Sokszor rosszkedvű? - Ezt tegye ellene!
HRGyakran rosszkedvű? Sandi Mann, a Central Lancashire-i Egyetem pszichológusa klinikai tapasztalataira alapozva most egy olyan megoldást javasol, amely naponta mindössze néhány percet vesz igénybe.
Az úgynevezett pozitív pszichológia irányzata többek között arra keresi a választ, hogyan érezhetjük magunkat jól a bőrünkben. Számtalan módszert találtak arra vonatkozóan, hogyan legyünk boldogabbak a hétköznapjaink során, de mivel nem mindegyik technikát tudjuk könnyedén beilleszteni a hétköznapjainkba, Sandi Mann, a Central Lancashire-i Egyetem pszichológusa klinikai tapasztalataira alapozva egy olyan megoldást javasol, amely naponta mindössze néhány percet vesz igénybe.
Ahogy azt a Ten Minutes to Happiness című könyvében írja, a következő kérdésekre minden nap, akár napló formájában érdemes válaszolnunk:
- Milyen élmények szereznek örömet, legyen az bármennyire földhözragadt?
- Milyen dicséreteket és pozitív visszajelzéseket kaptunk?
- Milyen boldog pillanatokat éltünk át?
- Milyen pozitív teljesítményt értünk el, legyen az bármennyire kicsi?
- Mi az, amiért hálásak vagyunk?
- Hogyan fejeztük ki a kedvességünket?
Ez a módszer olyan tudományos kutatásokra épül, amelyek szerint az, ha pozitív hozzáállással újraértékeljük a napunkat, az lassan megváltoztathatja a gondolkodásunkat, és ezáltal több örömöt élhetünk át a hétköznapokban.
Amikor rossz a hangulatunk, könnyen átsiklunk az olyan dolgok felett, amelyek igazából jól mennek. A napló ilyenkor segít, hogy ezekre a területekre irányítsuk a figyelmünket. Sandi Mann hangsúlyozza, hogy nemcsak annak érezhetjük pozitív hatását, hogy megírjuk ezeket a bejegyzéseket, hanem abból is erőt meríthetünk, ha újra elolvassuk őket.
Az asszociatív emlékezetünknek köszönhetően, amikor rossz hangulatba kerülünk, könnyen áteshetünk a ló túlsó oldalára, és olyan dolgokat is észrevesszük magunk körül, amelyek még több stressz és boldogtalanság forrásai lehetnek. Ebből a negatív spirálból viszont segíthet kitörni, ha visszaolvassuk a napló (pozitív) bejegyzéseit.
A hatodik pont például a jóság hatalmával kapcsolatos legújabb kutatásokra épül. Különböző tanulmányok kimutatták ugyanis, hogy az önzetlen cselekedetek nemcsak a körülöttünk élők jólétét növelik, hanem boldogabbá tesznek minket is. Például, ha kisegítünk egy idegent egy kisebb összeggel, az sokkal több örömöt tud okozni, mintha ugyanazt a pénzt magunkra költöttük volna.
(via BBC)