Gazdasági vihar előtt állunk?- Trump terveit elemezték a szakértők
ElemzésekAz előttünk álló időszak komoly kihívásokat tartogat a világgazdaság számára, hiszen az Egyesült Államok kereskedelempolitikája továbbra is meghatározó szerepet játszik a globális piacokon. A várható változásokat és azok hatásait elemezték a szakértők a Magyar Közgazdasági Társaság Nemzetközi Gazdaság és Európai Uniós Szakosztályának kerekasztal-beszélgetésén.
Donald Trump gazdasági elképzelései a második elnöksége idején sem térnek el jelentősen az első ciklusban látottaktól: a WTO szabályainak figyelmen kívül hagyása, a vámháborúk és az exporttöbblettel rendelkező országok elleni szankciók továbbra is napirenden vannak.
A politikai feszültségek elkerülhetetlenül gazdasági és kereskedelmi konfliktusokhoz vezetnek. Míg korábban a nemzetközi szabályok és szervezetek, például a WTO, igyekeztek ezeket mérsékelni, ma már egyre több ország figyelmen kívül hagyja ezeket az előírásokat. Az Egyesült Államok esetében ez nem újkeletű folyamat, mert már Trump első elnöksége idején is elkezdődött a WTO szabályainak háttérbe szorítása.
- figyelmeztetett a nemzetközi szabályozások gyengülésére Balás Péter korábbi nagykövet, Magyarország WTO mellé rendelt állandó képviseletének korábbi vezetője, az Európai Bizottság Kereskedelmi Főigazgatóságának volt helyettes vezetője.
Folytatódó kereskedelmi háborúk
Trump korábban elfogadhatatlannak tartotta, hogy az EU – szerinte tisztességtelen eszközökkel – folyamatosan kereskedelmi többletet halmozott fel az Egyesült Államokkal szemben. Az árukereskedelemben valóban az EU mutatott fel 175 milliárd eurós többletet 2023-ban,azonban a szolgáltatáskereskedelemben az USA dominált, 105 milliárd eurós többlettel.
A kereskedelmi konfliktusok azonban nemcsak az EU-val való kapcsolatra korlátozódnak. Kanada és Mexikó is jelentős exporttöbblettel rendelkezik az USA-val szemben, ezért Trump bejelentette, és azóta elnöki rendeletben is rögzítette, hogy mindkét országra 25 százalékos vámot vetnek ki.
Kanada azonnali ellenlépéseket jelentett be, amelyek célzott vámemelésekben öltenének testet, az USA számára legérzékenyebb termékeken. Mexikó szintén válaszlépéseket helyezett kilátásba, bár konkrét intézkedéseket még nem hozott, de azonnal tárgyalásokba kezdett.
Jelenleg ezeket az intézkedéseket 30 napra mindkét ország irányában felfüggesztette az Egyesült Államok. A felek pedig vállalták a határok szigorítását és a csempészet visszaszorítását.
Kína esetében Trump adminisztrációja visszafogottabb intézkedéseket hozott: plusz 10%-os vámemelést vezettek be. Az igazi konfliktus azonban nem a vámoknál, hanem a stratégiai termékek és a technológiai fejlesztések területén várható. Az Egyesült Államok egyre inkább korlátozza Kína hozzáférését a legfejlettebb technológiákhoz, mivel az ázsiai nagyhatalom rohamosan zárkózik fel az amerikai iparágakhoz.
Energiapolitikai fordulat: az USA klímapolitikája új irányt vesz
A Biden-adminisztráció klímavédelmi intézkedéseivel szemben Trump teljesen más irányba mozdult el. Kilépett a nemzetközi klímaegyezményekből, engedélyezte az alaszkai olajkitermelést és feloldotta az olajfúrási tilalmakat. Az intézkedések hatására várhatóan növekedésnek indul a globális olajkínálat. Az olajárak csökkenésére is számíthatunk, ami a határidős árak alapján 10-20 százalékra tehető.
Magyarországra gyakorolt hatások
Úgy véljük, hogy Magyarország gyengébb növekedési kilátásokkal néz szembe, elsősorban külső kereskedelmi partnereink, például a kínai export és a német autóipar visszaesése miatt. Ennek következményeként alacsonyabb gazdasági növekedés és gyengülő reálárfolyam várható.
-fogalmazta meg a Magyarországra vonatkozó előrejelzéseket Augusztin Anna, az OGResearch szenior közgazdásza.
Összességében az amerikai gazdaságpolitika alakulása komoly következményekkel járhat a világkereskedelemben és a globális gazdaságban. A vámháborúk, a kereskedelmi konfliktusok és az energiaárak változása mind olyan tényezők, amelyek meghatározzák a következő éveket, és így Magyarország gazdasági lehetőségeit is.
A Trump-adminisztráció tervezett gazdaság- és kereskedelempolitikai lépéseiről szóló teljes kerekasztal-beszélgetést az alábbi linken tekintheti meg.