csúcson az összes kriptodeviza összesített értéke 3000 milliárd dollár volt: annyi, mint az Apple vagy a Microsoft teljes értéke, vagy akár a német tőzsde teljes kapitalizációja. A bitcoinra, etherre fordítható pénz elfogyott, és miután nem jött a várt emelkedés, a befektetők elkezdek eladni, hisz nem kapnak se kamatot, se osztalékot, mint a kötvényeknél vagy részvényeknél.

Így, miután fölfelé már nincs út, az árfolyamok megindultak lefelé, a kriptók piacára átragadt a részvénypiacokon tapasztalható eladási hullám. Így bebizonyosodott, hogy biztonsági eszköznek, digitális aranynak sem tekinthetők, hiába reklámozták így őket.