Ezúttal bankrészvénytől szabadul a guru: véget érhet a 15 éves bikapiac

Elemzések2024. szept. 2.Fellegi Tamás

Warren Buffett cége a nyár folyamán nagy tételben kezdte eladni Bank of America részvényeit, így továbbb csökkenti részvényállományát és növeli a szabad pénz mennyiségét. A 94 éves guru magasnak találja az árakat, és 15 éves emelkedő trend után ezen nem is csodálkozhatunk

Az utóbbi időben azzal hívta fel magára a figyelmet a világ legsikeresebb befektetője, Warren Buffett, hogy nagy tételben ad el részvényeket, többek között megvált hatalmas Apple részesedésének felétől. Most a Bank of America részvényeit kezdte kiszórni Buffett befektetési cége, a Berkshire Hathaway, amely épp a napokban lépte át az ezermilliárd dolláros értéket: erre eddig csak technológiai cégek voltak képesek.

Maradt még bőven

A guru a nyár folyamán 6 milliárd dollárral növelte az eladásokkal cége egyébként is gigantikus, 277 milliárd dolláros szabad pénzállományát. Egy múlt pénteki bejelentés szerint csak szerda és péntek között 21,1 millió darab részvényt adott el, 848 millió dollár értékben. A részvények eladását július 17-én kezdte, azóta az eltelt 33 tőzsdenapból 21-en adott el a papírokból.

A Berkshire az eladások után is a Bank of America legnagyobb részvényese a részvények 11,4 százalékával, egyúttal a bankrészvény a Berkshire harmadik legnagyobb részvénycsomagja. Az eladások persze folytatódhatnak az ősz folyamán, és ha 10 százalék alá esik a részesedés, akkor már nem kell naponta jelenteni, így onnan csak a negyedéves jelentésekből tudhatjuk meg, mekkora további eladások történtek.

Sok évtizedes stratégia

A guru nem adott magyarázatot az eladásra, de nem is kell, hisz ezzel csak befolyásolná a piacot. Az immár 94 éves guru már 60 éve ugyanazt teszi: ha vonzónak tart egy társaságot, viszonylag nagy részvénycsomagot vásárol benne, de ha már nem tartja annyira jó befektetésnek, eladja. Csak ilyen stratégiai befektetéseket eszközöl,

van olyan részvény, melyeket évtizedek óta tart. 

Az utóbbi időben sok részvényt adott el, rengeteg szabad pénzt felhalmozva, és ehhez 15 éves emelkedő trend után nincs szükség különösebb magyarázatra. A rövidebb, vagy akár középtávú trendekkel Buffett nem foglalkozik, ha jónak tart egy részvényt, egy ilyen gigantikus emelkedés után lehet, hogy úgy gondolja: jobb fedezékbe vonulni.

Gigantikus emelkedés zajlott

Kétség kívül a fák nem nőnek az égig: az amerikai részvénypiac ugyan hosszú távon tartósan emelkedik, reálhozamot biztosítva, de a mostani 15 éves emelkedő trend igen nagy mértékű emelkedést hozott:

a főbb indexek 2009 márciusa óta 8-12-szeresükre nőttek.

Az ilyen hosszú, meredek emelkedést többnyire kiadós visszaesés vagy oldalazás követi, és mire elindul a következő nagy emelkedő trend, többnyire már más részvények vezetik azt, mint az előzőben.