Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Sok pénzt hozhat a Gazprom a Fradinak, de vajon mit kérnek cserébe? 

Interjú2024. ápr. 30.Kovács Dániel

Új szponzort kaphat a Fradi, aki nem más lesz, mint a Gazprom orosz állami gázóriás. Mennyi pénzt kasszírozhat be így a Ferencváros, és mire érdemes elkölteniük? Szabados Gábor sportközgazdászt kérdeztük, aki a Növekedés.hu-nak azt is elárulta, mit várhat el a leendő szponzor a milliárdjaiért cserébe.

Tele vannak a hírek azzal, hogy új szponzort kapnak a Zöld-fehérek, aki nem más lesz, mint a Gazprom orosz állami gázóriás. Túl a híreszteléseken mi az, amit biztosan tudunk, és mennyire valószínű, hogy ez a szponzoráció meg is valósul?

Biztosan semmit sem tudunk még, egyszerűen azért, mert az illetékesek részéről még senki sem erősítette meg ezt azt ügyletet.

A tapasztalat ugyanakkor az, hogy amikor ilyen erős sajtóértesülések látnak napvilágot, akkor ezek előbb-utóbb valóra is válnak, tehát elég valószínűleg tűnik a dolog.

Persze amíg a hivatalos megerősítés nem történik meg, addig nem lehet tényként beszélni róla.

Miről szólnak a feltételezések a szakmai berkekben, mekkora pénzek lehetnek terítéken?

Az biztos, hogy magyar viszonylatban ez olyan összeg,  amekkorát hazai klubcsapat szponzorációs keretben még soha nem kapott.

Éves szinten több milliárd forintos bevételt jelentene ez a Fradinak, hogy pontosan mennyit, arról nyilvánvalóan nem tudunk még megerősített információkat, de ismerve a Ferencváros értékét és lehetőségeit, másfelől látva a Gazprom lehetőségeit nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy valószínűleg nem is 1-2 milliárd forintról beszélhetünk, hanem ennél magasabb összegről, akár 4-5 milliárdról is.

Csak hogy legyen egy viszonyítási alapunk, mekkora most a Fradi éves költségvetése?

15-20 milliárd forint között mozog annak függvényében, hogy a nemzetközi kupaszereplések után mekkora összeget kap adott évben a klub az UEFA-tól. Ez most érthetően kevesebb lesz, mivel a Konferencia liga csoportkörében szerepeltek,  inkább a 15-hoz közelít majd ez az összeg.

Nyilvánvalóan ha már nyáron megvalósul a Gazprom-szerződés, akkor el fogja ezt mozdítani a 20 milliárd irányába, a szponzori támogatás akár a harmadát is teheti a csapat költségvetésének.

A Fradinak ez nyilván azért jó, mert több pénzből gazdálkodhat, de miért éri meg a  világ legnagyobb földgázkitermelőjének egy európai léptékkel mérve kicsi, Közép-európai csapatba pénzt fektetni, amely legutóbb a Konferencia ligáig jutott csak?

 Azt látni kell, hogy a Gazpromnak nagyon erős szponzorációs tevékenysége volt az ukrajnai háború előtt az európai futballban. A Bajnokok Ligájának az egyik legfőbb szponzora volt, emellett olyan jelentős klubot is támogatott, mint a német Schalke.

Nagyon fontos stratégiai pozíciók voltak ezek, és mind oda lettek a cég számára, amikor 2022-ben kitört a háború. Az UEFA és a Schalke azonnal felmondták a szerződésüket.

A Gazpromnak ugyanakkor továbbra is fontos, hogy azt a marketing munkát, amit korábban végeztek, valamilyen formában tudják folytatni. A Ferencváros két szempontból is jó választás az orosz cég számára, egyrészt az elmúlt években elismert szereplője lett az európai labdarúgásnak, legalább a Konferencia liga-szereplés alapvető elvárás a csapattal szemben minden szezonban.

Másrészt Magyarországon a politikai környezet sokkal alkalmasabb arra, hogy egy orosz szponzor megjelenjen, a Nyugat-európai országokban ez nem lehetséges, annyira oroszellenes ott a légkör. Nyilván ez a körülmény is sokat emelt a Fradi értékén a Gazprom szemében.

Csakugyan, a külügyminisztérium így reagált a hírekre: "Minél több nagy nemzetközi vállalat fektet be a magyar sportba, annál jobb. Ráadásul a Gazprom nem szerepel a szankciós listán", és a szurkoló táborban sem látni olyan erős oroszellenes  indulatokat, ami miatt a klubvezetésnek kétszer is meg kellene fontolni a egy ilyen döntést…

Igen, nyilvánvalóan a klubvezetés elgondolkozott azon, hogy milyen problémák származhatnak ebből,  az ugyanis egészen biztos, hogy lesznek kellemetlenségek, ha ez a szerződés megköttetik.

