Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Gazdálkodjunk okosan: az osztály pénzügyeinek stresszmentes kezelése

Pénzügy2023. szept. 13.Növekedés.hu

A Szülői Munkaközösségi (SZMK) szülőnek elég fontos koordinációs és közösségösszefogó szerepe van. Mégis az egyik legnehezebb feladat a csoportpénz, az osztály pénzügyeinek kezelése, a kiadások nyomon követése, könyvelés elkészítése, azoknak a szülők felé való kommunikálása. Ugyanakkor online banki megoldásokkal az osztály pénzügyeinek kezelése sokkal gyorsabbá és kényelmesebbé tehetők.

 Magyarországon a 2022/2023-as tanévben 1 millió 852 ezren vettek részt a köznevelés, a szakképzés és a felsőoktatás különböző szintű képzéseiben. Közülük 323 ezren jártak óvodába, 719 ezren általános iskolába és 517 ezren középfokú oktatási intézményekbe – derült ki a KSH adataiból[1]. Az óvodástól a középiskolai korcsoport végéig – átlagosan 28 fővel számolva – nagyjából 55 700 osztályról beszélhetünk, ami szintén legalább ennyi szülőt takar, akik a Szülői Munkaközösség tagjai. Az SZMK tagság előnye, hogy ezek a szülők előbb tudnak meg belsős információkat, legfőbb hátránya azonban az időfaktor: számos feladatot kell teljesíteni kevés idő alatt, ami erőteljes nyomást helyez a kiválasztott szülőkre. Az SZMK ugyanis a teljes tanév során egyszerre felelős az ötletelésért, a kivitelezésért, valamint az intézmény és szülők közötti információáramoltatásért. Sőt, ezekre a szülőkre hárul az osztály pénzének begyűjtésének és számontartásának a szerepe is. Éppen ezért kevesen vannak, akik önként vállalják ezt a posztot.

Endrész Tímea podcaster, szabadúszó újságíró és kétszeres SZMK-s szülő immáron negyedik éve támogatja a Szülői Munkaközösség munkáját. Timi szerint nagyon fontos, hogy a szülők megismerjék egymást, hogy legyenek alkalmak, amikor szemtől-szemben kapcsolódni, kommunikálni tudnak. Ezek adják ugyanis azokat a plusz dolgokat, amitől az osztály közösséggé kovácsolódik és nem csak személyek meghatározott összessége lesz.

„A szülői értekezlet egy rendkívül fontos esemény. Ezek a találkozók közösségformáló erejűek. Még akkor is, ha a legtöbb információt egy e-mailben kiküldött hírlevél formájában is elolvashatnánk, aztán egy közösségi oldal zárt csoportjában megszavazhatnánk az eldöntendő kérdéseket” – mondta Endrész Timi, aki azt is hozzátette: „Szemléletformáló lehet úgy tekinteni az iskolai rendezvényekre, mint egy nagy közösségi hálóra, amit ilyenkor szövögetünk együtt, hogy szükség esetén elkapjon, majd megtartson bennünket”.

Meglátásai szerint az SZMK-s szülőnek fontos koordinációs és közösségösszefogó szerepe van. A feladatkör egyik legnehezebb kihívása a csoporthoz, osztályhoz kapcsolódó pénz beszedése, a kiadások nyomon követése, könyvelés elkészítése és ezek a szülők felé való kommunikálása.

Tapasztalatai alapján a pénz fizetésének módja kapcsán sokáig a legtöbb szülőnek a készpénz beszedése volt a legegyszerűbb, így nem keveredett a saját bankszámlájukon a csoport vagy az osztály pénze, nem kellett keresgélni a számlakivonaton, hogy ki nem fizette be még a havi összeget. Azonban mára már a szülők nagyrésze szívesebben utalna bankszámlára, és ez a szám egyre nagyobb lesz, hiszen a mai világban lassan ez már evidencia.

„Az osztály pénzügyeinek korszerű, biztonságos és hatékony kezelése érdekében hozta létre az OTP Bank az OTP Class számlát. A Class számlával ma már közel sem akkora teher és időráfordítás az osztály pénzügyi feladatait ellátni, mint korábban. A legnagyobb előnye, hogy a kiadásokat és a bevételeket egyszerűen nyomon lehet követni már az e-Krétán is. Nem beszélve arról, hogy a számlához társkártya is igényelhető, ami bármelyik bankfiókban megtehető és át is vehető” – mondta Kertes Noémi, az OTP Bank termékfejlesztési szakértője.

Az elfoglalt szülőknek jó hír, hogy az online számlanyitás lehetősége is adott, így nem szükséges bankfiókba menni. Az OTP Bank Class számlának köszönhetően tehát mostantól nem kell foglalkozni a borítékos befizetésekkel, azokat a szülők intézhetik átutalásos fizetéssel és a fizetési kérelem szolgáltatás segítségével.