Mi áll a forinterősödés hátterében?
HírekA forint hét hónapja nem látott magasságba, a 386 körüli szintre erősödött az euróval szemben, egy dollárért pedig 354 forintot kellett adni a bankközi devizapicon szerda este. Az erősödés hátterében többek között a Magyar Nemzeti Bank bejelentése áll, miszerint a bankok kötelező tartalékrátáját 5 százalékról 10 százalékra emelik április elsejétől.
Újabb fontos szinteket tört át a forint-euró árfolyam, és a tavaly májusban látott szintre erősödött.
Az euró árfolyama csütörtök reggel hétkor 386,51 forintra csökkent, az amerikai dollár jegyzése 354,30 forintra süllyedt.
A forint már kedd délutántól jól reagált a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának kamatdöntő ülése után tartott sajtótájékoztatón elhangzottakra.
Virág Barnabás alelnök akkor bejelentette, hogy továbbra is fenntartják a szigorú monetáris kondíciókat, emellett megemelik a kötelező tartalékráta szintjét 5 százalékról 10 százalékra április elsejétől.
A forint-euró árfolyam alakulása az elmúlt egy évben
A forint-euró jegyzése a kamatdöntés előtt a 397 körüli szinten mozgott, majd a délutáni órákban erősödni kezdett.
A forint-dollár árfolyam alakulása az elmúlt egy évben
A forint erősödését egyértelműen segítette, hogy az MNB a keddi kamatdöntő ülés után jelezte, hogy továbbra is fenntartja a monetáris szigort és első számára az infláció lassítása.
A bankok kötelező tartalékrátájának emelésével pedig tovább csökkentik a likviditást a piacon, ami szintén az inflációt fékezi.
A Magyar Bankholding előrejelzése szerint a forintot több tényező is erősítheti idén:
- a külkereskedelmi mérleg későbbi javulása
- ha sikerül a mérföldköveket és a horizontális feltételeket teljesíteni, akkor elkezdhetnek beáramlani a most még felfüggesztett uniós források
- a nemzetközi hangulat is javulhat, ha a Fed befejezi a kamatemelési ciklust.
Az amerikai jegybanktól még kétszer 25 bázispontos szigorítást várnak, de az Európai Központi Bank (EKB) még kétszer 50 bázispontot emelhet, ami az euró erősödését okozza.
A forint-dollár árfolyam idei átlaga 374,6, jövőre 365,50 forint lehet a bank előrejelzése szerint.
A forint-euró árfolyam idén az év egészében átlagosan 392 forint lehet, jövő évben pedig átlagosan 388 forint körül alakulhat, jövő év végére a 385-ös szintre kerülhet a bank előrejelzése szerint.
Az MNB alapkamata 13 százalék, az egynapos betéti tender kamata 18 százalék, a kamatok mérséklésére a kockázatok trendszerű csökkenésével kerülhet sor. A bank elemzői várakozása szerint az év végére az infláció enyhülésével 9 százalékra csökkenhet az alapkamat szintje.