Tízezrek akarnak napelemet telepíteni az utolsó pillanatban - a dömping után bezuhanhat a piac
ElemzésekÓriási felbolydulás van a napelem piacon. A kormány ugyanis úgy döntött, hogy megszűnik a szaldó elszámolás a napelemes rendszerek újonnan történő telepítése esetén. A bejelentés napján tízezrek adták be az igénylést a szolgáltatóknál napelemes rendszer telepítésére. A mostani változás rövid távon dömpinget eredményezhet a piacon, hosszútávon azonban rendkívül visszaveti a napelemes rendszerek terjedését. A szaldó elszámolás megszűnése után ugyanis nem éri majd meg napelemet telepíteni a háztartásoknak. Ez az elektromos fűtésrendszerek terjedésének is gátat szabhat – mondta el a növekedés.hu-nak Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke.
Jelentős pazarlás
Valójában már tavaly év eleje óta nem lehet csatlakoztatni új kereskedelmi célú erőművet a villamosenergia hálózathoz, mert nem ad rá az áramszolgáltató lehetőséget. Ezen kívül kötelezővé tették, hogy a nagyobb napelemes kiserőműveket csak visszatáplálás mentesítéssel rakhatják a hálózatra – ismertette Kiss Ernő.
Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke
Most ezt a rendszert kiterjesztették a lakosságra is, azaz innentől kezdve már a lakossági rendszerekre sem lehet visszatáplálást tenni – tette hozzá.
Mindez azért jelentős pazarlás, mert jelenleg magas áron importáljuk külföldről a villamos energiát. Negyven százalékot tesz ki a villamosenergia importunk, sőt napközben az import mértéke a 40 százalékot is meghaladja, így csak az éjszakai exporttal tudjuk leszorítani 40 százalék alá a mérlegünket - fogalmazott.
Nem éri meg
A költségekről szólva elmondta, hogy a hatósági áras villamosenergia fogyasztóknak, akik 36 forintért kapják a villamos energiát a megtérülési ideje egy napelemes rendszernek önmagában 7-8 év volt. Akik az emelt 70 forintos hatósági áron kapták az áramot, azok esetében a megtérülési idő ennek körülbelül a fele. Azoknak viszont, akik piaci áron vették, - hiszen most 300-500 forintért is adnak egy kilowattóra villamosenergiát az áramszolgáltatók a vállalkozások, önkormányzatok részére - már egy éven belül is megtérült a napelemek telepítése. Ezek a változások azonban ezt nagyon jelentősen visszavetik – mondta.
Rendkívül drága az energiatárolás
Hozzátette, van olyan műszaki megoldás, amellyel részben kompenzálni lehet a szaldó elszámolás megszüntetését – felfüggesztését. Ennek ugyanis most az a legnagyobb hátulütője, hogy a napelemes rendszer így nem tud a napi ciklusokhoz alkalmazkodni. Egy átlagember napközben többnyire nincs otthon, hanem a munkahelyén tartózkodik, így a fogyasztása főképp akkor keletkezik, amikor este hazamegy.
Ezt az esténként jelentkező fogyasztást egy napelemes rendszerrel nyilván nem lehet kielégíteni. Ezt lehet némileg ellensúlyozni egy akkumulátoros energiatárolóval
– húzta alá.
Ennek azonban olyan horrorisztikus beruházási költsége van, hogy például egy száz százalékos napelemes pályázatos támogatáson belül az 5 kW-os napelemes rendszerhez a kormány 2,2 millió forint támogatást nyújtott, ugyanakkor, hogyha valaki vállalta a teljes épületenergetikai rekonstrukciót, akkor egy 5 kW-os energiatározó kiépítési kötelezettsége is van, ennek pedig a költsége közel 3 millió forint, tehát többe kerül, mint maga a napelemes rendszer – fogalmazott.
Tovább nehezíti a helyzetet, hogy egy ilyen energiatározó élettartama véges, körülbelül 10 év és évről évre csökken a használat során a kapacitása. Egy évtized múlva tehát azzal lehet kalkulálni, hogy az akkumulátoros tároló rendszert cserélnünk kell, szemben a napelemmel, ami akár 30-40 évig is működhet – sorolta a nehézségeket.
