Már a legfiatalabbakat is besoroznák Ukrajnában, hogy bírják az orosz előrenyomulást

Hírek4 órájaNövekedés.hu

Az oroszországi előrenyomulás felgyorsult, ezért az ukrán hadseregnek még több katonára van szüksége a védekezéshez.

Újabb fejlemény az orosz-ukrán háborúban, hogy Joe Biden elnök kormánya sürgeti Ukrajnát, hogy növelje hadseregének létszámát több katona besorozásával és a mozgósítási törvények felülvizsgálatával, hogy már 18 éves korban is lehessen katonákat besorozni - írja az Associated Press (AP).

A Biden-kormányzat egyik magas rangú tisztviselője az AP-nek elmondta, hogy a leköszönő demokrata kormány azt szeretné, ha Ukrajna a jelenlegi 25 évről 18 évre csökkentené a mozgósítási korhatárt, hogy bővítse a harcképes korú férfiak körét, akik segíthetnek Ukrajnának az Oroszországgal vívott, közel három éve tartó háborújában.A Fehér Ház több mint 56 milliárd dolláros biztonsági támogatást sürgetett Ukrajnának Oroszország 2022. februári inváziójának kezdete óta, és arra számít, hogy további milliárdokat küld Kijevnek, mielőtt Biden kevesebb mint hónap múlva távozik hivatalából.

A Biden-adminisztráció szerint Ukrajna rendelkezik a szükséges fegyverekkel, és most jelentősen növelnie kell a csapatok létszámát, ha harcban akar maradni Oroszországgal.

Az AP szerint a tisztviselő azt mondta, hogy az ukránok úgy vélik, hogy körülbelül 160 ezer további katonára van szükségük, de az amerikai kormányzat szerint valószínűleg többre lesz szükségük.

Mint arról korábban beszámoltunk, az orosz hadsereg az elmúlt 30 napban mintegy 645 négyzetkilométernyi ukrán területet foglaltak el - derül ki az Economistban közölt friss adatokból.

Az orosz előrenyomulás egyre gyorsabb, az ukránok körében pedig a többség már tárgyalóasztalhoz ülne, és egyre kevesebben hisznek már az oroszok megállításában, és az orosz hadsereg által elfoglalt területek visszaszerzésében.

A Gallup közvélemény-kutató november 19-én és 20-án közzétett felmérései szerint az ukránok 52 százaléka támogatja a háború mielőbbi befejezéséről szóló tárgyalásokat, ami meredek emelkedés az egy évvel ezelőtti 27 százalékhoz képest.

A „győzelemig” harcolni akarók aránya a tavalyi 63%-ról 38%-ra csökkent. Még Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is megváltoztatta a hangnemet: nemrégiben reményét fejezte ki, hogy jövőre diplomáciai megoldást találnak. Ez a retorika változását tükrözi Donald Trump amerikai újraválasztása óta.

Az augusztustól októberig végzett felmérések azt mutatják, hogy Ukrajna minden részén csökkent az Oroszországgal szembeni ellenállás folytatásának támogatottsága.A fővárosban, Kijevben a Gallup adatai szerint a háború folytatásának támogatottsága 2022 óta 39 százalékponttal csökkent; a frontvonalhoz közeli keleti régiókban az arány még durvább: a válaszadóknak már csak 27%-a támogatja a folytatást, míg 63%-uk szeretné, ha a háború véget érne. A tárgyalásokat támogatók nagyjából fele nyitott a területi engedményekre: Oroszország 2014 óta Ukrajna területének 19%-át foglalta el. Az ukránok kevesebb mint 40%-a ellenzi, hogy bármilyen területet átengedjenek.

A háború hatalmas emberi és gazdasági áldozatai kétségtelenül súlyosan érintik az ukránokat. De szerepet játszhat a Nyugatból való növekvő kiábrándultság is, és az, hogy Ukrajna milyen támogatásra számíthat.