Terjed a háború szimbóluma, a "Z"

Elemzések2022. márc. 13.Scheffer Joakim

Az azóta jelképpé vált Z betűt először Moszkva ukrajnai invázióját megelőzően lehetett észrevenni az ukrán határ környékén mozgolódó orosz harckocsikon, páncélozott harcjárműveken és csapatszállítókon. Azóta az orosz állami propaganda egyik alapszimbólumává vált: a háború mellett kiálló tüntetéseken, a városok utcáin, plakátokon is találkozhatunk vele. Arról, hogy az állam által előidézett, vagy spontán jelenségről van szó, megoszlanak a vélemények.

A háború előfutára

Oroszország február 24-én hajnalban rohanta le Ukrajnát, ekkor kezdődött meg az orosz vezetés és propagandagépezet által csak „különleges katonai műveletnek” nevezett invázió. Az ezt megelőző napokban azonban már észre lehetett venni olyan jeleket, melyek a lehetséges háború kitörését vetítették elő. A kelet-ukrajnai szakadár köztársaságok elismerése mellett ilyen ómen volt,

hogy az inváziót megelőző napokban az ukrán határ körül csoportosuló orosz harcjárművek oldalán különböző betűk – Z, V, O, A és X – jelentek meg.

Ez egyébként nem új keletű taktika: az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok hadserege is használt hasonló megkülönböztetést az első Öböl-háború idején.

Mivel a közös szovjet múltnak köszönhetően az ukrán és orosz haderő harckocsijai, csapatszállítói külsőleg nagyon hasonlóan néznek ki, így a szimbólumok nélkül a baráti találatok esélye nagyon magas lenne.

Ezek főleg a légierőnek nyújtanak segítséget, a levegőben pedig már a háború előtt megjósolható volt az orosz fölény.

A The Sun brit napilapnak még az inváziót megelőzően nyilatkozó kijevi diplomata szerint a megkülönböztető jelzések használata egyértelműen bebizonyította, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök eldöntötte, hogy meg fogja támadni Ukrajnát, már csak idő kérdése, mikor indulnak meg az egységek – sajnálatos módon az idő őt igazolta.

Van-e különleges jelentésük a betűknek?

A szimbólumok megjelenésével egy időben megindultak a találgatások arról is, hogy a viszonylag egyértelmű funkciójukon – a megkülönböztetésen – kívül van-e bármilyen másodlagos jelentésük. Egy teória szerint a Z betű Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt jelöli, míg a V Vlagyimir Putyin orosz államfőt.

Olekszij Reznikov Twitter-bejegyzésében egy ennél sokkal rémisztőbb párhuzamot húzott az oroszok által használt szimbólum és a sachsenhausen-i második világháborús koncentrációs tábor között:

a helyet, ahol az SS katonák különböző módszerekkel tömeggyilkosságokat követtek el, egymás között „Z állomásnak” hívták.

Más források szerint a Z betűvel a keleti erőket, a négyzetben lévő Z-vel a krími egységeket, az O-val pedig a belarusz alakulatokat jelölik. Ez logikus magyarázatot adna arra, miért vannak különböző szimbólumokkal ellátva a hadfelszerelések,

ha csak az ukránoktól való megkülönböztetés lenne a cél, abban az esetben elegendő lenne egy fajta jelzés.

Sokak szerint a Z az orosz „győzelemért” (za pobedu) kifejezést, vagy a szintén orosz „nyugat” (zapad) szót jelöli.

Az állami propaganda szimbóluma

Az invázió kezdete óta a Kreml propagandagépezete mindent megtesz annak érdekében, hogy az orosz emberek kizárólag az orosz narratíva szerint értesüljenek a háborúról. Vagyis nem is háborúról, hanem „különleges katonai műveletről”, melynek célja Ukrajna demilitarizációja és a kijevi „náci” vezetés elmozdítása, leváltása.

A Z betű elképesztő gyorsasággal vált az orosz inváziót támogatók jelképévé – szinte olyan gyorsan, hogy az már gyanús.

