Mekkora jelentősége van Ukrajna oroszországi területfoglalásának – térképen Ukrajna kurszki betörése

Globál2024. aug. 18.D.F.D.
A rovat támogatója:

Ukrajna sikeres támadást hajtott végre Oroszország ellen. Moszkva komoly kihívásokkal néz szembe, a kurszki területen történt események pedig ismét új irányt adhatnak a háborúnak. Térképre tettük Ukrajna oroszországi területfoglalását.

Túlzás nélkül állítható, hogy az egész világot meglepte Ukrajna nyárvégi hadisikere.

Hónapok óta inkább Oroszországé volt a kezdeményező szerep a frontvonalakon, mi több, bár átütő sikert nem tudott elérni Moszkva, de többnyire fölényben volt Ukrajnával szemben a hadszíntereken.

Ezen a helyzeten fordított Kijev a merész, ámde rendkívül hatékony szárazföldi hadműveletével a Kurszki területen.

Amint azt a Növekedés.hu is megírta, idén augusztusban Ukrajna sikeres offenzívát indított Oroszországban. Szumi városához közel lépték át a határt az ukrán csapatok és rendkívül rövid idő, mindössze néhány nap alatt viszonylag nagy területet foglaltak el. A határt védő orosz csapatokat láthatóan felkészületlenül érte a támadás. Vélhetően többszáz orosz katona került hadifogságba, az ukrán hadsereg pedig meglepően könnyen behatolt Oroszország földjére. A Kurszki területen található fontosabb repülőtereket Ukrajna lebombázta, az ukrán hadsereg pedig az orosz védműveket, megerősített állásokat, illetve a nagyobb katonai egységeket egyszerűen kikerülte, illetve adott esetben bekerítette. A súlyossá váló helyzet következtében Moszkva kénytelen volt elrendelni több tízezer ember evakuációját, az orosz csapatok pedig továbbra sem képesek úrrá lenni a helyzeten. Eközben Ukrajna egy jelentősebb települést is elfoglalt: Szudzsa így ukrán megszállás alá került.

A térképen sárga szín jelöli az ukrán hadsereg sikeres offenzívájának a területét.

 

Mekkora területet szállt meg Ukrajna?

Mint oly sokszor az ukrajnai háború kapcsán, ezúttal is rendkívül nehéz, mi több szinte lehetetlen teljesen biztos adatokkal szolgálni, hiszen mindkét háborúzó fél torzítva közli az információkat. Ukrajna vezető katonai tisztségviselője Olekszandr Szirszkij vezérezredes állítása szerint mintegy 35 kilométer mélyen hatoltak be orosz földre az ukrán katonák. Így körülbelül 1150 négyzetkilométert és 82 települést ellenőriznek. Az ukrán hadsereg parancsnokának állításával szemben a nyugati elemzők körülbelül 40 település elfoglalását tudják jelenleg megerősíteni, az ukrán benyomulás mélysége pedig valahol 15, illetve 35 kilométer közt alakulhat.

A térképen sárga szín jelöli az ukrán hadsereg által Oroszországban megszállt területet

Viszonyításképp az Ukrajna által megszállt területek mérete nagyjából egy fél Nógrád vármegyényi területnek felel meg. Oroszország 17 100 000 négyzetkilométeres teljes területéhez képest ez az alig több, mint 1000 négyzetkilométer már nem is hat olyan soknak. Emellett érdemes arra is figyelmet fordítani, hogy a híradások akarva, akaratlanul néha azt sugallják, mintha az ukrán erők már a Kurszki terület nagyrészét elfoglalták volna. Ezzel szemben a Kurszki terület 29 800 négyzetkilométeren terül el, tehát a harcok által jelenleg alig 1/29-ed része érintett az orosz ’’megyének’’. Mindemellett elvitathatatlan az a tény, hogy Ukrajna néhány nap alatt gyorsabban nyomult előre, mint amire az orosz haderő hasonló időtartam alatt bármikor képes volt az utóbbi hónapokban.

Az ukrán hadsereg célkeresztjében lévő Kurszki terület és Belgorodi terület

Mekkora jelentősége lehet Ukrajna offenzívájának?

