Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Trump nem a levegőbe beszél: megvan a terve Kína megállítására

Elemzések4 órájaÁldott Rebeka

Az amerikai elnökválasztások óta lázasan figyeli a nemzetközi sajtó Trump nyilatkozatait. Legutóbb a Panama-csatornával és Grönlanddal kapcsolatos tervei váltottak ki jelentős visszhangot. Az Egyesült Államok legfőbb célja, hogy a nyugati féltekén biztosítsa a nyersanyagok elérhetőségét, és gátat szabjon Kína terjeszkedésének. A szakértők Trump állításainak lehetséges következményeit boncolgatták a Magyar Külügyi Intézet előadásán.

Ugyan a fegyveres konfliktusok kialakulásától, és a Dánia elleni gazdasági harctól nem kell tartanunk. Ettől függetlenül van alapja az Egyesült Államok követeléseinek. Mert mind Grönland, mind a Panama-csatorna stratégiai fontosságú Trump számára.

Grönland a geopolitikai küzdelmek egyik középpontjává vált. Miközben Kína egyre erőteljesebben nyomul a területen, addig az Egyesült Államoknak egyértelműen a saját jelenlétük erősítése áll érdekében. Ezzel ellentétben Trump Kanadával kapcsolatos kijelentései inkább PR-fogásként értelmezhetőek.

- összegezte az elmúlt hetek történéseit Demkó Attila, a Stratégiai Jövők Program vezetője, Nemzetközi Közszolgálati Egyetem- John Lukács Intézet.

Trump politikájának egy fontos velejárója egy újfajta diskurzus megnyílása, amely új lehetőségeket hoz a politikai arénába. Ezzel magyarázható például, hogy az elmúlt hetekben egyre aktívabb lett Grönlandban a függetlenségi mozgalom.A Panama-csatorna mindig is az Egysült Államok érdekszférájába tartozott. Emellett Trump állításainak is van valóságalapja, mert a kínai jelenlét folyamatosan növekszik Latin-Amerikában, ez pedig kiemelt figyelmet igényel.

Kína ugyan jelentős beruházásokat hajtott végre Panamában, hatalmas kikötőket újított fel és üzemeltet a térségben, de a csatorna működésébe nem avatkozott be. Ugyanakkor ezek a kikötők a Kínai Néphadsereghez és Honvédelmi Minisztériumhoz köthető cégek tulajdonában állnak.

- világított rá a geopolitikai feszültségek forrására Reile Zsolt a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója.Az Egyesült Államok szempontjából a Panama-csatorna azért is kulcsfontosságú, mert az amerikai export-import áruk 60-70 százaléka itt halad át, míg Kína esetében ez az arány mindössze 13%.Trump Mexikóval kapcsolatban az Egyesült Államok több évtizedes törekvéseit fogalmazta meg, amelyek az illegális migráció és a narkotikumok visszaszorítását célozzák.

Új retorika a politikai térben

Trump retorikája szakít a hagyományos formákkal, és közvetlen üzeneteket juttatt el a hétköznapi emberek számára. Bár megosztó, mégis logikus lépés az Egyesült Államok geopolitikai szerepének erősítése.

A nagyhatalmi érdekérvényesítés nyíltabbá vált, és Trump egyenes beszéde tovább gyorsítja a politikai retorika átalakulását.

- elemezte a politikai retorika alakulását Baranyi Tamás Péter, stratégiai igazgató, Magyar Külügyi Intézet.

Milyen forgatókönyv vár Európára?

Európa az elmúlt években lemaradt a történésekről, visszahúzódott és kényelmessé vált. Ezáltal olyan helyeken hagyott vákuumot, ahol korábban befolyással bírt, mint például Latin-Amerika és Afrika. Ezt az űrt pedig Kína használja ki.

- foglalta össze Európa helyzetét Reile Zsolt.

Európa súlyos válságot él meg, a megoldáshoz pedig politikát kell váltani. Az építkezés első pontja pedig a valóság megértése és kimondása. Emellett fontos a védelmi ipar fejlesztése és az ipari versenyképesség növelése. Mert egy versenyképes európai ipar csökkentheti a függőségeket és megerősítheti a kontinens önállóságát.