Egyetlen látványos grafikonon, hogyan öregszik Európa
HírekEurópában a medián életkor 2001 óta 39-ről 44 évre emelkedett. A medián életkor az, aminél ugyanannyi fiatalabb él, mint idősebb. A 80 év felettiek aránya megduplázódott 20 év alatt Európában, a születések száma pedig tíz százalékkal csökkent.
Európában a medián életkor 2001 óta 39-ről 44 évre emelkedett, és jelentősen nőtt a 80 éven felüliek aránya.
A leginkább Olaszország népességi összetételén látszódik az elöregedés: az olaszoknál már 47,6 év a medián életkor, míg Magyarországon 43,6 év - derül ki az Eurostat adataiból.
Az EU-n kívül a medián életkor Izlandon és Norvégiában a legalacsonyabb, valamint néhány balkáni államban, így például Albániában, ahol 36 év.
Összehasonlításképp Törökországban csak 32,8 év az az életkor, aminél ugyanannyi a fiatalabbak létszáma, mint az annál idősebbeké.
A 80 év felettiek aránya a lakosságon belül 3,1 százalék volt 20 évvel ezelőtt, tavalyra ez az arány megduplázódott, 6 százalékra emelkedett az EU-ban. Magyarországon ugyanez a mutató 2,7 százalékról 4,6 százalékra változott, ennek oka az uniós átlagnál rövidebb élettartam.
Az EU-ban a lakosság létszámának arányában a születések száma tíz százalékkal csökkent az elmúlt húsz évben.
A medián életkor változása 2001-2021 között az EU országaiban (narancssárga színnel a magyar adat)
A 65 év felettiek aránya a legmagasabb Olaszországban (24%), Görögországban, Portugáliában, Németországban és Bulgáriában (22%).
A fiatalok aránya a legmagasabb Írországban (27%), Franciaországban (24%), és Svédországban (23%).
A 20 éven aluliak aránya a legkisebb Olaszországban, Németországban és Máltán, ahol mindössze 18 százalékot képviselnek a lakosságon belül.
Az Ukrajnából menekültek száma meghaladta a 8 milliót, többségükben fiatalok és gyerekek, így számos európai országban is átrajzolhatják a demográfiai képet, erről szóló elemzésünket itt olvashatja.