Ukrajna újabb meglepő katonai sikere elvitathatatlan. A kérdés, hogy milyen hatással lesz ez a háború menetére.

Jóslásokba bocsátkozni nem egyszerű feladat, de az elég nagy biztonsággal kijelenthető, hogy Ukrajna rövid távon biztosan kedvezőbb helyzetbe került a Kurszki területre való behatolás által. Ahhoz, hogy Oroszország egyáltalán stabilizálni tudja a helyzetet mindenképp katonai erőket kell átcsoportosítania az ukrajnai hadszintérről, nem beszélve arról, hogy vélhetően vissza is szeretné foglalni Moszkva a megszállt területeket, ami méginkább elvonhatja az erőforrásokat az ukrajnai műveletekről.

Amennyiben hosszabb távon is sikerült megszállva tartania Kijevnek a most elfoglalt területeket, esetleg még több orosz földet hódít meg, abban az esetben a fentebb leírt hatás még erősebb lesz, valamint Ukrajnát erősebb alkupozícióba hozza egy esetleges béketárgyalás során.

Azzal az eshetőséggel is számolni kell azonban, hogy Oroszország visszafoglalja a megszállt területeket. Ebben az esetben Ukrajna hasznai minimalizálódnak a művelet kapcsán.

Érdemes szót ejteni az ukrán betörés Kreml-re, illetve az orosz elnök belpolitikai helyzetére gyakorolt hatásáról. Egyes vélemények szerint ez a kudarc meggyengítheti az orosz vezetés hatalmát, ronthatja az orosz emberek morálját és emiatt esetleg belpolitikai nyomás nehezedhet Moszkvára a háború befejezésének érdekében.

Ennél azonban sokkal árnyaltabb lehet az ukrán műveleteknek az orosz belpolitikai vetülete.

Egyrészt az orosz területeket ért támadás akár a háborúpárti hangokat is felerősítheti. Az orosz lakosságban haragot gerjeszthet és megerősítheti Moszkvának azon narratíváját, miszerint Ukrajna, illetve Ukrajnán keresztül a NATO közvetlen fenyegetést jelent az orosz államiságra és az orosz népre nézve. Ebben az esetben a Kreml helyzete akár meg is erősödhet és még több erőforrást csoportosíthat át az ukrajnai háborúra.

Végül pedig fontos beszélni a mozgósítás kérdéséről. Egészen más volt ugyanis eddig Moszkva helyzete, hiszen egy másik ország ellen, külföldön folytatott művelet esetében sokkal nehezebb mozgósítani, mint amikor külső támadás éri az ország saját területét, megsértve ezzel Oroszország szuverenitását (nyilván Oroszország is megsértette Ukrajna szuverenitását, ezért is tud szinte teljes mozgósítást elrendelni Kijev). Moszkva, így ha szabad kezet nem is kap, de az eddiginél sokkal nagyobb mértékben mozgósíthat és sokkal könnyebben hívhatja be a hadra fogható civileket a hadseregbe. Ebből a szemszögből nézve a mostani ukrán támadás komoly kockázatot is magában hordoz.

Összességében elmondható, hogy az ukrán támadás egy komoly rést üthetett Moszkva pajzsán. Az ukrán morálra minden bizonnyal nagyon jó hatással vannak ezek a sikerek és támogathatják az ukrán katonák, illetve az ukrán nép kitartását. A Kreml számára ezzel szemben nem kis kihívást jelenthet a helyzet stabilizálása és Oroszország nemzetközi renoméja is erős csorbát szenvedett a sikeres ukrán területszerzés következtében. Emellett Ukrajna nyugati támogatói számára is egy lökést jelenthetnek az ukrán hadsereg Kurszki területen elért eredményei, ami jó hatással lehet a fegyverszállításokra. Oroszország területi integritásának a megsértése azonban kockázatos dolog, még akkor is, ha a nemzetközi közösség nem ítéli el emiatt Ukrajnát, hiszen továbbra is utóbbi a megtámadott fél. A Kreml válasza azonban brutális lehet és akár súlyosabb is az eddig látottaknál, ám egyelőre nyitott kérdés mit lép Moszkva, hiszen még az ukrán offenzívát sem igazán sikerült leállítaniuk.