Mi a legjobb módja a vagyonépítésnek?
SikerAz amerikaiak 23 százaléka gondolja úgy, hogy az ingatlan a legjobb módja a vagyonépítésnek, de csak 12 százalékuk vásárolt ingatlant idén.
Mi a legjobb módja a vagyonépítésnek? Az emberek 23 százaléka szerint az ingatlanbefektetés - derül ki a CNBC Make It: Your Money felméréséből.
Ezzel ez a legnépszerűbb vagyonépítési módszer, megelőzve
- a részvénybefektetést (16 százalék),
- a saját vállalkozás indítását (15 százalék)
- és a másodállás vagy mellékállás vállalását (12 százalék).
Ugyanakkor, amikor a vagyonépítésről van szó, az amerikaiak mást mondanak és mást tesznek:
2022-ben az amerikaiak 27 százalékának az első számú, vagyongyarapításra irányuló lépése a tőzsdei befektetés volt. Mindössze 12 százalékuk fektetett ingatlanba.
Mi akadályozza meg őket abban, hogy úgy fektessenek be, ahogyan egyébként szeretnének? A pénzügyi szakértők szerint a legfontosabb tényező a magas költség.
Az ingatlannál eleve pénz kell ahhoz, hogy aztán pénzt keressünk
- mondta egy pénzügyi tanácsadó.
Nem is beszélve az ingatlan rendbetételéről és az éves karbantartásról. Ezek mind pénzbe kerülnek.
Nem meglepő, hogy a Make It felmérésében részt vevők közül inkább a tehetősebb válaszadók fektettek be ingatlanba.
Az 50 ezer dollárt vagy annál kevesebbet kereső válaszadók mindössze 6 százaléka mondta, hogy vásárolt idén ingatlant, szemben az 50 ezer és 99 ezer dollár között keresők 12 százalékával és a 100 ezer dollárt vagy annál többet keresők 21 százalékával.
Az világos, hogy a befektetők miért kedvelik az ingatlanbefektetéseket. Egyes felmérések adatai szerint az amerikai lakásárak 10 százalékkal emelkedtek a 2022 októberével végződő 12 hónapban. A részvényárak ellenben ugyanebben az időszakban több mint 15 százalékkal csökkentek.
De sok befektető számára nem feltétlen az ingatlanpiac a megfelelő megoldás. A részvények olyan vagyongyarapító hozamot biztosítanak, amely idővel meghaladja az inflációs rátát.
Ugyanez nem feltétlenül mondható el az ingatlanokról, mondta a pénzügyi tanácsadó.
Az ingatlanok történelmi múltra tekintenek vissza, de ez a múlt azt mutatja, hogy a hosszú távú hozamok gyakran megegyeznek az inflációval, vagy alig haladják meg azt.