Kiderült, hol a legjobb élni külföldiként: itt a városok rangsora
UtazásIdén a dél-spaonyolországi Valencia végzett az első helyen egy, a külföldiek körében végzett felmérés szerint, amely a megélhetést, éghajlatot, infrastruktúrát és a barátságosságot is osztályozta. A térségünkben a legelőkelőbb helyezést Tallinn és Prága érte el, még Bécset is megelőzték.
Idén is egy spanyol város, ezúttal Valencia végzett az első helyen az InterNations nevű, több mint 4 és félmillió külföldön élőt összefogó szervezet felmérése szerint, amely több szempontból vizsgálta, mely városokban a legjobb élni külföldiként.
A közel 12 ezer megkérdezett válaszai alapján kialakult rangsorban
- az élet minőségét, (megélhetési költségek, éghajlat, stb.)
- a beilleszkedés nehézségeit,
- a munkalehetőségeket,
- személyes pénzügyeket,
- a digitális infrastruktúrát,
- a helyi bürokráciát,
- a helyi lakosok kedvességét, befogadókészségét,
- és a nyelvi nehézségeket is nézték.
Valencia elsőnek szerepelt az élet minősége szempontjából, a közlekedést a megkérdezettek 85 százaléka minősítette jónak, a város a sportolási lehetőségek terén is kiemelkedő elismertséget ért el. Emellett a külföldiek biztonságérzete is magas, 92 százalékos a globális 81 százalékos átlaggal összehasonlítva.
A beilleszkedés, a társadalmi élet, a pénzügyek és a megélhetési költségek területén is az elsők között végzett Valencia, ugyanakkor kedvezőtlen a helyi karrierépítés és a munkaerőpiac megítélése a külföldiek körében.
Az úgynevezett Expat City Ranking 2022. 50 várost összehasonlító listáján a második helyen Dubaj áll, melyet Mexikóváros követ, negyedik helyen pedig a listán mindig előkelő helyezést elérő Lisszabon szerepel.
A portugál fővárost az éghajlata, a jó infrastruktúrája, a viszonylag alacsonyabb megélhetési költségek, és a könnyebb beilleszkedés miatt sorolták előrébb.
A térségünkből Tallinn a 11., Prága a 20., Bécs pedig a 27. helyre került a külföldiek véleménye alapján. Az 50-es listán Budapest nem szerepel.
Az első tíz legélhetőbb város között található Madrid, Basel, Bangkok, Abu Dhabi, Melbourne és Szingapúr.
A külföldiek számára a legkevesebb lehetőséget adó európai városok között található Frankfurt, Párizs, Hamburg és Milánó, melyek a lista utolsó ötödében szerepelnek.A külföldiek elsősorban a magas megélhetési (albérleti) díjak, a túlzott bürokrácia és a nehéz beilleszkedési lehetőségek miatt rangsorolták hátrébb ezeket a városokat.
A lista legvégén Johannesburg áll többek között az alacsony biztonságérzet miatt.