Erős véleményt mondott az IMF Trump politikájáról
ElemzésekAz USA gazdasága most a potenciális szintje felett működik, míg Európa és Kína gazdasági növekedése a potenciális szintje alatt - derül ki az IMF friss elemzéséből, amely Donald Trump gazdaságpolitikájának egyes elemeiről is véleményt fogalmazott meg.
Bár a globális növekedési kilátások októberhez képest nagyjából változatlanok, az országok közötti eltérések egyre nagyobbak - állapítja meg az IMF friss elemzése.
A fejlett gazdaságok közül az Egyesült Államok a korábban előre jelzettnél erősebbnek számít a belső kereslet folyamatos erősödése miatt. Az USA-ra vonatkozó idei növekedési előrejelzésünket 0,5 százalékponttal, 2,7 százalékra emeltük.
Az euróövezet növekedése ezzel szemben csak szerény mértékben, 0,8 százalékról 2024-re 1 százalékra emelkedik. A kockázatok közé tartozik a gyenge lendület, különösen a feldolgozóiparban, az alacsony fogyasztói bizalom és a negatív energiaár-sokk fennmaradása. Az európai gázárak továbbra is körülbelül ötször olyan magasak, mint az Egyesült Államokban, szemben a világjárvány előtti kétszeresükkel.
Az IMF ábráján az európai és az amerikai gázár közötti különbség látható
A feltörekvő piacgazdaságokban a növekedési előrejelzések nagyjából változatlanok, 4,2 és 4,3 százalékosak idén és jövőre.
A megnövekedett kereskedelmi és politikai bizonytalanság számos országban hozzájárul a gyenge kereslethez, de a gazdasági aktivitás valószínűleg élénkülni fog, amint ez a bizonytalanság csökken. Ide tartozik Kína is, ahol jövőre 4,5 százalékos növekedést prognosztizálnak, ami 0,4 százalékponttal magasabb, mint korábbi előrejelzésük.A nagy gazdaságok közötti eltérések egy része ciklikus jellegű, az USA gazdasága a potenciális szintje felett működik, míg Európa és Kína a potenciális szintje alatt. A jelenlegi politikák mellett ez a ciklikus eltérés megszűnik.Az USA és Európa közötti eltérés azonban inkább strukturális tényezőkre vezethető vissza, és ha ezeket nem kezeljük, akkor az eltérés tartósan fennmarad.Az USA tartósan erősebb termelékenységnövekedéssel bír különösen a technológiai ágazatban, ami a kedvezőbb üzleti környezethez kapcsolódik.
Idővel ez az amerikai befektetések magasabb hozamát, a beáramló tőke megnövekedett beáramlását, erősebb dollárt és az amerikai életszínvonalnak a többi fejlett gazdaságtól való eltávolodását eredményezi. Kína esetében figyelemre méltó, hogy a potenciális növekedés most már inkább hasonlít a többi feltörekvő piacgazdaságéhoz.A gazdaságpolitikai bizonytalanság megnövekedett, mivel 2024-ben számos kormányt újonnan választanak meg.
Az IMF előrejelzései figyelembe veszik a közelmúlt piaci fejleményeit és a kereskedelmi politika megnövekedett bizonytalanságának hatását, amelyről feltételezik, hogy átmeneti, de tartózkodnak a jelenleg nyilvános vita tárgyát képező lehetséges politikai változásokra vonatkozó feltételezésektől.
A közeljövőben számos kockázat tovább súlyosbíthatja ezeket az eltéréseket. Az európai gazdaságok a vártnál jobban lelassulhatnak, különösen, ha a befektetők egyre jobban aggódnak a sérülékenyebb országok államadósságának fenntarthatósága miatt.A fő kockázat az, hogy az euróövezet monetáris és fiskális politikája egyszerre kifuthat a mozgástérből, ha a gyengébb gazdasági aktivitás a kamatlábakat az effektív alsó korlát felé tolja vissza, miközben az elégtelen költségvetési konszolidáció növeli a kockázati felárakat, ami viszont tovább korlátozza a fiskális politikát.Kínában, ha a fiskális és monetáris intézkedések elégtelennek bizonyulnak a hazai gyengeség kezelésére, a gazdaságot az adósság-deflációs stagnálási csapda veszélye fenyegeti. Ekkor a csökkenő árak növelik az adósság reálértékét, ami tovább gyengíti a tevékenységet.
A helyi befektetők számára menedéknek számító kínai államkötvények hozamának erőteljes csökkenése a befektetők növekvő aggodalmát mutatja.
Mind Kínában, mind Európában ezek a tényezők csökkenthetik az inflációt és a gazdasági növekedést.
Ezzel szemben, bár a következő amerikai kormányzat alatt bekövetkező számos politikai változást nehéz pontosan számszerűsíteni, ezek rövid távon valószínűleg az inflációt magasabbra fogják tolni az alapkoncepciónkhoz képest.
A lazább költségvetési politika vagy a deregulációs törekvések serkentenék a keresletet és növelnék az inflációt rövid távon, mivel a kiadások és a beruházások azonnal növekednének.Más politikák, mint például a magasabb vámok vagy a bevándorlás korlátozása, negatív kínálati sokkként hatnak, csökkentik a kibocsátást és fokozzák az árnyomást.
A megugró kereslet és a csökkenő kínálat kombinációja valószínűleg újra felerősítené az amerikai árnyomást, bár a gazdasági kibocsátásra gyakorolt hatás rövid távon nem lenne egyértelmű. A magasabb infláció megakadályozná a Federal Reserve-t a kamatcsökkentésben, sőt kamatemelésre is szükség lehet, ami viszont erősítené a dollárt és növelné az USA külső hiányát. A szigorúbb amerikai monetáris politika és az erősebb dollár kombinációja szigorítaná a pénzügyi feltételeket, különösen a feltörekvő piacok és a fejlődő gazdaságok számára - írja az IMF.
Összességében ezek a rövid távú kockázatok további eltérésekhez vezethetnek a gazdaságok között. Középtávon, körülbelül öt év múlva az amerikai költségvetési sokk pozitív hatásai eloszolhatnak, és akár meg is fordulhatnak, ha a költségvetési sebezhetőségek növekednek.
A deregulációs erőfeszítések középtávon fellendíthetik a potenciális növekedést, ha megszüntetik a bürokráciát és ösztönzik az innovációt. Fennáll azonban annak a veszélye, hogy a túlzott dereguláció gyengítheti a pénzügyi biztosítékokat és növelheti a pénzügyi sebezhetőséget.
A gazdasági teljesítményt érintő középtávú kockázatokat fokozná a korlátozó kereskedelempolitika és a szigorúbb migrációs korlátok.Az inflációs várakozások távolabb vannak a központi banki célértékektől, mint 2017-21-ben, ami a magasabb infláció kockázatának növekedésére utal.
Ebben a környezetben a monetáris politikának és a makroszintű pénzügyi politikáknak ébernek kell maradniuk a pénzügyi kockázatok felhalmozódásának elkerülése érdekében - figyelmeztet a Valutaalap.