Nyugalomra vágyik? Ennél békésebb helyet nem talál az egész világon

Utazás2024. szept. 21.Gónusz Gabriella
A rovat támogatója:

"Pjila’si" azaz Isten hozott, ülj le közénk! Így üdvözölnek az őslakosok nyelvén Cape Breton-szigetén, amely Új-Skócia tartományban, az Atlanti-óceán partján fekszik. Az angol mellett ugyanis a Mi’kmaq, a skót gael és az akadiai francia nyelvet is beszélik egyes helyi közösségekben.

A tartományt korábban Acadiának nevezték, majd I. Jakab angol király 1625-ben a hivatkozott először a területre Új-Skóciaként. Még egy nemesi címet is létrehozott, ezzel ösztönözve Új-Skócia benépesítését és fejlődését. A skótok egyébként csak a XIX. század elején menekültek ide nagy számban.

A skandináv emlékezet szerint először a vikingek érkeztek a szigetre tévedésből, 1000 környékén, de nem telepedtek meg, mert az őslakosok elkergették őket.

A XV. század végén az itáliai John Cabot kötött ki  Cape Breton szigetén, de a tartomány első telepesei nagyobb számban Franciaországból érkeztek az 1600-as évek elején. A következő évszázadok, Anglia és Franciaország közötti háborúiból Anglia került ki győztesen.

A XVIII. század végétől Viktória királynő birodalmához tartoztak, majd 1867. július 1-én megalakult a Kanadai Államszövetség, amely mai napig a Brit Nemzetközösség tagja. Nova Scotia, Kanada 13 tartományának egyik legkisebbike, ötvenötezer négyzetkilométer területtel.

Cape Breton szigetét legkönnyebben Halifaxból lehet megközelíteni. Halifax, a tartomány székhelye mindössze hatórányi repülőútra található Európa néhány nagyvárosától (Frankfurt, London, Edinburgh).

Az Atlanti-óceán partvidéke mentén fekszik, egy fiatalos, nyüzsgő, talán a keleti part „legeurópaibb„ városa. Leginkább Halifax hasonlít ahhoz, amit mi tengerparti/tóparti üdülőhelynek képzelünk, mert egyébként úticélunk, a Cape Breton sziget nem olyan.

Érdemes eltölteni néhány napot Halifaxban és felfedezni a város tengerhez kötődő szoros kapcsolatát. Nagy élmény végig sétálni a régi kikötő mentén húzódó promenádon a helyes kis színes fabódék mellett és kideríteni, hogy mi köze van a városnak a Titanic hajó tragédiájához. További ikonikus hely, a kikötő végében található Pier 21. Ide érkeztek évtizedeken át a bevándorlók.

Délutántól kezdve utcazenészek szórakoztatják a járókelőket, lehet kajakozni vagy hajózni egyet az öbölben.

Kóstoljuk meg a tengeri ételeket vagy a jellegzetes poutine-t (gravy szósszal leöntött sült krumpli) és igyunk mellé a finom helyi sörökből.

Kicsit távolabb a Citadellában skót népviseletbe öltözött idegenvezetők mesélnek az erőd történetéről. Megtudhatjuk azt is, hogy miért sütik el minden nap délben az egyik ágyút. További program lehetőség a Peggy's Cove világítótorony meglátogatása vagy a sörrajongók felkereshetik az Alexander Keith sörfőzdét.

Néhány nap után érdemes autót bérelni és útnak indulni a Szent Lőrinc-öböl és az Atlanti-óceán között elterülő Cape Breton szigetére. A szabálytalan , hosszúkás sziget százötven kilométer hosszú és száz kilométer széles, tízezer négyzetkilométer a területe.

Éghajlata párás, kontinentális, legmagasabb pontja 500 méter körüli. Nyáron huszonöt fok körüli igen kellemes a hőmérséklet és télen sincs mínusz tiz foknál hidegebb.Legjellegzetesebb fái a fehér lucfenyő, a fehér nyírfa, a juhar, a lon és a mogyoró.

Az állatvilágot illetően a jávorszarvas, a fekete medve és a prérifarkas mellett a hótalpas nyúl és az északi lunda is lakója a szigetnek.

