Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A magyar gazdasági növekedés újra megindulhat - Megnéztük, mi vár ránk 2025-ben

Elemzések2025. jan. 2.D.J.

Ebben az évben a legvalószínűbb a 2-3 százalék közötti bővülés - mondta el a növekedés.hu-nak Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója.

Az új esztendő nagy kérdése, hogy a magyar gazdaság vajon lendületet tud-e venni? Erre szerencsére komoly esély mutatkozik. Tavaly az állami beruházások úgy 22-25 százalékkal eshettek vissza a korábbi évhez képest. A 2025-ös esztendőben az is sokat segíthet, ha nem lesz ilyen mértékű csökkenés. Idén a GDP növekedését segíti, hogy nagyon alacsony a bázis. Ha a beruházások visszaesése megáll, már az önmagában egy-két százalékos növekedést tud előidézni a 2024-es nagyon gyenge eredményhez képest – mondta el a növekedés.hu-nak Palócz Éva. A Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a kormányzat részéről várt 3,4 százalékos GDP növekedés nem a legreálisabb előrejelzés, bár egy ilyen hektikus világban semmit nem lehet kizárni. De a legvalószínűbb a 2-3 százalék közötti bővülés, bár ennél alacsonyabb ütem is lehetséges.

Palócz Évát arról is megkérdeztük, hogy van-e esélyünk rá, hogy belátható időn belül elérjük az Európai Unió átlagát. „Belátható időhorizonton belül biztosan nem.” Ott van Csehország példája: lényegében a fejlettség terén inkább a nyugat-európai országokhoz tartoznak, de még ők is az uniós fejlettség 90 százalékán állnak és egy ideje ott toporognak. De épp így a dél-európai országok is le vannak maradva.

Nagyon kevés, kivételes ország éri el az uniós átlagot vagy megy afölé. Ahhoz egészen más gazdaságpolitika kellene.

Újraindulhat a beruházások bővülése

Idén a szolgáltatások iránti kereslet tovább bővülhet, hála a pozitív reálbérdinamikának. Az ipari teljesítmény viszont rövid távon visszafogott maradhat. Fordulat az év második felében várható - állapítja meg az MNB legfrissebb Inflációs Jelentése.

Az elemzés leszögezi: legfőbb kereskedelmi partnerünk, Németország ipari termelésének javulását 2025 közepére várják a piaci elemzők, amely keresleti oldalról ösztönzi a hazai ipari folyamatokat. A fordulatot egyedi tényezők is támogatják: egyes hazai gépjármű- és akkumulátorgyártó vállalatok nagyberuházásai befejeződnek, és a vállalatok 2025 során megkezdhetik a termelést.Ami az építőipart illeti: 2025 elejétől a gazdaságélénkítő programok, valamint célzott intézkedések további impulzust adhatnak, mindez pedig támogathatja a gazdasági növekedést. A célzott intézkedések közé tartozik:

  • a Vidéki Otthonfelújítási Program
  • a kollégiumépítési program
  • a munkáshitel
  • a nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának megteremtése

A munkáshitel miatt az MNB becslései alapján a háztartási hitelállomány növekedése 14 százalék körül tetőzhet 2025-ben. A fogyasztás az előrejelzésük szerint 2025-ben 4,3–5,1, 2026-ban 3,5–4,5, 2027-ben pedig 2,7–3,7 százalék közötti mértékben nő.2025-től elsősorban a magánszektor fejlesztéseinek köszönhetően újraindulhat a beruházások bővülése. A beruházási ráta nominális és reál értelemben is stabilizálódik.

Az idei év második felétől az elektromos autók gyártásához és akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó beruházások termelőre fordulásával, valamint a külső keresletünk dinamizálódásával az árukivitelben erőteljes bővülést várnak.

Ahogy korábban írtunk róla: idén a tervek szerint három nagy külföldi közvetlentőke beruházás is megkezdi termelését hazánkban. Az autóipari beruházások közül a 2018-ban bejelentett debreceni BMW és a 2023-ban bejelentett szegedi BYD gyár, míg az akkumulátoripar területén a 2022-ben bejelentett debreceni CATL gyár kezdheti meg működését.

A három gyár 2025-ben 0,6, 2026-ban pedig 0,8 százalékponttal emelheti a GDP növekedési ütemét a közvetett hatásokat is figyelembe véve.