Háború: Előre nyomultak az ukránok Kurszknál, hidakat robbantottak fel
HírekFelgyorsult az orosz hadsereg előre nyomulása a kelet-ukrajnai Pokrovszk városban, ahol jelenleg is zajlik a lakosság kimenekítése, az oroszok gyűrűje nagy ütemben bezárul a város körül. Pokrovszk bevételére már tíz hónapja készül az orosz hadsereg – írja a Guardian.
Napról napra csökken az esélye, hogy a városból ki tudják menekíteni a lakosságot a Donyeck megye egyik legnagyobb elosztó központjának számító városból. Ha az orosz hadsereg teljesen elfoglalja a várost, az ukránok utánpótlási útvonalainak egy része bezáródik.
Az ukránok oroszországi területfoglalásának fő célja, hogy „tisztességes” béketárgyalások indulhassanak – mondta pénteken Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója, Mihajlo Podoljak.
Szerinte a kurszki régióban az ukrán katonaság bevetése meggyőzheti Moszkvát, hogy Ukrajna számára kedvezőbb pozíciókkal belemenjen a béketárgyalásokba.
Olekszander Szirszkij ukrán vezérkari főnök bejelentette, hogy pénteken 1-3 kilométert nyomult előre az ukrán hadsereg Kurszk megyében. Eddig ukrán fennhatóság alá került 82 település, mintegy 1150 négyzetkilométernyi terület. Kurszk ellen augusztus 6-án indítottak támadást az ukránok. Zelenszkij esti videóbeszédében arról tájékoztatott, hogy az orosz-ukrán határtól 11 és fél kilométerre jutottak azukrán csapatok.
A Kurszkhoz tartozó Gluskovban az ukrán erők felrobbantottak két hidat, hogy elvágják az orosz hadsereg útját, a 20 ezer fős településen zajlik az orosz lakosság kimenekítése.
Hollandia Ukrajna iránti változatlan elkötelezettségét hangoztatta pénteken Dick Schoof miniszterelnök, és leszögezte: kormánya az Északi Áramlat-1 és Északi Áramlat-2 gázvezeték felrobbantásával kapcsolatban megvárja a német hatóságok vizsgálatának eredményeit.
Nagyon fontos, hogy véget vessünk Oroszország Ukrajna elleni támadásainak, ez Európa és Hollandia érdeke is; az Ukrajna iránti támogatás ebben az összefüggésben értendő - fejtette ki a kormányfő a hágai kabinetülést követő sajtótájékoztatóján a témáról feltett kérdésre válaszolva.
Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter szintén nem kívánta kommentálni azon állításokat, amelyek szerint Ukrajnának is köze lehet a gázvezetékek felrobbantásához - írja az MTI.
- Úgy gondolom, ki kell állnunk Ukrajna támogatása mellett - szögezte le ő is, és ugyanígy foglalt állást Caspar Veldkamp külügyminiszter.
A két gázvezetéket - amelyeken keresztül orosz földgáz érkezett volna Németországba - 2022. szeptember 26-án rongálta meg több robbanás a Balti-tenger mélyén, a dániai Bornholm-sziget közelében.
A német ügyészség a héten egy ukrán állampolgár ellen adott ki elfogatóparancsot az ügyben. Az ukrán elnöki hivatal viszont csütörtökön képtelenségnek nevezte, hogy Kijevnek köze lenne a szabotázsakcióhoz.