Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A magyar emberek biztonsága nem a határainkon kezdődik - 20 éves az EU legnagyobb katonai missziója

Globál2024. dec. 7.Kovács Dániel
A rovat támogatója:

Magyarország immár két évtizede része az EUFOR Althea missziónak, és 2024 januárja óta különleges felelősség hárul ránk: az Európai Unió legnagyobb katonai misszióját magyar parancsnok vezeti - mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter Szarajevóban hozzátéve, ebben az évben a légi mentési-szállítási képességet (MEDEVAC) is a Magyar Honvédség adja.

A magyar emberek biztonsága nem a határainkon kezdődik. Az ukrajnai háború hatásait ebben a régióban is fokozottan lehet érezni, ezt pedig keresztezi a déli irányból érkező illegális migrációs hullámok egyik legfrekventáltabb útvonala, amely átszeli a térséget

–hangsúlyozta Szalay-Bobrovniczky Kristóf Szarajevóban, miután bilaterális találkozón vett részt Bosznia-hercegovinai kollégájával, Zukan Helezzel.  A honvédelmi miniszter az EUFOR Althea missziónak 20. évfordulójára rendezett ünnepségre érkezett, ahol arról is beszélt,

az elmúlt 20 év során Európa és ez a misszió számos próbatételnek nézett elébe. A 2015-ös migrációs válságtól kezdve, amely próbára tette határainkat és közös elszántságunkat, a COVID-19 világjárvány példátlan zavaraiig, és most a keleti szárnyunkon zajló ukrajnai háborúig, ezek a kihívások átformálták a biztonságról alkotott felfogásunkat. 

- A megpróbáltatások ellenére egy dolog állandó maradt: a részt vevő nemzetek rendíthetetlen elkötelezettsége, hogy együtt dolgozzanak Európa védelméért és a régió biztonságáért. Ez az eltökéltség a stabilitás fenntartásában és a folyamatosan változó világ változó fenyegetéseinek kezelésében elért sikereink sarokköve - mutatott rá a miniszter.

Két évtizede Bosznia-Hercegovina nehéz válaszúthoz érkezett. A háború utáni időszakban a konfliktus sebei mélyek voltak, és a stabil és biztonságos társadalom felé vezető út bizonytalan - elevenítette fel ünnepi beszédében az indulást  Sticz László vezérőrnagy hozzátéve, 2004 decemberében az Európai Unió válaszolt a béke és biztonság fenntartásának hívására, tovább építve a NATO IFOR és SFOR missziói által lerakott alapokra.

Az Althea hadművelet Európa megingathatatlan elköteleződésének szimbólumává vált a béke, stabilitás és megbékélés iránt.

Az évek során az EUFOR szerepe a közvetlen békefenntartásról a helyi hatóságok megerősítésére helyeződött át. Az első időkben a misszió nemcsak a katonai kihívások kezelésére összpontosított, hanem a stabilitást aláásó tényezőkre, például a szervezett bűnözésre és a korrupcióra is. Ezek a problémák veszélyeztették a nehezen kivívott békét.

Erősödő magyar szerepvállalás

A kétnapos miniszteri látogatás alatt az EUFOR Althea-műveletben részt vevő katonák látványos gyakorlaton mutatták be, hogyan zajlik egy többnemzeti akció magyar vezetéssel. A feladat során akciófilmbe illő mutatványokat láthattunk a Magyar Honvédség nemrég beszerzett  könnyű és közepes szállítóhelikoptereitől. Egy csörlővel felszerelt Airbus H145M helikopter függeszkedés közben húzott fel egy sebesültet hordágyon, az új Airbus H225M szállítóhelikopter érdekessége pedig az, hogy itt, Bosznia-Hercegovinában alkalmazták először nemzetközi művelet keretében, amelyek, mint kiderült, bár harci cselekményekben szerencsére nem kellett résztvenniük, az októberi árvíz idején sokat segítettek a katasztrófaelhárítási munkálatokban.

Ahogy azt korábban megírtuk, az EUFOR ALTHEA művelet 2004-ben indult, felváltva a megelőző NATO szerepvállalást. A kezdeti robosztus létszáma fokozatosan csökkent és a feladatrendszere is átalakult. 2012-ben a hangsúly a bosznia-hercegovinai hadsereg képességfejlesztésére és kiképzésére került.

A művelet – a biztonsági helyzet változása miatt – az utóbbi időben nagyobb létszámmal van jelen a műveleti területen és nagyobb hangsúlyt helyez a többszintű tartalékerőkre, azonban továbbra is fontos eleme a stacioner és mobil megfigyelő és összekötő csoportokból álló helyzetértékelő képesség.

A Honvédség 2024-ben többek között légi szállító képességet, MEDEVAC képességet, valamint a különböző törzsbeosztások ellátása mellett egészségügyi képességet is biztosít.

2006 novemberétől a NATO szarajevói parancsnokságán (NHQSa) is jelen vagyunk törzstisztekkel, kiemelendő, hogy hazánk biztosítja a törzsfőnöki beosztást a misszióban.