Warren Buffett nem akármennyi Apple részvénytől szabadult meg

Elemzések2024. aug. 16.Fellegi Tamás

Mintha viccelne a számokkal a legendás guru: a második negyedév végén pont annyi Apple részvénye volt, mint Coca-Cola, 400 millió darab mindkettőből. Nézzük, mit adott, mit vett, és mije van a világ legnagyobb befektetési cégének, melyet a világ 7. leggazdagabb embere irányít.

Miután 45 nappal az egyes negyedévek lezárulása után közzé kell tenni az amerikai részvényben fennálló befektetéseket, ezt az utolsó piallanatban Warren Buffett cége, a Berkshire Hathaway is megtette.

Ugyanannyi Apple, mint Coca-Cola

Azt már korábban jelezte a társaság, hogy Apple részvényeinek nagyjából felét eladta, realizálva a csinos nyereséget, de most kiderült, hogy pont annyi maradt, min a Coca-Cola papírjából: 400 millió darab.

A piac máris találgat, hogy mi lehet ennek a jelentősége, mit eszelt ki a 93 Warren Buffett, de egy kis játékot ő is megengedhet magának a számokkal, ha már egyszer olyan zseniálisan kezeli a befektetéseket évtizedek óta.

Akár trükk is lehet

Egyesek arra következtetnek a CNBC szerint, hogy a kerek szám azt jelzi: nem ad el több Apple részvényt a guru, ugyanakkor azt sem zárhatjuk ki, hogy pont ezt akarja elhitetni, miközben vidáman szórja ki a fennmaradó papírokat, tovább realizálni az óriási nyereséget.

Így elkerülheti, hogy az őt követők egyre népesebb tábora eladásaival leborítsa az árat.

6 éves kora óta hisz a Coca-Colában

A Coca-Cola esetében más a helyzet: ott nincs különösebb izgalom, nincs mánia, mint a nagy technológiai részvényekben, ezért azt békésen tovább tartja a guru. Az első 14,17 millió részvényt még 1988-ban vette, majd 1994-re 100 millió darabra növelte a mennyiséget. Azóta nem vett és nem adott el, 30 éve ugyanakkora az állomány, de miután két részvényfelaprózás is volt időközben 2:1 arányba, a részvényszám ezek következtében 400 millió darab lett.

Buffett elmondta, hogy az ikonikus üdítőitalt 6 éves korában fedezte fel. 1936-ban 6-os kiszerelésben vette meg a boltban 25 centért darabját, majd 5 cent felárral adta el egyesével a környéken.

Akkor még számíthatott az 5 cent, és hogy sokan egyszerre csak egyet tudtak venni vagy kettőt, viszont ebből rájött, hogy a fogyasztók nagyon rászoknak a termékre, ragazskodnak hozzá, így további nagy lehetőség lehet benne.

Amint tehette, alaposan bevásárolt

Miután 52 évvel később is ugyanígy látta a helyzetet, miközben a Coca-Cola már az egész világot behálózta, és fél évszázad alatt sem akadt olyan konkurense, aki igazán lenyomta volna, immár komoly alapkezelőként alaposan be tudott vásárolni a részvényből, és a befektetést közel 90 év elteltével kiválónak tartla.

Értékelte az iPhone vásárlóinak hűségét

Ami Az Apple-t illeti, egy idő után úgy tekintett rá a guru, mint fogyasztási cikket árusító cégre, és kevésbé tekintette tech táraságnak. Úgy látta, hogy az iPhone vásárló ugyanolyan hűségesek, mint a Coca-Cola fogyasztók, és olyannyira elszántak, hogy ha megszorulnak, előbb adják el autójuk, mint iPhone készülékük.

Ez meggyőzte a részvény vásárlásának szükségességéről, 2016-tól kezdve alaposan bevásárolt, az Apple közel 10 százalékát birtokolta. Azt azonban látta, micsoda extrém árfolyamemelkedés zajlik, így a piacot megelepve közölte, hogy részesedése közel felét eladta június 30-ig.

Remek üzletek

Cége májusi közgyűlésen úgy nyilatkozott Buffett, hogy azért tart Coca-Colát, mert remek üzlet, és azért tart Apple részvényeket, mert az még jobb üzlet, és addig fogja tartani őket, valamint az American Expresst, amíg valami rendkívüli nem történik.
Azt ugyanakkor nem említette, hogy a birtokolt részvények mennyisége nem változhat, miközben az Apple esetében a funademntumokhoz képest előreszaladt árfolyam, amennyiben Buffett is így ítélte meg a helyzetet, már akár rendíkvüli helyzetnek is tekinthető.

A portfólió

A jelenlegi részvényportfólióban még mindig az Apple értéke a legnagyobb június végi értéken 84 milliiárd dollárral, ezt követi a Bank of America 41 milliárddal, az Amercan Expressz 35, a Coca Cola 26, a Chevron 19, az Occidental Petroleum 16, a Kraft heinz 11, a Moody's 10 milliárddal.