Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Több rendőr dolgozik ma, mint 13 éve - Utánajártunk, milyen juttatásokkal teszik vonzóbbá a rendőri pályát

Elemzések2023. okt. 11.Dajkó Ferenc Dániel

Mekkora kezdőfizetése van egy rendőrnek? Milyen juttatások járnak a rendőrjárőr képzés alatt, milyen képzésen kell részt vennie, aki rendőr szeretne lenni? Hány rendőr szolgál ma Magyarországon? Mekkora a Határvadász Ezred létszáma? Humánerőforrás témában kérdeztük az Országos Rendőr-Főkapitányságot.

Magyarország egyike a világ legbiztonságosabb országainak. Az IEP Institute for Economics & Peace nemzetközi kutatóintézet minden évben közzéteszi a Global Peace Indexet, amelyen hazánk rendre rendkívül jól szerepel az utóbbi években. A 2023-as kiadványban is a világ legbiztonságosabb 20 országa közé, a 18. helyre sorolták Magyarországot, megelőzve többek közt olyan országokat, mint Belgium, a balti államok, Lengyelország, Norvégia, az Egyesült Királyság, vagy éppen Svédország. Mivel az index összeállítása során a készítők figyelembe veszik a bűncselekmények számát, az emberölések számát, általánosságban a bűnözési mutatókat, a közbiztonság állapotát, így abban, hogy hazánk ilyen jól szerepel ezen a téren kétségtelenül nagy szerepe van a Rendőrség, a rendőrök munkájának.

Ez nyilván rendkívül humánerőforrás-igényes feladat, épp ezért megkérdeztük az Országos Rendőr-Főkapitányságot (ORFK), hogy mekkora most a hivatásos rendőrségi állomány, hogyan alakult a rendőrök száma az elmúlt években, milyen feltételekkel jelentkezhet valaki rendőrnek, valamint milyen életpályára és mekkora fizetésre számíthat ma egy rendőr.

Képzés és bérezés

Az ORFK Kommunikációs Szolgálatának a Növekedés.hu részére kiküldött válaszaiból kiderült, hogy azok számára, akik a rendőri hivatást szeretnék választani az alapképzés keretében kétféle lehetőséget biztosít a rendőrség.

Az egyik a technikumi képzés, amely 2 év időtartamú, de 1 és 1,5 év alatt is elvégezhető megfelelő előképzettség beszámítása – kadétképzés vagy pályaorientációs iskola elvégzése – esetén. A jelentkezés felső korhatára 25 év.  Emellett a jelentkezőknek lehetőségük van a 10 hónapos rendőrjárőr képzést választani, amelyre a jelentkezés felső korhatára 55 év. Ennek a képzési formának nagy előnye, hogy már az oktatás első napjától fizetést kapnak a képzésben résztvevők.

A 10 hónapos képzés során az első két hónapban bruttó 296.400 forint a fizetés összege, a harmadik hónaptól a hivatásos szolgálati jogviszonyba lépés napjától bruttó 383.500 Ft/hónaptól 463.000 Ft/hónapig, 2024. január 1-jét követően bruttó 453.600 Ft/hónaptól 533.100 Ft/hónapig terjed a pályakezdő rendőri illetmény, attól függően, hogy mely rendőri szerv állományában teljesít valaki szolgálatot.

Mint írják az említett összeg kiegészülhet például nyelvpótlékkal, éjszakai, valamint készenléti pótlékkal, továbbá növekedhet a bér túlszolgálattal. A rendőrök a felsorolt összegek felett a megállapított illetményen felül bruttó 200.000 Ft/év cafeteria juttatásra is jogosultak.

A két éves technikumi képzés alatt szakképzési és rendvédelmi ösztöndíjban is részesülnek a rendőrnek tanulók.

Háromszori étkezés, jogosítvány és laptop is jár

Megtudtuk, hogy nem csak a már meglévő nyelvtudást díjazzák, de a technikumi képzésben résztvevők nyelvtanulási törekvéseit is támogatják. Az Európai Unió és a Magyarországgal szomszédos nem európai uniós állam hivatalos nyelvének valamelyikéből, valamint kínai, arab és orosz nyelvből megszerzett és a külön jogszabályban meghatározottak szerint igazolt állami nyelvvizsga díjához pénzbeli hozzájárulást, támogatást nyújt a Technikum. 

Emellett diákigazolványt is biztosít a külön jogszabályban meghatározottak szerint.