A mai napig élnek itt a Mi'kmaq őslakosok leszármazottai, akik többezer éve telepedtek le a szigeten, jóval az európai hódítók megjelenése előtt. Vannak, akik az öt rezervátum egyikében és vannak, akik azon kívül élnek.

Erdők, dombok, hegyek, nagy erdőségek, folyók, tavak, tengeröblök, kis barlangok, hullámvasútra emlékeztető utak (nagyon jó minőségben) kedves emberek fogadják az ide látogató utazót.A John Cabot felfedezőről elnevezett, (1497-ben járt a szigeten) közel háromszáz kilométer hosszú Cabot Trail, a világ egyik leggyönyörűbb panoráma útvonala.

Meredek hegyoldalak szélén, csodaszép öblöket kerülgetve halad az út a Cape Breton Highlands Nemzeti Park területén.

Pleasant Bay közelében található a körülbelül nyolc kilométer hosszú Skyline Trail, ahonnan bámulatos kilátás nyílik a Szent Lőrinc-öbölre és a mélyben kanyargó Cabot Trail-re.

Hosszasan el lehet időzni a sziklafal tetején, elképzelni, hogy sas madárként pásztázzuk a környéket, „berepülünk” a fjordok fölé és várjuk, amint a tengeröböl elnyeli a napot.

A Cabot Trail nyugati oldalán fekvő Pleasant Bay-ben egyébként lassú az élet.

A falu néhány házból és öt-hat szálláshelyből (leginkább motelből) áll. Azaz egy bolt, ami működik, este 8 óra körül bezár, a legközelebbi élelmiszert árusító bolt, a General Store pedig lehet, hogy csak a harmadik faluban van.

Úgyhogy érdemes előre gondolkozni. Ugyanez igaz a benzinkutakra is. Szerencsére a motelokban azért lehet vacsorázni, ha úgy alakul. Az üzletekben szinte minden csak nagy kiszerelésben kapható.

A Cape Breton Highlands Nemzeti Park területén számos - különböző edzettségi szintnek megfelelő – gyalogtúra útvonal közül lehet választani. Széles erdőségek, tavak és az óceán látványát kapja ajándékba, aki vállalkozik rá és felmászik például a meredek Broad Cove Trail-en a hegytetőre. A túraútvonalak kiindulópontját egyébként egyértelműen jelzik a táblák, a parkolók kultúráltak, mosdóval, szeméttárolókkal ellátva.

A szigeten egyébként folyamatosan csodát talál a csendet, nyugalmat, természetet, történelmet kedvelő utazó. Az Atlanti-óceán partján, Ingonish mellett hosszasan lehet sétálni, fürdeni (aki szereti a hidegebb vizet) vagy egyszerűen leülni egy száraz farönkre és bámulni az óceánt. Nincs tömeg, nincsenek kiépített strandok.

Időutazásunk során van, ahol csak néhány évtizedet, de például a Highland Village Múzeum Skanzenben akár az ezernyolcszázas évek elejéig, az első skót betelepülők világába is visszarepülhetünk. Korabeli ruhákba öltözött személyzet üdvözli a látogatókat gaelic nyelven.

Majd elmesélik, hogy abban az évben mi történt velük, hogyan kerültek ide Új-Skóciába.

A Bras d'Or-tó a sziget keleti oldalán az Atlanti-óceán közelében található gyönyörűséges sós vizű tó, az UNESCO bioszféra-rezervátumának része. Baddeck egy bájos kisváros a tó partján.

Itt már élénkebb az élet, sok szervezett Cabot Trail túra indul innen. Csinos kikötőjével, apró kis szigeteivel, szép tornácos épületeivel kellemes állomása lehet a túránknak.

Baddeckben telepedett le a XX. század elején Alexander Graham Bell fetaláló, és így írt Baddeckről: 

Körbeutaztam a világot. Láttam a kanadai és az amerikai Sziklás-hegységet, az Andokat, az Alpokat és a skóciai Felföldet, de Cape Breton egyszerű szépségében mindet felülmúlja!

Érdemes felvenni az utazási terveink közé Cape Breton és Új-Skócia meglátogatását, ahol a fő túristaútvonalaktól távol lehet élvezni a természeti szépségeket, túrázni, pihenni, lelassulni.