Trumpnak ezzel az öt hatalmas gazdasági kihívással kezdenie kell valamit

Elemzések2024. nov. 7.D.J.

Az amerikai választók többsége a gazdasági helyzet miatti elégedetlenség alapján is szavazott a republikánusokra. Most, hogy Donald Trump megnyerte a választásokat, több téren is komoly eredményeket várnak tőle a választók.

Infláció

Biden alatt a gazdaság több válság átvészelése után növekvő pályára állt. A 2022-es csúcshoz képest jelentősen csökkent az infláció. Szeptemberben hároméves mélypontra, 2,4 százalékra esett.

Csakhogy a kutatások alapján világos, hogy mindezzel az amerikaiak cseppet sem elégedettek. Hiába sikerült megálljt parancsolni a pénzromlásnak, akkoris fáj a fogyasztóknak, hogy az árak ma átlagosan 20 százalékkal magasabb szinten állnak, mint Trump elnökségének utolsó hónapjaiban.

A YouGov augusztusi felmérése szerint több mint az emberek negyede szerint a jelenlegi inflációs ráta meghaladja a 10 százalékot.Vagyis érzésre még mindig nagynak tűnik az infláció, valójában az árszínvonal magas.

A minimális áremelkedésre is nagyon érzékenyek lettek az amerikaiak, emiatt is riasztó, hogy a Moody’s elemzése alapján, ha Trump végigviszi a programját az infláció kisebb mértékben, de megint meglódulhat. Ezen a téren az elnöknek ügyesen kell egyensúlyoznia.

Egészségügy

Ha valakit elvisz a mentőautó, akkor annak átváltva több mint 400 ezer forintot kell fizetnie az USA-ban. Nem véletlen, hogy sokan inkább taxival vitetik magukat az ambulanciára. Pont a borsos árak kikerülését segítenék az egészségbiztosítások.

Csakhogy az állástalanok és a szegények még a fix biztosítási pénzt sem engedhetik meg maguknak, emiatt az amerikai lakosság mintegy 9 százalékát semmi nem védi a csillagászati díjaktól.

Közel 30 millió emberről beszélünk.

Ráadásul a biztosítások sem fedeznek mindent. Például a kórházakban végzett diagnosztikai szolgáltatások, így a vértesztek és egyéb testvizsgálatok költségeit a társaságok nem szokták fedezni.

Emiatt rengetegen hiába fizetik a biztosítási díjat, miután kórházba kerülnek, jókora adósságba verik magukat. Az Egyesült Államokban átlagosan öt háztartásból egynek van egészségügyi tartozása. A negyede azoknak, akik nem tudják kiegyenlíteni a számláikat, több mint 1,7 millió forintos hátralékot halmozott fel.

A téma egyik szakértője David Himmelstein tömören így fogalmazott: az Egyesült Államoknak "igazán nagy változásra" van szüksége. Úgy hogy közben kritikus közegészségügyi helyzetet teremtett a gyógyszerfüggőség.

Állások és fizetések

Bár a munkaerőpiac jó börben van a tengerentúlon, a munkanélküliség enyhe növekedést produkált az utóbbi időben. De a fő probléma inkább az, hogy egyes társadalmi csoportok komoly vesztesei lettek az elmúlt évtizedeknek. Beszédes, hogy csupán a lakosság kevesebb mint ötöde érzi úgy, hogy ma jobban él, mint négy éve.

A főiskolai végzettséggel nem rendelkező férfiak például gazdasági térvesztést szenvedtek el. Ahogy arra a New York Times egyik friss kutatása rámutat: a felsőfokú végzettséggel nem rendelkező fehér férfiak 1980-ban még többet kerestek, mint az átlagos munkavállaló.

Mostanra azonban a dolgozóknak ez a csoportja leszakadt.

Az egyes kutatásokon az említett társadalmi kör rendre úgy látja, hogy a gazdaság rossz állapotban van. Túlnyomó többségük – egy CBS felmérés szerint a 63 százalékuk - pedig Trump-támogatónak számít, aki nyilván azt várja, hogy a pénzügyi helyzete a republikánus győzelem után javulni fog.

Donald Trump egyik politikai hirdetése New Yorkban (Forrás: Shutterstock)

Adóvágások a láthatáron

Donald Trump világossá tette a kampányában, hogy számos adócsökkentést fog végrehajtani, néhány adót pedig el is fog törölni. Például, amik a borravalókat, vagy a túlórapénzeket terhelik.

Az érvei szerint így javítanák az amerikaiak személyes pénzügyi helyzetét. A nagy kérdés, hogy miként gondoskodik róla az elnök, hogy mindez ne üssön komoly lyukakat a költségvetésbe.

Az AP News által idézett gazdasági elemzők becslései alapján Trump adócsökkentései 10 év alatt úgy 10 ezer milliárd dollárba is kerülhetnek.

Vámháborúk jönnek?

Donald Trumpnak világos elképzelései vannak a gazdaságpolitikáról: az America First („Amerika az első") vonal mellett tör lándzsát, amely szigorú, új vámpolitikát hozhat.

Európának rossz hír, hogy Trump az amerikai importra 10 százalékos általános vámot vetne ki, ami komoly csapás lehet az európai autóiparnak is. Pekingnek pedig még elkeserítőbb lehet, hogy a kínai árukra az USA soron következő elnöke 60 százalékos vámot rakna rá.

Hogy ezek a tarifák valóban be is lesznek-e vezetve az nyilván még a jövő zenéje.A washingtoni székhelyű Adóalapítvány mindenesetre úgy véli, hogy a Trump-vámok évente 524 milliárd dollárral növelnék az adókat és legalább 0,8%-kal csökkentenék az amerikai GDP-t.