Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A kiszáradást megúszta a Velencei-tó, de a kálváriája még nem ért véget 

Elemzések2024. feb. 18.Kovács Dániel

A 2022-es ijesztő negatív rekord után végre úgy tűnik, megmenekült a Velencei-tó. A vízszint a csapadékos télnek köszönhetően folyamatosan növekszik, és már a vízgyűjtő területe is rendben van. De mire lesz ez elég, ha újra bejön egy aszályos nyár? Tóth István, Gárdony polgármestere arra hívta fel a Növekedés.hu figyelmét, hogy a veszély a legkevésbé sem múlt el.

Az elmúlt években rekordalacsony vízállásával keltett riadalmat a Velencei-tó, az aszályos időszakban, 2022-ben 53 centis negatív rekord született, miközben sokan már a tó kiszáradásától tartottak. A tavalyi nyáron azonban megmenekült az ország az aszálytól, és az-eddig legalább is - csapadékos őszi-téli időszakban Karácsony után több területen is árvízvédelmi készültséget kellett bevezetni, és országszerte megjelent a belvíz.

A Velencei-tó környékén lakók viszont alighanem örömmel üdvözölték az esőt, ugyanis a tó vízszintje folyamatosan emelkedik, csak decemberben 20 centivel nőt. Ennek köszönhetően

január elejére már elérte a 112 centimétert, jelenleg pedig 129 centimétert mutat az agárdi vízmérce, és ha nem lesz drasztikus változás az időjárásban, akkor hamarosan elérheti a legkritikusabb pillanatban mért érték háromszorosát.

Érdemes ezt a másik véglettel is összevetni, a Velencei-tó legmagasabb vízállását 1963. márciusában mérték, ez nem kevesebb, mint  244 centiméteres volt, ám ez már jelentős károkat okozott a környező településeken.

Egyelőre azonban itt még nem tartunk, hiszen jelenleg a bőséges téli csapadék mellett december 19-óta a tó vízpótlását is folyamatosan végzi a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság a pátkai és a zámolyi tározóban található, arra felhasználható mennyiséggel.

Akkor most megmenekült a Velencei-tó?

A negatív rekordhoz képest kétségtelenül magas vízszintet látva már aligha fél bárki is attól, hogy kiszárad a tó, és a velencei csobbanásra vágyóknak Olaszországig kell majd utazniuk. Tóth István, Gárdony polgármestere ugyanakkor arra hívja fel a Növekedés.hu figyelmét, hogy a veszély a legkevésbé sem múlt el.

- A helyzet az elmúlt három-négy évhez képest valóban jobb, de még messze nincs rendben minden. A Velencei-tó vízszintje akkor ideális, ha március-áprilisban legalább 130-140 centi, és a tárazók a háttérben tele vannak, egy száraz nyáron át is folyamatosan tudjuk pótolni belőlük a vizet

- mondja a polgármester, de leszögezi, ez még nem valósult meg. A 129 centis vízszint ugyan rendben van, sőt ebből lehet még 130, sőt akár 140 centi is, az elmúlt évtizedek meteorológiai trendjeit jól ismerő Tóth István szerint ez még kevés a boldogsághoz.

- Azt figyeltem meg, hogy minden évtizedben van két csapadékos, és nyolc száraz év. Jó eséllyel ezúttal sem lesz másképp, azaz hamarosan visszatér a szárazság

- húzza alá a polgármester, azaz újra eljön az idő, amikor szükség lenne a víztározók kapacitására, csakhogy erre a korábbi évek tapasztalatai alapján nem lehet alapozni.

Nem jut el a víz a tóba

A polgármester úgy látja, tartós megoldást a tó problémáira az jelentene, ha mindenki precízen végezné a dolgát, és ennél többre a jövőben sem lenne szükség.

- Még a két évvel ezelőtti aszályos időszakban is elég lett volna a vízgyűjtőre hulló csapadék arra, hogy a tározók segítségével utánpótlással lássuk el a tavat. Véleményem szerint elkerülhető lett volna a katasztrófa.

- hangsúlyozza Tóth István hozzátéve, ehhez viszont az kellett volna, hogy ezek a vizek rendeltetésszerűen legyenek kezelve, és valóban el is jussanak a Velencei-tóig. Ez azonban nem történt meg, mivel a tározókba halakat telepítettek, ami annyira lerontotta a víz minőségét, hogy azt már nem lehetett a tó utántöltésére felhasználni, illetve olyan szempontok is megjelentek, hogy szükség esetén nem lehetett a vizet leereszteni a tározóból, mert még kicsik voltak a halak.

Vagy éppen a tározók vizét visszatartva hatalmas területeket árasztottak el Csákvár alatt, hogy bivalyoknak teremtsenek megfelelő élőhelyet. Csakhogy ezek miatt a szükség idején a tározók nem tudják az alapfeladatukat, vagyis a Velencei-tó feltöltését ellátni.

- Mi vagyunk a rendszer végén, mire ideérne, kézen közön elfogy a víz. Ebben az ördögi körben mozgunk, ebből kellene az egész közösségünket kimozdítani -

mondja a városvezető, aki éppen a napokban hozott tető alá egy tanácskozást polgármesterek, szakemberek, politikusok, lokálpatrióták számára, ahol a Velencei-tavat érintő legfontosabb kérdések voltak terítéken.

A résztvevők egy zárónyilatkozatot is elfogadtak, amelyben egyebek mellett ez áll: a MOHOSZ országos vezetőségétől kérjük, hogy a Velencei-tó vízjárását szabályozó tározókban hagyjanak fel a haltenyésztéssel!

Elvárjuk Tőlük, hogy a kezelésükben maradt Velencei-tó vízbiztonságát és horgászati célú hasznosítását helyezzék előtérbe! 2020-tól minden vízgyűjtőn visszafogott vizet a tóba kellett volna engedni, amelyre a mai napig nem került sor. A döntések hátterét nem ismerjük.

Véleményünk szerint a Pátkai-tározó teljes leengedése elkerülhetetlen. A vízgyűjtő északi részére az utóbbi években kiadott újabb és újabb vízjogi engedélyek felülvizsgálata, részleges felfüggesztése szükséges”.

- A Duna megáradt, a Balatonból már le kell ereszteni a vizet, miközben a Velencei-tó még messze nem tart itt. Két éve a hiányzó víz mérhetetlen veszteségeket okozott nekünk, csak az anyagi kár milliárdos nagyságrendű. Jó lenne ezt a jövőben elkerülni - húzza alá Tóth István, főleg most, hogy az elmúlt, csapnivaló évek után végre van remény egy közepes szezonra a tóparton.