Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Trump tehetetlen: az USA függősége akkora, hogy nem tudják Kínát sarokba szorítani

Elemzések2025. ápr. 13.Devecsai János

Az Egyesült Államokban minden öt eladott iPhone készülékből, négy Kínában készül. Az amerikai elnök hiába szeretné hazatelepíteni a gyártást, az üzemek áthozása nem valósítható meg gazdaságosan. Ennek fényében nem meglepő, hogy az amerikai kormányzat a mobilokat kivonta a globális vámok alól.

Az utóbbi hetek világossá tették, hogy a vámháborúban az egyetlen, ami biztos az a bizonytalanság. Gyakran a bejelentett vámok sem úgy és akkor lépnek életbe, ahogyan az eredetileg a bejelentésben szerepelt. Az egyik legújabb fejlemény, hogy Trump visszakozott: hiába vetett ki 145 százalékos minimális vámtételt az USA-ba hozott kínai árukra, az okostelefonokat és a számítógépeket, illetve más elektronikus eszközöket, például a félvezetőket és a memóriakártyákat egy időre mentesítette a globális vámok alól. Várhatóan egy hónapig lesz így, utána új vámtételeket kapnak ezek a kínai áruk, amelynek mértéke bizonyosan alacsonyabb lesz, mint az általában érvényes 145 százalék - derült ki Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter friss nyilatkozatából, amit ma az ABC televízió csatornának adott a Reuters ismertetése szerint.

A mostani meghátrálás várható volt: az amerikai okostelefon-piac annyira függ a kínai üzemektől, hogy a magas vámoknak katasztrofális hatásuk lett volna a telefonárakra.A Counterpoint Research nevű kutatócég egyik elemzéséből például kiderül: az amerikai értékesítésre szánt iPhone-ok 80 százaléka készül Kínában, a fennmaradó 20 százalék pedig Indiában.

Némi érdekesség, hogy pár éve kiderült: mivel az Apple ezer szállal kötődik Kínához, az iPhone gyártója naponta 50 repülőjegyet vesz a United Airlines egyik járatára, amely San Francisco és Sanghaj között jár.

Az ágazat egyik szakértője Dan Ives elmondta: mégha sikerülne is áttelepíteni az Apple üzemeket az USA-ba - ami eleve roppant időigényes lenne és minden bizonnyal 2028-ig eltarthatna -, az amerikai gyártás akkor is megháromszorozná a készülékek árát. A mostani 1000 dollár helyett az átlag iPhone-ra 3000 dolláros árcímke kerülne.

Olyan drámai lenne a változás, hogy azt nehéz felfogni

– fogalmazott a szakértő. Az Apple vezér, Tim Cook korábban eleve jelezte: Amerikában nincs elég munkaerő a gyártás áttelepítéséhez.

„Az Egyesült Államokban tarthatnánk egy találkozót a szerszámmérnökökkel, és nem vagyok benne biztos, hogy tele lenne a terem. Kínában viszont több futballpályát is meg tudnának velük tölteni” – mondta egy előadáson.Trump nem először próbál nyomást gyakorolni az Apple-re: már az első elnöki ciklusa alatt is megpróbálta elérni, hogy az iPhone-ok amerikai földön készüljenek. Az akkor bevezetett vámok alól azonban – épp úgy mint most -, mentesíteni kellett a telefonokat, mivel a terv kivitelezhetetlen volt.

Mobilokban is használt nyomtatott huzalozású lemezeket gyártanak egy kelet-kínai üzemben (Forrás: Shutterstock)

Kína megkerülhetetlen lett

Az Apple egyik legnagyobb versenytársa, a Samsung - részben az előző kereskedelmi háború miatt - nagyrészt kivonult Kínából. Az utolsó kínai okostelefon-gyárukra 2019-ben került lakat. A Samsung új gyártási központja Vietnám lett, ahol a társaság az okostelefonok több mint 50 százalékát gyártja.

Kína kiemelt szerepére azonban jellemző, hogy a Samsung így se tudta függetleníteni magát az ázsiai szuperhatalomtól. Az okostelefonjaikhoz szükséges chipeket ugyanis továbbra is három kínai városban: Hszianban, Tiencsinben és Szucsouban készítik.Ezeknek a félvezetőgyártó létesítményeknek az áthelyezése rövid távon valószínűtlennek tűnik, mivel az újak építése évekbe telne és több tízmilliárd dollárba kerülne.

A BOE Technology-nak és a többi kínai beszállítónak továbbra kritikus szerepe van a Samsung ellátási láncában. Olyan alapvető okostelefon-alkatrészeket, például kijelző-paneleket biztosítanak, amelyeket más külföldi cégek nem tudnak helyettesíteni, mivel a kínai beszállítók piaci részesedésben, szabadalmak birtoklásában és költséghatékonyságban előnyben vannak.

Jellemző, hogy a Vietnámba importált „telefonok és alkatrészek” összértékének több mint 90 százaléka Kínából származik.Az is beszédes, hogy közben Indiában az egyetlen iPhone-összeszerelő, a Tata Electronics az alkatrészek 90 százalékát Kínából hozza be. Ezért hiába van sok telefonon „Made in India” (Indiában készült) vagy „Made in Vietnam” (Vietnámban készült) felirat: a gyártás nagyrészt a Kínából érkező importra támaszkodik.

A kínai mobiltelefon-export értéke (milliárd dollár)

Forrás: MacroMicro