– Egyértelműen az állam által előidézett jelenségről van szó – mutatott rá a The New York Times amerikai napilapnak nyilatkozó Vaszilij Gatov, orosz származású, de az Egyesült Államokban élő médiakutató. Hozzátette, a szimbólum megjelenésének első napjaiban egy kisebb csoport fizetett propagandista a különböző közösségi oldalakon terjesztette a Z betűt ábrázoló tartalmakat annak érdekében, hogy az népszerűbbnek tűnjön, több embert elérjen.

Az orosz védelmi minisztérium Instagram-oldalán is megjelent a szimbólum:

a Szovjetunió hadseregét, valamint a jelenkori orosz haderőt ábrázoló képen egy hatalmas, fekete és narancssárga szalagból formált Z betű szerepel, „Hősök” képaláírással. A fekete-narancssárga színek egyébként a Szent György szalagot jelképezik, amely az orosz hadsereg szimbóluma.

Vasárnap több száz gépjárműből álló konvoj orosz zászlókkal és Z betűkkel feldíszítve állt ki az Ukrajnában harcoló katonák mellett.

A megmozdulás valószínűleg a háborút elítélő tüntetések ellen szerveződött, melyek a múlt héten egész Oroszország-szerte több ezer letartóztatást eredményeztek – egy esetben négy, tizenkét évnél fiatalabb gyermeknek is börtönben kellett töltenie az éjszakát, mivel háború ellenes transzparensek voltak náluk, ez pedig már törvényellenes Oroszországban.

Több vállalat és médium is – melyeknek nevükben szerepel a Z betű – megváltoztatták logójukat, kiemelve az invázió támogatását jelképező szimbólumot. A

Russia Today orosz állami finanszírozású hírcsatorna – melynek adása az Európai Unió területén be lett tiltva – piacra dobott egy pólót is, melyen a vitatott jelkép szerepel.

– Minden bevétel a donbasszi menekültekhez és a Russia Today „háború gyermekei” programjához fog kerülni – áll a csatorna Twitter-bejegyzésében.

Múlt hét szombaton a húsz éves Ivan Kuljak, orosz tornász Kuvaitban, a dobogó harmadik fokára állva fehér Z betűt hímeztetett mellkasára – tette mindezt úgy, hogy a győzelmet ukrán ellenfele szerezte meg.

A szimbólum azokat is megtalálja, akik éppen a háború miatt hagyták el Oroszországot. Anton Dolin, híres orosz filmkritikus vasárnap töltött fel egy fényképet Facebook-oldalára, melyen lakásának bejárati ajtaja látható, amire egy hatalmas fehér Z betűt festettek.

– Vicces, hogy egész életemben nem akartam elmenni, annak ellenére, hogy hívtak és vártak. Oroszország a hazám, soha nem akartam mást. De Oroszország nincs többé

– írta a kép alá Dolin. Az, hogy ki lehetett a tettes egyelőre nem derült ki, azonban az üzenet egyértelmű: tudjuk, hogy hol vagy. A filmkritikus egyébként jelenleg Lettországban tartózkodik.

Orosz szvasztika?

Ahogy egyre inkább elterjedt a szimbólum használata, úgy a háború ellenzői, Oroszország kritikusai egyből párhuzamot vontak a náci Németország által használt horogkereszt és az oroszok által alkalmazott Z között.

– Nagyon felkavaró, hogy ez az egész Oroszországban történik. Egy ország, melynek területén a nácik hatalmas pusztítást végeztek, most úgy tűnik ugyanezen az úton jár – írta Twitter-bejegyzésében Dr. Malcolm Davis, az ASPI ausztrál kutatóintézet szakértője.

A hasonlóság szembetűnő: „egyenruhát” – fekete póló fehér Z betűvel az elején – viselve, jól megkoreografált tömeges megmozdulásokon, háborút és a vezért éltetve. Mindezt egy olyan országban, amely „nácimentesítés” címszóval rohanta le szomszédját.