Ámulatba ejtő úticél Európában - Fotón is mutatjuk mi az, amit nem szabad kihagyni

Utazás2024. aug. 25.D.J.
A rovat támogatója:

Írországban csak a kastélyokból és a várakból több tízezer várja a turistákat. Ez egy olyan föld, ahol még a tengerpartokat is legendák övezik.

Az Ír-szigeten járni tényleg olyan mintha egy tündérmesébe csöppentünk volna. Még a kis falvak kertjeiben is olyan precízen van vágva a fű, mintha golfpályák lennének. Az időjárás egészen kellemes még nyáron is. A pubokban pedig már délelőtt is csalogatóan szól a zene. Odabent a közönség barátságos és mértéktartó.

A pultoknál pedig a jó sörök mellett legalább ilyen jó whiskey-ket is árulnak.

Ha pedig már az italoknál tartunk, érdemes megjegyezni, hogy a híres Guinness gyárban kicsit engedik, hogy belássunk a színfalak mögé. Nem csak régi gépeket lehet megcsodálni, hanem még azt is elárulják, hogy miként használják a nitrogént arra, hogy a sör habja igazán selymes legyen. A túra végén pedig a kezünkben egy pohárral körpanorámás kilátóban csodálhatjuk meg Dublin városát. 

Ír kocsma

Turistaszemmel úgy tűnik, hogy az írek meglehetősen vallásosak, amit az is tükröz, hogy gyakran a kis falvakban is sorjánzanak a templomok, amik cseppet sem üresek. A legmutatósabb egyházi épület persze az ír fővárosban található.

A Szent Patrik székesegyház a legendák szerint ott épült, ahol Írország "apostola" Szent Patrik megkeresztelte a dubliniakat.

A díszes belső terét elnézve nehéz elhinni, de volt olyan idő is Cromwell idején, amikor a templomot egy kis időre istállónak használták.

A Szent Patrik székesegyház belseje

Nem véletlen, hogy a Moher-sziklákat az ország nyugati partján évente mintegy egy millióan keresik fel. A kilométereken át húzódó sziklafalnak van olyan pontja, ahol a szirt csúcsa több mint kétszáz méterre magasodik az Atlanti-óceán fölé. Mivel a táj roppant festőien mutat, számos filmet forgattak itt. Az egyik Harry Potterhez is vettek fel jeleneteket a Moher-szirteknél.

A ködbe burkolozó Moher-sziklák

Ha Írországban minden nap egy új kastélyt vagy várromot keresnénk fel, akkor több mint 82 évbe telne mire meglátogatnánk az összes régi úri lakot. A számuk ugyanis eléri a 30 ezret. Többségük a középkorban épült. Úgy tartják, hogy mindközül a régi időkből a legjobban a Bunratty-kastély maradt meg. Az erődítmény úgy 600 éve épült, de a hely már előtte is lakott volt. Bő ezer éve a vikingek egyik kereskedelmi csomópontja állt a vár helyén.

A Bunratty-kastély. A vár neve eredetileg a következőt jelenti: a Ratty folyó torkolata.

Írországba viszonylag olcsón, akár 10 ezer forint körül is lehet repülőjegyet szerezni. Ha pedig már felkerestük a szigetet, érdemes átmenni Észak-Írországba is. Ugyan ehhez át kell menni az uniós határon, de ebből sok mindent nem fogunk észrevenni, mivel nincs határ-ellenőrzés. Biztos, ami biztos az útlevelünk azért legyen nálunk.

Ha pedig már átmentünk mindenképp keressük fel az Óriások útját. A gyönyörű tengerparthoz egy bájos legenda is kapcsolódik, amely két óriás rivalizálásával kezdődik. A történet szerint, amikor a skót óriás átjött, hogy elbánjon az ellenségével, épp akkor érkezett, amikor az ír óriás aludt. A szunyókáló hatalmasság felesége pedig roppant cseles volt: azt mondta, hogy akit ott lát aludni az a gyermekük. Mekkora lehet akkor az apa? - gondolta a skót óriás, aki ijedtében el is szelelt.

A legenda szerint annyira félt, hogy felszaggatta a sziklákat, ezért is néz ki a partnál olyan különlegesen a természet.

Látkép az Óriások útjánál

Bár Belfast régebben inkább a tragikus hírek miatt került be a köztudatba, a város mára egy színes és pezsgő várossá vált, amely már önmagában is annyi látnivalót kínál, ami napokig lefoglalhatja a látogatókat. Észak-Írország fővárosában rengeteg néznivaló akad a botanikus kertektől az impozáns Városházán át a Titanic múzeumig. Utóbbiban még a hajó újjáépített orrába is kiállhatunk.

Viktória-királynő szobra a belfasti Városháza előtt
A belfasti Városháza belülről