De nem a szurkolókkal lesz itt a probléma, nyugodtan kijelenthetjük, hogy többségükben nincs ellenérzés, vagy elfogadják, mert anyagilag és szakmailag is hatalmas előrejelépést jelent a klub számára.

Elenyésző lehet azoknak a szurkolóknak a száma, akik emiatt akár el is fordulnának a csapattól, a problémát inkább a nemzetközi színtér jelenti. A Fradi nagyon komoly nemzetközi kapcsolatokat épített ki az elmúlt években európai klubokkal, sportszervezetekkel, itt azért biztosan lesznek negatív visszajelzések.

Valószínűleg a klub vezetői ezt már előre beárazták, és úgy érzik, hogy több haszna lesz ennek a szerződésnek, mint hátránya.

Mennyire várható ebből egy hosszútávú szerződés, milyen időhorizonton gondolkodhatnak a felek?

Ilyen szponzori szerződést egy-két évre nem szokás kötni, minimum három év, de inkább hosszabb kifutású, 4-5 éves szerződésre lehet számítani. Ugyanakkor  egészen biztos, hogy lesznek benne olyan záradékok, amelyek akár a kilépést is lehetővé teszik.

A politikai helyzet nagyon változó, és nem árt felkészülni arra, hogy a Gazprom valamilyen tiltólistára kerül Európában, ha a háború váratlan fordulatot vesz, emiatt szükség lehet menekülőutakra. 

Ezek szerint a Gazprom jelenleg nincs tiltólistán Európában… 

Így van, jelenleg nincs ellene semmilyen UEFA-szankció, azok csak az orosz válogatottra és az orosz klubokra vonatkoznak, szponzorokra és játékosokra nem.

A szerb Crna Zvezda szponzora a mai napig az orosz vállalat, és a Gazprom felirat a mezen semmilyen problémát nem okozott a csapatnak a legutóbbi BL-szereplésük során.

Azt tudjuk hogy mit kell majd tenniük a szerződési értelmében az oroszoknak, utalni a pénzt. De mit várnak ezért cserébe a Ferencvárostról?

Egy egyszerű mezfeliratnál azért biztosan többről lesz szó, egy ilyen szintű szponzorációs együttműködés nem merül ki ebben. Reklámtáblák, TV-szpotok, közös aktivitások is lesznek vélhetően,

és ne felejtsük el, hogy a Gazpromnak van két másik csapata is, a már említett belgrádiak, illetve egy saját tulajdonú szentpétervári csapat is, a Zenit. Ezekkel is lehet közös megjelenéseket szervezni, barátságos meccseket, esetleg egy felkészülési tornát, sőt a játékosok cseréje is elképzelhető.

A Ferencvárosnak eddig sem ment rosszul anyagilak tekintetében. Szükség van egyáltalán egy ilyen kockázatos lépésre?

A pénz mindig jól jön, a futballban nincs az az összeg, amit ne lehetne elkölteni. A Fradi költségvetése a tizede sincs mondjuk a Manchester Cityének, van még hova fejlődni. A magyar bajnokságot így is hatalmas előnnyel vezeti a Ferencváros, idén  már meg is nyerte, ehhez már nem lenne szüksége további növekedésre, de nem is ez a cél, hanem a nemzetközi porondon aratott sikerek, ehhez pedig fejleszteni kell a költségvetést.

Mit gondol, hogyan fogják elkölteni a Zöld-fehérek a szponzori támogatást, mibe lenne érdemes most befektetniük?

Arra tudják ezt használni, hogy még jobb legyen a játékoskeret. Ahogy más csapatoknak, úgy a Fradinak is a legnagyobb költségtétele a játékosok fizetése,

ebből a pénzből pedig költhet arra, hogy még jobb játékosai legyenek azokon a posztokon, ahol jelenleg nincs megfelelő mélység, vagy megfelelő minőség

Ilyenek mindig vannak, tökéletes csapat nincsen. Úgy gondolom, hogy nem arra fogják felhasználni ezt a pénzt, hogy egy nagy sztárt leigazolnak, hanem több olyan játékos érkezhet, aki az adott posztokon  nagyon komoly erősítést, minőségi javulást jelent, és véletlőleg az lesz a cél, hogy minden posztra legyen két olyan játékos, aki nemzetközi környezetben is meghatározó lehet.