Nem tudta ledolgozni a gyengülést a forint: kétéves mélypontot ért el a dollárral szemben

Pénzügy2024. nov. 12.Sz.A.

A nemzetközi befektetői hangulat a Donald Trump győzelme utáni napokat követően korrigált. A forint-euró árfolyam a 410-411-es szintnél jár, a dollárral szemben ma két éve nem látott mélypontra, a 388-as szintre ért a forint, majd minimális mértékben emelkedett.

Nem tudta eddig ledolgozni a forint az elmúlt hetekben látható gyengülést, ennek a hátterében főként a dollár erősödése áll.

A forintra több pénzpiaci trend is hatást gyakorol, most ezek közül a dollár erősödése a legfontosabb, mert ilyenkor általában a feltörekvő piacok devizái - így a forint is - általában gyengülést mutatnak.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed óvatos: szerdán jelennek meg a friss inflációs adatok, elemzők szerint 2,6 százalékos inflációt várnak elemzők, ami kis mértékben magasabb az előző havi adatnál. A Fedtől idén még egy 25 bázispontos kamatvágásra számít az elemzők többsége.A Fed alapkamata magasabb, mint az euróövezeté, ami szintén támogatja a dollárt, továbbá Donald Trump győzelmének hírére is erősödött a dollár.

A Fed is elsősorban az inflációs várakozások alapján hoz döntést, ezek a várakozások általában visszafelé tekintőek, vagyis azt nézik, milyen áremelkedés zajlott le az elmúlt évben. Emellett a munkanélküliségi mutatók, a gazdasági bizalmi indexek, és számos más makroadat alapján hoznak döntést a kamatszintről.

A forintot a régió egyik legmagasabb kamatszintje védi: a 6,5 százalékos alapkamatot ráadásul a jegybank korábbi jelzései alapján akár huzamosabb ideig is fenntarthatják.A forint megítélésénél sokat nyom a latba

  • a nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság,
  • a hazai inflációs és növekedési kilátások,
  • a kamatkörnyezet
  • az államadósság
  • a költségvetési hiány,
  • a külkereskedelmi mérleg
  • és az ország gazdasága iránti hazai és nemzetközi bizalom.

A forint árfolyamán a zárolt uniós pénzek felszabadítása és a növekedési kilátások javulása jelentősen javíthatna.