Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Viszlát kályha? Ekkora szigetelésnél már fűteni sem kellene a házat 

Elemzések2024. jan. 15.Kovács Dániel

Van az a szigetelés-vastagság, amelyet ha sikerül elérnünk, akkor teljesen kiiktatható lenne a fűtés. De csakugyan érdemes passzív házban gondolkodni? Mire kell nagyon odafigyelni a szigetelés során? Szakértő segítségével jártuk körbe.

Most, hogy nyakunkon a tél, hirtelen mindenki szembesül a szigetelés fontosságával. Főleg az, akinek a szigeteletlen otthonából húz ki a meleg a téglafalon, betonfödémen keresztül, és nem csak a hidegtől reszket, hanem a gázszámlától is.

Pedig bármilyen hihetetlenül is hangzik, van az a szigetelés-vastagság, amellyel nem csak csökkenteni lehet a rezsiköltséget, hanem egyenesen feleslegessé teszi az ingatlan fűtését. 

- Egy normál falazat általában 30 centiméteres ikersejt téglából épült, esetleg 30-40 centis porotherm téglából, plusz rajta van még 2-3 centi vastag vakolat - összegez a Növekedés.hu-nak Török András.

Az épületfelújításokkal foglalkozó Alpinnováció Kft. vezetője felhívja a figyelmet, hogy ez természetesen édeskevés szigetelésnek, így mindenképpen kell nikecell burkolat a házra, méghozzá legalább 12 centis,

de szerencsésebb lenne egy vastagabb grafitos szigetelés, még azzal együtt is, hogy ehhez mélyebben kell a zsebbe nyúlni. A szakember számításai szerint mind az anyagár, mind a munkadíj 12 és 20 ezer forint között mozog négyzetméterenként. 

Lehetne a gázszámla nulla forint

A cégvezető a Növekedés.hu-nak azt is elárulja, ha az említett 30 centis falra költséget nem kímélve rátennénk 40 centiméter hungarocellt- a drágább, de hatékonyabb grafitos szigetelésből kevesebb is elég lehet- akkor gyakorlatilag passzív házat kapnánk, nem lenne többé szükség fűtésre.

- Nyolcvan centis falvastagság mellett a házon belül nem következik be hőmérsékletváltozás, még akkor sem, ha kívül a levegő nulla fok alá hűl - mutat rá Török András, aki azt sem rejti véka alá, hogy aki így akar megszabadulni a fűtésszámlától, annak bizony nagyon mélyen kell a zsebébe nyúlnia.

Még egy 70-100 négyzetméteres épület esetében is brutálisan sokba kerülne a szigetelőanyag, arról nem is beszélve, hogy egy passzív házhoz nagyon komoly gépészetet, elsősorban légtechnikát kell beszerezni, ami szintén nem két fillér.

Teljes körű felújítás kell

A homlokzati szigetelés önmagában is drága, de ahhoz, hogy működjön, számos egyéb munkálatot kell még elvégezni a házon.

Ha valami vizesedik a házon, akkor harmincszor gyorsabban veszíti el a hőt az épület. Ez a probléma leginkább a lábazatnál szokott jelentkezni, érdemes tehát az alapoknál kezdeni a munkát, amennyiben szükséges.

- Első lépésben le kell tisztítani a lábazatot, utána jöhet az alapozó, ami lehet egy bitumenes örlemény, ezt gázzal hevítve rá kell égetni a falra. De ha rossz az alapozás, akkor továbbra is maradhat a beázás, ilyenkor szóba jöhet az egykomponensű kültéri vízszigetelés is, de ez sem mindig bizonyul tartósnak - mutat rá Török András, aki szerint

biztos megoldást a kétkomponensű cementes műgyanta kötésű vízszigetelés, vagy akár a kenhető bitumen vízszigetelés jelenthet, ott nincs rés a pajzson.

Ez ugyanakkor nem olcsó megoldás, több millió forintba is belekerülhet a szigetelendő felületek nagyságától függően, mivel egyetlen zsák cementes műgyanta mai árakon számítva nagyjából 35000 forint, és ehhez még más építőanyagokra is szükség van.

Nem érdemes viszont várni a födém szigetelésével, hiszen a meleg felfelé száll, így a hő itt könnyen elillanhat. 

- A padlás szigetelése okvetlenül célszerű lenne, sok házban található betonfödém, amely könnyedén kivezeti a hőt a szabadba, ahol aztán az eget fűtjük vele - mutat rá a szakember, aki úgy látja, jól hangzik a passzív ház, meg hogy nem kell fűtésre költeni,. ugyanakkor mire minden összeáll, olyan magasra rúgnak az építési költségek, hogy nem éri meg belevágni.

- Jelenleg az újépítésű házakra 15 centis szigetelést szoktak rakni, pár éve még elég volt a 10-es is. Ez már elég jónak számít, de ha a pénztárca engedi, érdemesebb inkább 20-ast tenni a falakra, ezzel ha nem is nullára, de pár ezer forintra leszorítható a gázszámla - összegzi Török András.