A projektvezetők lemondása ellenére is épül tovább Indonézia új fővárosa

Globál2024. júl. 15.Szakáli Máté
A rovat támogatója:

Az új indonéz főváros, Nusantara kivitelezését felügyelő testület vezetői két hónappal a város hivatalos felavatása előtt váratlanul lemondtak, újabb bizonytalanságot keltve a befektetők körében a mintegy 35 milliárd dollár költségvetésű projekt kilátásait illetően. Az új főváros zöldmezős beruházásként épül Borneón mintegy 1300 kilométerre a jelenlegi fővárostól, a körülbelül 10 milliós lakosságú Jakartától, amely a szociális és környezeti problémái következtében az urbanizáció, az éghajlatváltozás és a katasztrófakapitalizmus témaköreinek egyik kedvenc állatorvosi lova. A cikk szerzője a Neumann János Egyetem Eurázsia Központjának kutatója.

Bambang Susantono, a Nusantara Fővárosi Hivatal (OIKN) 2022 márciusában kinevezett alapító-vezetője és helyettese, Dhony Rahajoe a héten lemondtak tisztségeikről. A párost Basuki Hadimuljono közmunka- és lakásügyi miniszter és Raja Juli Antoni agrár- és területrendezési miniszterhelyettes helyettesíti, a végleges utódok megtalálásáig. A lemondások indokai  nem szerepelnek a lemondólevélben, de az érzékeny időszakban érkezett a Nusantara projekt első ütemének megvalósításában, amelyet az azt 2017-ben bejelentő Joko Widodo elnök a hivatali ideje (2014-2024) legkonkrétabb és legmaradandóbb örökségének szánt. A város a tervek szerint „befogadó, zöld és fenntartható” lesz, ahogy Bambang fogalmaz az OIKN honlapján:

Egy új város építése több, mint a fizikai jellemzőinek megépítése… Arról is szól, hogy úgy tervezzük meg, hogy az elősegítse a társadalmi kohéziót, és biztosítsa lakói kényelmes, tisztességes és ideális életvitelét.

A Nusantara projektet ugyanakkor az építés kezdete, 2022 júliusa óta kihívások kísérik: az építkezés lassú előrehaladása, a területszerzés késedelme, a korlátozott beruházási érdeklődés (a kormány a mintegy 35 milliárd dolláros költségek kevesebb mint egyötödét kívánja maga finanszírozni) és a környezeti hatásokkal kapcsolatos aggodalmak. A lemondások ezért újabb kétségeket vetnek fel a város kellő felkészültségéről azzal kapcsolatban, hogy az elnök tervei szerint augusztus 17-én, az idei hivatalos függetlenség napi ünnepségek házigazdája legyen. A kormány azt tervezi, hogy már júliusban áthelyezi a kabinet néhány tagját Nusantarába, és jelenleg építi az infrastruktúrát, amely a köztisztviselők első csoportjának, mintegy 12 000 embernek szeptemberben történő átköltöztetéséhez szükséges.

Indonézia új fővárosa Nusantara építési munkálatai Borneó szigetén - Kép forrása: Shutterstock

A kormány kitart amellett, hogy az OIKN-nál történt lemondások nem befolyásolják a – már kétszer átütemezett – projekt tényleges előrehaladását.

Az új főváros fejlesztése a kialakított közös jövőképnek megfelelően folytatódik

közölte Widodo elnök a hivatalos Instagram-fiókján.

Azt is elmondta, hogy amint a vízellátást bekötik, az új elnöki palotából fogja folytatni a munkát lehetőleg a következő hónaptól. Basuki miniszter a sajtónak nyilatkozva azt mondta, hogy a város alapvető infrastruktúrája már 80 százalékban elkészült, és hogy az OIKN megbízott vezetőjeként a „beruházási és földakvizíciós problémák megoldása” lesz a prioritása.

Hamarosan döntést hozunk a földterületek státuszáról. Akár eladjuk, akár bérbe adjuk, akár lesz együttműködés a kormány és a vállalatok között, fel fogjuk gyorsítani a folyamatot, hogy a befektetőknek ne lehessenek kétségeik a tőkekihelyezéseiket illetően.

Bár az októberben hivatalba lépő Prabowo Subianto megválasztott elnök korábban ígéretet tett Nusantara fejlesztésének folytatására, a mostani hirtelen lemondások nem növelik sem az üzleti, sem a közbizalmat a februári elnök- és törvényhozási választási kampányokban is vitatémának számító projekt életképességét és haladási irányát illetően. A kormány ambiciózus elképzelésének akár csak részbeni megvalósulása is azonban további évekig tartó folyamatos kormányzati és magánberuházói erőfeszítéseket igényelne. A fő kérdés következésképpen az, hogyan lehet meggyőzni a hazai és külföldi befektetőket arról, hogy nincs probléma.

Szakáli Máté, a Neumann János Egyetem Eurázsia Központjának kutatója