Nem tér át a lakosság elektromos fűtésre
Ezen túl a szaldóelszámolás felfüggesztése azt a kormányzati törekvést most gyakorlatilag keresztül húzza, ami arra irányul, hogy a fűtésrendszereket elektrifikálják, tehát hogy hőszivattyús rendszert építsünk ki, amihez a szükséges energiát napelemekkel termeljük meg. Ennek oka, hogy nincs olyan technológia, amivel nyáron meg lehet termelni a fűtéshez szükséges teljes villamosenergia-mennyiséget és azt télen fel lehet majd használni. Így viszont ha a fűtésszezonban esetleg napokig borús az idő, akkor a fűtéshez a villamosenergiát ugyanúgy a hálózatról kell megvenni. Így az új napelemes rendszerek telepítése a hatóságiáras fogyasztók esetében teljesen értelmét veszti – vélekedett.
Mint mondta egy napelem átlagosan májusban tudja a legtöbb energiát termelni, míg a legkevesebbet december-január hónapokban. Ezekben a téli hónapokban a napelemes rendszer a névleges teljesítményének körülbelül az ötödét termeli meg. Ez eddig nem jelentett problémát, mert amennyi energiát egy éven belül megtermelt egy napelemes rendszer, azt volt lehetőség felhasználni az év bármely szakában. A beruházók épp ezért egy korszerű ingatlant úgy építettek fel, hogy olyan napelemes rendszert terveztek hozzá, ami egy év alatt képes megtermelni az épület világításához, fűtéséhez szükséges energiamennyiséget. Így jöttek létre a közel nulla energiaigényű épületek, a tulajdonképpeni rezsimentes házak. Ezek azonban most gyakorlatilag ellehetetlenültek – hangsúlyozta.
Sorban állnak a szolgáltatóknál
Eközben viszont a napelemes rendszerek iránti igényt jól mutatja, hogy a változás bejelentését követően csütörtök éjfélig az EON-nál 12 ezer felhasználó nyújtotta be az igénylést napelemes rendszerre és ez csak egyetlen egy szolgáltató, valószínűleg hasonló volt a helyzet más szolgáltatóknál is – ismertette Kiss Ernő.
Mivel ez a rendelet nem azonnali hatállyal lépett életbe, ezért most is tömegek adják be sorban a szolgáltatóknak az igénybejelentéseket
– tette hozzá.
Emiatt a következő fél – egy évben nagyon sok munkája lesz a napelemes rendszerekkel foglalkozó cégeknek. Ezt követően viszont kiszámíthatatlan, hogy mi történik. Ami valószínű, hogy a lakossági rendszerek eltűnnek a megrendelések sorából. Ez pedig számos munkahelyet veszélyeztet, hiszen mostanra Magyarországon közvetve-közvetlenül a napelemes iparágban a gyártás – tervezés – telepítés – szolgáltatás – üzemeltetés terén rengeteg vállalkozás működik, amelyek több ezer munkavállalót foglalkoztatnak – mondta.
Nem fognak emelkedni az árak
Kiemelte azonban, hogy az árakat nem kellene, hogy megemelje a mostani döntés miatt a napelemes piacon kialakult dömping, mivel az árak már eddig is jelentős mértékben emelkedtek.
A kivitelezőknek véges a kapacitása, így bármennyibe is kerül, akkor sem tudnak többet telepíteni
- fogalmazott.
Maga a kivitelezés egyébként mindössze egyetlen nap, azonban a tervezés és az engedélyeztetés az eddigi tapasztalatok alapján egy több hónapos procedúra volt. Emiatt egyik pillanatról a másikra nem fognak megemelkedni az árak, sokkal inkább annak a kockázata áll fenn, hogy kevésbé kompetens cégek is elkezdenek napelemeket telepíteni. Ezután viszont biztosan be fog zuhanni a piac és azok akik csak a kis lakásrendszerekkel foglalkoztak jelentős bevétel kiesést fognak elszenvedni – húzta alá.