Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Válság és elbocsátások a nagyvállalatoknál - több szektor is komoly bajban van

Elemzések2024. dec. 5.Növekedés.hu

A nehéz gazdasági körülmények és számos termék iránti tartósan gyenge kereslet Európa-szerte arra kényszerítette a vállalatokat, hogy befagyasszák a munkaerő-felvételt vagy csökkentsék a munkahelyek számát. A Reuters, szeptembertől kezdve, összegyűjtötte az egyes eseteket, szektorokra bontva, a teljesség igénye nélkül.

Bankok, pénzügyi intézmények

A munkavállalók körében jellemzően népszerű, versenyképes fizetéseket kínáló bankszektor képviselői Európa több országában munkahelyek megszűnését jelentették be. Norvégia legnagyobb pénzügyi csoportjának tagja, a DNB Bank szeptemberben közölte, hogy a következő hat hónapban 500 teljes munkaidős munkahelynek megfelelő költségmegtakarítást hajt végre, mivel alacsonyabb kamatlábakra és keményebb versenyre készül.A spanyol Banco Santander, amely a világ 19. legnagyobb bankintézménye, októberben tette közzé, hogy több mint 1400 munkahelyet szüntet meg a brit üzletágában. Míg az olasz kézben lévő UNICREDIT Bank október közepén megállapodást írt alá a szakszervezetekkel arról, hogy elbocsát 1000 önkéntest, s egyszersmind 500 új munkahelyet hoz létre.

Autó- és alkatrészgyártók

A Bosch – a világ legnagyobb autóalkatrész-beszállítója – november 22-én hozta nyilvánosságra, hogy 2027 végéig 3 500 munkahely megszüntetését tervezi a tartományokon átívelő számítógépes megoldások divíziójában.

Bő két héttel ezt megelőzően, november 5-én a Michelin hirdette ki, hogy két telephelyet zár be Nyugat-Franciaországban. A francia gumiabroncsgyártó intézkedése az előzetes kalkulációk szerint hozzávetőleg 1 250 munkahelyet érint. Még ugyanezen a napon a német gép- és autóalkatrész-gyártó Schaeffler – amelyet az ügyfelek gyenge kereslete sújtott – bejelentette, hogy 4 700 munkahely megszüntetését tervezi. Majd november 27-én a cég azt is nyilvánosságra hozta, hogy a szóban forgó intézkedések részeként két üzemet zár be Ausztriában és Nagy-Britanniában.

Épp egy nappal korábban, november 26-án pedig a milánói tőzsdén jegyzett autógyártó Stellantis számolt be arról, hogy leállítja Vauxhall furgongyárát Dél-Angliában, ami több mint 1000 munkahelyet sodor veszélybe.

Ipar-gépipar és távközlés

Az autó- és alkatrészgyártók mellett más, egyébként sikeres üzletágak képvelői is előálltak az ősz folyamán „karcsúsítási” terveikkel.  A Northvolt svéd akkumulátorgyártó szeptemberben közölte, hogy országában 1 600 alkalmazottat tervez elbocsátani. Ezzel párhuzamosan a honfitárs távközlési szolgáltató Telia is bejelentette: 2024-ben mintegy 3000 munkahely megszüntetését tervezi.Majd november 25-én a Thyssenkrupp német konglomerátum acélgyártó részlege harangozta be, hogy 2030-ig 5000 munkahely megszüntetését tervezi, további 6000 státuszt pedig új, kapcsolódó vállalkozásokhoz helyez át vagy elad.

Kiskereskedelem, közlekedés, agrárium, vegyipar

A kereslet és fogyasztás tartós gyengülése is meghatározó oka annak, hogy az Auchan francia szupermarket-csoport november 5-én közölte, több mint 2000 munkahely megszüntetését tervezi üzleteinek csökkenő forgalma miatt. Míg a svéd kertészeti gépgyártó Husqvarna októberben hozta nyilvánosságra, hogy mintegy 400 munkahelyet szüntet meg a korlátozott fogyasztói kiadások miatt.

A légiközlekedésben két cég is érintett a munkahelyek csökkentésében: az Airbus – amely a világ legnagyobb repülőgépgyártója, valamint vezető helikoptergyártója – október 16-án harangozta be, hogy 2026 közepéig 2 500 munkahelyet szüntet meg védelmi és űrkutatási részlegében. A német Lufthansáról pedig november 14-én írta a Manager Magazin: célja, hogy fokozatosan, 20 százalékkal csökkentse az adminisztrációs munkahelyeket.Az UPM finn erdészeti csoport akár 110 munkahelyet is megszüntethet a Fibres Finland üzletágban – hozta nyilvánosságra október 8-án.

A norvég Yara műtrágyagyártó néhány nappal később arra hívta fel a figyelmet, hogy a belgiumi Tertre üzemében tervezett termelési változások, beleértve az ammóniaegység bezárását, körülbelül 115 munkavállaló elbocsátását eredményezhetik.

A Syensqo belga vegyipari gyártó november 5-én tette közzé, hogy 300-350 munkahelyet szüntet meg, elsősorban Franciaországban, az Egyesült Államokban, Belgiumban és Olaszországban. November 27-én pedig az Indorsia svájci gyógyszeripari vállalat tudatta a piaccal: szerkezetátalakítási fejlesztései következtében 270 munkahelyet tervez megszüntetni.

Energetika, megújuló források

A norvég olaj-, gáz- és megújulóenergia-termelő Quinor 20 százalékkal csökkenti a megújuló energia divíziójának létszámát – közölte a Reuters november 21-én. A német napenergia-alkatrész-beszállító SMA Solarról pedig november 13-án azt lehetett olvasni, hogy világszerte 1100 munkahely megszüntetését tervezi.