Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Oroszországi zavargások: második front nyílik a Kaukázusban?

Elemzések2023. okt. 30.F. T.

Az Izrael és a Hamász terrorszervezet közötti háború hatására világszerte izzanak az indulatok, de vajon miért pont az Oroszország egyik sarkában rohan meg a csőcselék egy repülőteret, izraeli utasokra vadászva, Hamász-módra? Úgy tűnik, Putyinnak nem csak Ukrajna, de az Észak-Kaukázus miatt is fájhat a feje.

Vasárnap este szokatlan esemény történt az Orosz Föderáció egyik tagköztársaságában, Dagesztámban. A főváros, Mahacskala repülőterét megszállta egy többszáz fős csoport, és minden biztonsági ellenőrzést megkerülve a repülőkhöz,  sőt a kifutópályára jutottak. Egy izraelből érekező gépet vártak, és annak utasait akarták meglincselni, a repülőtéren pedig önhatalmúan igazoltatni akarták az utasokat, hátha találnak izraeli polgárt.

Meglepő helyszín

A leginkább elképesztő, hogy ez pont Putyin birodalmában történik, ahol már

akkor is gyanús valaki, ha kiejti a háború szót, netán békét követel, esetleg a gyereke az iskolában Ukrajnáról rajzol valamit.

Hogy lehet, hogy a hatóságok sehol nem voltak, lassan reagáltak? Csak másnapra sikerült rendet teremteni és letartóztatni a rendbontókat.

A másik, ami meglepő, hogy pont itt, egy olyan helyen történik ez, ahol ugyan muszlim a népesség de nem arab. Ugyanakkor volt itt harc, nem is kevés: a Szovjetunió felbomlása után a szomszédos Csecsenföld vívott kétszer is függetlenségi háborút, melyet Putyin végül levert, de Dagesztánban is volt elégedetlenkedés. Nem véletlenül: ez a két köztársaság az egész óriási országon belül, ahol nem csak, hogy nincs orosz többség, de érdemben nem is élnek oroszok.

Dagesztán ezen belül is különlegesség: nincs többséget alkotó nép, hanem számtalan kisebb népcsoport alkotja, akik meg sem értenék egymást: közös nyelvük az orosz, miután a 19. század elején az Orosz Birodalom szerezte meg a területet az akkor még Perzsiának nevezett Irántól.

A 3 millió lakosú köztársaság lakosságának legnagyobb csoportja 30 százalékkal az avarok, nagyjából 16-16 százalékkal a dargok és kumikok, 13 százalékkal a lezgek, és még 6 népcsoport van 1 százalék fölötti aránnyal, közülük az oroszok 3 százalékkal képviseéltetik maguk.

Az elégedetlenség háttere és következménye

A hétfői események akkor lehetnek aggasztóak, ha tartós elégedetlenségi hullám indul, ugyanis ekkor már előfordulhat, hogy a távoli izraeli események csak alibiként szolgáltatnak okot. Valójában esetleg az Oroszországon belül az ukrajnai háború miatt különösen ezeken a peremterületeken romló gazdasági helyzet okozhat feszültséget, valamint az, hogy

Dagesztánból és más nemzetiségi vidékekről az átlagosnál nagyobb számban soroztak be fiatalokat katonának,

akik élve és egészben csak ritkán térnek vissza.

Ha egy általános elégedetlenség söpörne végig a Kaukázus mentén sokféle nép által lakott régiókban, esetleg felerősödnének ismét a függetlenségi törekvések, az

végzetesen megosztaná Moszkva erőit, mivel a rendteremtéshez az ukrán frontról kellene elvonni a haderőt, hisz a hadsereg nagy része ott vívja az eredményre eddig nem vezető háborút.

Ha élnek Dagesztánban izraeli kettős polgárok, vagy azonosíthatóan zsidó származásúak, azok legfejlebb elmenekülnek: már amúgy is rengetegen tették ezt tavaly február óta Oroszország-szerte. Putyinnak azonban ott marad az elégedetlen muzulmánok tömege, és előfordulhat, hogy a tét nem birodalmának ukrán megyékkel való gyarapítása, hanem hanem az 1991 utáni Orosz Föderáció egyben tartása lesz.