A világ legsikerebb befektetője a részvényárak esésére számít
ElemzésekWarren Buffett cége, a Berkshire Hathaway eladta Apple részvényeinek immár felét, és más papírból is kitáraz, így a cégben elképesztő összegű szabad pénz halmozódott fel.
Közzétette második negyedéves adatait a Berkshire Hathaway, és a piacot meglepte, hogy a 93 éves guru hatalmas tétel Apple eladása mellett döntött, miközben az első negyedévi eladásokat adózási okokkal magyarázta.
Természetesen érthető volt az indoklás: miért is jelezte volna, hogy további eladásokra készül, hisz sokan csak erre a tényre eladnak, lejjebb nyomva az árfolyamot.
Jókor venni, jókor adni
Márpedig a guru tudja, hogy mit csinál, és vélhetőan alaposan átgondolta, hogy miért most jött el az eladás ideje. Az iPhone gyártójának részvényeit 2016-ban kezdte venni két kollégája javaslatára, és a befektetés úgy megtetszett neki, hogy a hatalmas cég közel tizedét megvette, így egy időben ez lett messze a legnagyobb befektetés a portfólióban.
Az előző negyedévekben már több részvényből komolyabb tételeket adott el, köztük az Apple is szerepelt, és a kapott pénzből rövid lejáratú amerikai állampapírokat vásárolt.
Kiszórta az Apple felét
A most napvilágot látott adatok szerint a második negyedévben olyan jelentős eladások történtek, hogy ezzel az Apple-csomag felén realizálta a nyereséget a guru, persze a fennmaradó rész sem kevés: 84,2 milliárd dollárt ért a negyedév utolsó napján.
A Berkshire összesen több mint 75 milliárd dollár értékben adott el részvényeket a negyedévben,
így szabad pénzállománya 277 milliárd dollárra nőtt. Az Apple mellett a második legnagyobb befektetés, a Bank of America részvényeiből is szép tételt adott el a társaság.
Ha hallgat, bölcs marad
A lépés okairól nem számolt be Warren Buffett egyelőre, de nem is lenne okos dolog tőle, ha ezt tenné. Szavaira, ügyleteire az egész befektetői világ figyel, sokan követik, de legalábbis fontos jelzésnek tekintik lépéseit. Természetesen nem minden döntése bizonyul helyesnek utólag, ez nem is lehetséges, tévedhetetlen ember nincs, de a 60 éves pályafutása alatt
egy kis cégből kizárólag befektetésekkel a világ jelenleg nyolcadik legnagyobb cégét hozta össze, részvényeseinek hosszú évtizedeken át igen szép hozamot biztosítva.Ha most azt mondaná, hogy túlértékeltnek tartja a piacot, nem látja a további növekedési teret, ezért inkább szabad eszközökben várja a következő nagy vásárlási lehetőséget, akkor ezzel akár óriási eladásokat generálhat.
Ő pedig nem akarja befolyásolni, pláne manipulálni a piacot, pláne, ha az Apple-csomag másik felét is el akarja adni, ami lehet, hogy most is zajik, ezt majd 3 hónap múlva tudjuk meg.
A lépés önmagáért beszél
Ugyanakkor nyilvánvaló hogy nem lát olyan további árfolyamemelkedési potenciált, ami miat tovább tartaná a részvényeket, vagy nem tartja megfelelőnek a kockázat és a hozam arányát.
Kétségtelen, hogy az amerikai részvénypiacon 2009 eleje óta emelkedő trend van, az elmúlt 15 évben sokkal angyobb volt az emelkedés az indexek szintjén is, mint a hosszú távú átlag.
A fák pedig nem nőnek az égig, és ha a guru már nem érzi kényelmesnek a részvényportfóliót, akkor eladja, és utána nem érdekli, hogy még feljebb megy-e az ár, ha közben úgy látja, hogy egy kiadós árfolyamesés kockázata növekszik.
A technológiai részvényekben gigantikus emelkedés zajlott, ezért akár csak a hosszú távú trend korrekciójában is előfordulhat, hogy a harmadára vagy a negyedére esnek az árak, ahogy ez a Meta (Facebook) esetében történt 2022-ben.