Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Úgy adja részvényeit a világ leggazdagabb befektetője, mintha összeomlás készülne

Elemzések2024. nov. 4.F. T.

Warren Buffett a harmadik negyedévben is folytatta a heves részvényeladást, így cégében, a Berkshire Hathaeayben már 325 milliárd dollár szabad pénz gyűlt össze. Vélhetően valamit nagyon olcsón tervez megvásárolni a guru, talán ugyanazokat a részvényeket egy kiadós esés után.

Apple-óriásbefektető volt

Már a tavalyi negyedik negyedévben feltűnő volt, hogy Warren Buffett, a leggazdagabb ember azok közül, akik vagyonukat befektetési tevékenységgel szerezték, jelentős tételt adott el Apple részvényeiből.

Ez azonban még elment egy kis kiigazításnak, hisz elképesztő mennyiséget tartott befektetési cége, a Berkshire Hathaway az iPhone gyártójának részvényeiből, melyet 2016-tól kezdődően vásárolt, így azokon igen csinos nyereség keletkezett.

Realizálta a nyereséget

Az eladások azonban a következő negyedévekben is folytatódtak, június végére már Apple részvényeinek felét eladta a guru. Most nyilvánosságra kerültek a harmadik negyedéves tranzakciók: ennek során a negyedév elején meglévő részvények bő harmadát szórta ki a guru.Így az egykori legnagyobb mennyiség 67 százalékát már értékesítette Buffett, nagyjából 300 millió részvény maradt 70 milliárd dollár értékben, és nem kizárt hogy ebből is folynak az eladások, de ezt csak negyedik negyedéves adatok publikálásakor fogjuk megtudni.

Mást is eladott

Buffett nem csak az Apple papírjaitól szabadult a harmadik negyedév során: a CNBC szerint Bank of America részvényeiből is eladott 10 milliárd dollár értékben. Mindeközben új részvényt nem vásárolt, így a Berkshire Hathaway készpénzállománya 277-ről 325 milliárd dollárra nőtt. Ez az összeg több, mint a világ legtöbb vállalatának tőzsdei értéke, és vélhetően nincs még egy társaság, ahol ennyi szabad pénz lenne.A hatalmas összeggel biztosan van terve a gurunak, de azt nem hozza nyilvánosságra.

Most sajátrészvény-visszavásárlás is alig volt a cégnél, Buffet szerint azért, mert a részvény árfolyama viszonylag magas a könyv szerinti értékhez képest, így nem érdemes most vásárolniuk. Meg kell említeni, hogy van azért még olyan részvény, amit nem vertek csapra: ilyen a Coca-Cola, amely stabil osztalékot fizet.

Meglett az árfolyamcél

Az Apple és a Bank of America papírok eladása mögött leginkább az állhat, hogy Buffett túlértékeltnek tartja a részvényeket 15 éves emelkedő trend után, és aggaszthatja, hogy a gyorsan növekvő amerikai államadósság még komoly problémákat okozhat a piacon.

Ugyan Buffett gyakran hangoztatja, hogy ha lát egy hosszú távú célt, akkor nem érdeklik a köztes árfolyamingadozások, de vélelmezhető, hogy a kitűzött célt elérték a részvényárfolyamok, esetleg túl is haladták, így eljött az eladás ideje.

A hatalmas szabad összeg természetesen befektethető rövid lejáratú kincstárjegyekbe, így a pénz szépen kamatozik (legalábbis amíg nem lesz erőteljes az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatcsökkentési ciklusa), ugyanakkor lehetőség van arra, hogy ha kedvező befektetési lehetőséget látnak, azonnal léphessenek.

Egyéb befektetések, cégérték

A Berkshire hathaway rendelkezik tőzsdén kívüli, teljes mértékben általa birtokolt cégekkel, köztük biztosítókkal is. Ezek működéséből a harmadik negyedévben 10 milliárd dolláros profit származott.

A Berkshire Hathaway részvénye idén 25 százalékkal emelkedett, ami túlteljesítve az S&P 500 ugyancsak igen szép, 20 százalékos teljesítményét, és ennek során a cég teljes értéke átlépte az ezermilliárd dolláros álomhatárt.

Warren Buffet így 142 milliárd dolláros vagyonával a világ hatodik leggazdagabb embere lett.

Időszerű lehet egy kiadós medvepiac

Ha Buffett nagytételű eladásai valóban jól jelzik a várható piaci folyamatokat, akkor a következő évek során egy komolyabb visszaesés vagy akár medvepiac is kialakulhat. Ez amúgy is időszerű lehet, miután igazán nagy és tartós visszaesés az amerikai részvénypiacon a 2008-as válság óta nem következett be.