Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Térképen a bahmuti húsdaráló – itt tart most az orosz ostrom

Elemzések2023. ápr. 7.Dajkó Ferenc Dániel

Valóban bevették az oroszok a bahmuti városházát? Hol tart a város bekerítése? A kertek alatt előre törtek az oroszok? Mire készül az ukrán hadvezetés? Térképen mutatjuk, hol tart most Bahmut véres ostroma.

Mariupol, Szeverodonyeck, Liszicsanszk, most pedig Bahmut. Oroszország eddigi legfontosabb célpontjai a Luhanszki és Donyecki területeken. Az első három város brutális és véres ostromot követően már orosz kézre került, Bahmutért pedig immár több hónapja zajlik a küzdelem. Ha Bahmut is elesik, a sort Kramatorszk és Szlavjanszk folytathatja.

Bahmut azonban nem könnyű préda. Ezt már minden kétséget kizáróan bizonyították a város ukrán védői, hiszen eddig nem sikerült teljesen felőrölni az ellenállást az orosz seregeknek, illetve a Kreml által felbérelt zsoldoscsoportoknak.

Eddig azonban lassan, de biztosan egyre nagyobb részét hódították meg a városnak a támadók. Oroszország elsődleges taktikája, hogy körbezárja a várost és elvágja a védelmet az utánpótlástól. A cikk elején felsorolt városok esetében eddig ez vezetett sikerre, és rendre a teljes bekerítés után sikerült megszállni a porig rombolt városokat.

Nehezen zárul az ostromgyűrű

A bekerítés Bahmut esetében azonban elég döcögősen halad. Ukrajna nagyon jelentős erőforrásokat mozgósított annak érdekében, hogy a várost minden áron megvédje. Gyakran még az ukránok nyugati szövetségesei is úgy vélik talán túl sok is az az energia, amit az ukránok egy ilyen relatív kis város védelmére fordítanak.

Fokozatosan viszont egyre szorosabbra zárul a gyűrű. Így jelenleg egy kis, szűk sávot kivéve a várost megszállt orosz területek és megszállók veszik körül. A főbb útvonalak már mind orosz kézen vannak. Több kisebb, a városból kivezető utat azonban továbbra is az ukránok tartanak az ellenőrzésük alatt, így valójában jelenleg is érkezik ellátmány, utánpótlás a településért harcoló ukrán csapatok számára.

A bekerítés tehát eddig nem valósult meg.

Olyannyira nem, hogy márciusban még maga Zelenszkij is Bahmutba látogatott.

Kitűzték a lobogót

Az április azonban erőteljes orosz előretörést hozott. A napokban a Wagner csoport nevű orosz zsoldos hadsereg vezetője Jevgenyij Prigozsin már arról számolt be, hogy kitűzték az orosz lobogót a bahmuti városházára. Ezt először Kijev tagadta, azóta azonban kiderült, hogy valóban kikerülhetett az orosz lobogó az ostromlott város legfontosabb középületére. Már csak azért is, mert a településnek azt a részét, ahol a városháza található valóban megszállta a Wagner csoport. Ezzel Moszkva szerint jogilag már Bahmut az övék. Az ukrán vezetés az oroszok utóbbi kijelentésével nyilvánvalóan nem ért egyet.

Térkép Bahmut ostromáról és a Bahmut környéki harcokról.Térkép Bahmut ostromáról és a Bahmut környéki harcokról.

Bahmuti húsdaráló

A harcok így nem csillapodtak, a húsdaráló tovább folytatódik.

Jelen állás szerint Oroszország előbb utóbb beveheti a várost, valójában azonban még semmi nem dőlt el. Legutóbb egy jelentős, 40 ezer fős ukrán támadó alakulatról érkeztek hírek, melynek célja egy ellentámadás keretében felszabadítani Bahmutot, vagy legalábbis megakadályozni a teljes bekerítést. Az ukrán hadsereg ilyen irányú terveiről Lengyelországban tett látogatása során maga Zelenszkij is beszélt.

Eddig már többször hajtottak végre az ukránok sikeres ellentámadást és egy ilyen hadművelet kivitelezéséhez egészen biztosan komoly segítséget nyújthatnak a nyugat által küldött fegyverek.

Az ukránoknak azonban jó lesz sietniük, ugyanis miközben javában zajlik a vérfürdő Bahmutban, folyamatos az orosz előretörés Min’kivka irányába, azaz a Bahmuttól nyugatra, észak-nyugatra eső területekre is elkezdtek behatolni az inváziós erők. Ebből pedig az következik, hogy minél mélyebben benyomulnak az oroszok Bahmut mögött az ukrán területekre, annál kiszolgáltatottabbá válik Bahmut. Másrészt az ukránoknak arra is kell ügyelniük, hogy ne csak Bahmutra koncentrálják a katonai erejüket, hanem állítsák meg a kertek alatt zajló orosz előretörést.

Valóban mindent eldönthet Bahmut sorsa?

Mindent összevetve Bahmut sorsa még kérdéses. Sokak szerint a város fordulópontot hozhat a háborúban. Ezt a kijelentést azért érdemes kritikával szemlélni, mert eddig jó pár város esetében elhangzott ugyanez és egyszer sem jött be. Pillanatnyilag mindkét fél nyilatkozatai azt sugallják, hogy a városért folytatott küzdelem győzelemmel zárul majd a számukra. Ukrajna továbbra is reális célként kommunikálja nem csak Bahmut visszahódítását, de az egész térség, mi több a Krím visszafoglalását. Hogy Bahmut elvesztése ezt a célt elég messzire vetné tőlük, az nem is kérdés. Ezzel szemben Moszkva is a teljes győzelemben hisz. A város elfoglalását követő időkre vonatkozó orosz tervek már a térség másik két nagyvárosának Kramatorszknak és Szlavjanszknak az elfoglalásáról szólnak.

Damoklész kardja

Tisztán látni nehéz. Óriási kérdés, hogy mekkora tartalékai vannak még az ukránoknak Bahmuton kívül és hogy mennyire tudják pótolni a város poklában elszenvedett veszteségeiket. Ugyanez azonban igaz az oroszokra is. Eközben a nyugat önti a fegyvert Ukrajnába és javában zajlanak a konspirációk, hogy vajon ki áll be az oroszok mögé, azaz Teherán, Phenjan, vagy akár Peking segíti, vagy szándékozik-e segíteni Moszkvát a harcban. (Tehránról valamennyire lehet tudni, hogy igen.) Így jelenleg még a bahmuti harcok kimenetelét is lehetetlen megjósolni, a háborúét pedig szinte lehetetlen. Rendre születnek különböző forgatókönyvek, de hogy végül melyik valósül meg, az nem tudható. Ami viszont továbbra is bizonyos, hogy a háború végének nincsennek jelei és az eszkaláció esélye is Damoklész kardjaként lóg Európa, sőt az egész világ feje fölött.