Nyolc dolog, amit tudnia kell a hajbeültetésről

Elemzések2023. aug. 20.D.J.

Ha dús hajat akarunk, akkor készüljünk: előtte valószínűleg kopaszra kell vágni a frizuránkat.

Ahogy telnek az évek sokan egyre nehezebb szívvel néznek bele a tükörbe. Már csak azért is, mert a hajkorona egyre látványosabb ritkulásnak indul. Még normális esetben is kihullik úgy napi 80 hajszál a fejünkről, bár ha egészséges a fejtetőnk akkor a helyükre aztán újak nőnek.

Viszont akinél beindul a kopaszodás az van hogy 120-nál is több hajszálat veszít 24 óra leforgása alatt. Mire a férfiak betöltik a 35-öt több mint az 50 százalékuk már érzékelt némi ritkulást. A nőknél pedig az 50 felettiek fele küzd a kopaszodással.

Az erősebb nem tagjait jellemzően a tesztoszteron egyik származéka a dihidro-tesztoszteron (DHT) szabadítja meg a sűrű frizurától.

Az egyik legjobb ellenszer a frizura eltűnésére a hajbeültetés. Viszont mielőtt belevágunk egy műtétbe, érdemes pár fontos tényezőt figyelembe venni.

1. Az eljárás időigényes

Általában a beültetés egy napot vesz igénybe. Rendszerint reggeltől késődélutánig kell a klinikán tartózkodnunk. Bár ha nagyon sok hajat kell átültetni akkor lehet hogy még vissza kell menni egy újabb napra.

A beavatkozás során nem szoktak altatni, ezért jobb ha felkészülünk rá, hogy elég sokáig viszonylag mozdulatlanok kell maradjunk.

Sok helyen egyébként igyekeznek gondoskodni a páciensek szórakozásáról: jó pár klinikán a műtét közben lehet zenét hallgatni, vagy ha a felvett pozíció engedi akkor lehet filmet is nézni.

2. Nem mindenkinek jelent megoldást

Van hogy belső rendellenesség miatt indul meg a hajhullás. A kopaszodást akár gyulladásos betegségek is felpörgethetik. Előfordul, hogy a gyógyszeres kezelés segít meggátolni, hogy a probléma még nagyobbra duzzadjon.

Ami fontos, hogy csak a saját hajunkat tudják átcsoportosítani a műtét során. Idegen szálakat nem tudnak a fejbőrünkbe rakni. Ezért a hajbeültetéshez elengedhetetlen, hogy legyen hajunk.

Szerencsére a legtöbb kopaszodó férfinak oldalt és hátul egy csíkban megmarad a haja, mivel a hormonok itt nem tudnak olyan pusztítást végezni, mint a fejtetőn.

De ha már kezd teljesen kikopni a frizuránk és szeretnénk olyan hajkoronát mint a gimis tablóképünkön, akkor erről sajnos jobb ha lemondunk.

A hajbeültetés ezért mindig konzultációval kezdődik, ahol felmérik, hogy a páciens elvárásait meg lehet-e valósítani.

3. A donorterület nem kopaszodik ki

Általában a hajat hátulról veszik és a fejtetőre helyezik át. Viszont mindez olyan mennyiségben történik, ami hátul nem fog feltünni. Fölösleges attól tartani, hogy miközben az egyik helyen bedúsul a hajkoronánk, máshol meg látszatra ki fog kopni.

4. Nem kell félni, nem fog fájni

Helyi érzéstelenítéssel zajlik a beavatkozás ezért szinte csak annyit érzünk, mintha lenne rajtunk egy bukósisak és az orvosok csak ahhoz nyúlnának hozzá. Magyarán nagyon tompán lehet érezni a tűszúrásokat.

A beavatkozás fájdalommentes. Ráadásul vannak olyan modern eljárások, amelyek mellett a donorterületen nem marad heg.

Olyan kicsi, speciális tűt is tudnak használni az orvosok, amely nyomtalanul dolgozik.

5. Kopaszra vágnak

Ha azt terveztük, hogy az ismerőseink körében eltitkoljuk a beültetést és egyik hétről a másikra egyszer csak dús hajkoronával jelenünk meg a kollégáink előtt, akkor sajnos van egy rossz hírünk: az igazán sikeres beavatkozáshoz le kell vágni kopaszra a hajunkat.

Vannak klinikák, amelyek bizonyos esetekben vállalják a beültetést úgyis, hogy viszonylag hosszúra meghagyják a fejtetőn lévő frizurát, de egyrészt ez roppant macerás, másrészt nehezíti a gyógyulási folyamatot és rendszerint ez a módszer drágább is.

Viszont akár ősz hajszálat is át lehet ültetni.

Ám ami régen ősz volt az áthelyezve is az marad.

6. Pár napig nagyon ügyelnünk kell

A beültetés után pár napig az átültetett hajhagymák nagyon érzékenyek. Volt, akinek azért hullott ki egy részük, mert útban hazafelé a kórházból beverte a fejét, ahogy szállt be a taxiba.

Másnak azért sérült a beültetés helye mert a fejet tetején pihentette a szemüvegét, rögtön pár nappal a beavatkozás után.

Annyira ügyelni kell, hogy három-négy napig alvásnál sem jó ha a fejtetőnkhöz vagyis a beültetés helyéhez hozzáér valami. Segíthet, ha alvásnál magunk alá gyűrjük a párnát.

7. Nőknek is lehet

Nőknél gyakrabban felmerül az a kérés, hogy a beültetés helye ne legyen kopaszra vágva.

A donor területnél ugyan mindenképp vágni kell, de akinek hosszú a haja ez nem feltétlenül zavaró, mivel a beültetés helyén a különbségeket nagyrészt elfedik a régebbi tincsek.

8. Drága mulatság

Tegyük fel, hogy csak éppen kikopott elől a hajunk és egy kis igazítást szeretnénk igénybe venni. Ha a legolcsóbb megoldásokat vadásszuk, akkor két-három százezer forintos végösszegre számítsunk. De ez nem sok mindenre elég. Azért, hogy komolyabban helyrehozzák a hajvonalunkat, általában úgy 800 ezer és 1 millió között kell fizetni.