A technikum a tanulók részére térítésmentesen biztosítja

  • a kollégiumi elhelyezést,
  • a napi háromszori étkezést,
  • formaruházattal történő ellátást,
  • egy darab hordozható személyi számítógépet,
  • gépjárművezetői engedély megszerzését,
  • a társadalombiztosítás feltételei szerinti orvosi ellátást,
  • a rendőrség kezelésében lévő kulturális és sportlétesítmények igénybevételét és
  • utazási költségtérítést.

A képzésekről emellett a rendőség honlapján lehet tájékozódni írták válaszukban. A rendőrtiszt-képzéssel kapcsolatban pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hivatalos honlapján érhetőek el információk.

Rendőri életpálya

A várható rendőri életpályára vonatkozó kérdésünkre válaszul megírták, hogy a 2015-ben megváltozott jogszabályi környezet bevezette az úgynevezett hárompilléres rendvédelmi életpálya fogalmát, amelynek deklarált célja a hivatásos állomány megtartása, különleges szolgálatuk megbecsülése. A legjelentősebb pillérjét az új előmeneteli- és illetményrendszer alkotja. Ennek megfelelően a bérezés az elmúlt években többször emelkedett.

2016-tól az életpálya része a teljesítményjuttatás 2017. január 1-jétől pedig szintén az életpálya részévé vált a rendvédelmi egészségkárosodási ellátás rendszere, mely kezeli a bekövetkező rendkívüli események, élethelyzetek (baleset vagy betegségek) miatti, hivatásos szolgálatra való egészségügyi alkalmatlanság állapotát.

Hozzátették: a fentiekre tekintettel a fiatalok részére a rendőrség biztos munkahely, stabil életpálya és kiszámítható karrier lehetőségét nyújtja.

Az új előmeneteli rendszer biztosítja mind a horizontális (besorolási kategórián belüli) előmenetel, mind a vertikális (a hierarchikusan egymásra épülő beosztási kategóriák közötti, a magasabb értékű beosztási kategóriába történő) előmenetel lehetőségét.

Emellett a rendőrség az elmúlt időszakban modern technikai, informatikai és fegyverzeti eszközökkel látta el a személyi állományát. Ezek a fejlesztések nagyban elősegítik munkatársaink szakszerű és hatékony feladatellátását, illetve könnyítik munkavégzésüket.

Közgazdászra, pszichológusra, sőt mérnökre is szükségük van 

Arra is kiváncsiak voltunk, milyen motivációk hajtják a rendőrnek jelentkezőket, hiszen a rendőri hivatás gyakorlásával járó kihívások nagyban különböznek egy átlagos munkáétól. Az ORFK válaszában kiemelte, hogy a kollégáik motivációja eltér az átlagos munkavállalókétól. Mint írják, a Rendőrség hazánk egyik legnagyobb munkáltatója. Szinte minden szakma képviselője megtalálhatja a helyét a szervezetben, hiszen a klasszikus egyenruhás rendőri feladatok mellett szükség van közgazdászokra, informatikusokra, mérnökökre, pszichológusokra, orvosokra és még számtalan olyan szakemberre, akik egy ekkora szervezet működéséhez szükségesek.

Jelentkezőink hisznek abban, hogy munkájukkal az embereknek segítenek, hozzájárulnak ahhoz, hogy az állampolgárok biztonságban élhessék a hétköznapokat – húzták alá.

Nőtt az állomány 2010-hez képest

Az állomány méretével kapcsolatban elmondták, hogy a ténylegesen felvételre került alkalmas személyek száma éves átlagban 870 fő. A rendőrség 2010. január 1-jén 33450 fős hivatásos állománya 2023. szeptember 1-re 36382 főre emelkedett.

Kérdésünkre válaszolva azt is közölték, hogy a határ védelmére tavaly újonnan létrehozott Készenléti Rendőrség Határvadász Ezredhez a 2022. július 20. és 2023. szeptember 15. között 3 784 fő jelentkezett szerződéses határvadásznak.

Kérdésünk kiküldésekor 181 fő felvételi eljárása (alkalmassági vizsgálata vagy kifogástalan életvitel ellenőrzése) volt folyamatban és 1 650 fővel kötött szerződést a rendőrség.

Mint írták a Készenléti Rendőrség Határvadász Ezredének létszámfeltöltését a rendőrség továbbra is prioritásként kezeli.

(Címlap fotó: MTI/Rosta Tibor)