Így reagálnak a multik a koronavírusra - Körkép ágazatonként
HírekA kínai beszállítók kiesése világszerte komoly gondokat okoz, és nem csak az autóiparban. Jelentős luxusmárkákat is érint a válság, és több szórakoztatóipari cég kényszerült arra, hogy ideiglenesen bezárja a boltjait Kínában, vagy leállítsa külföldi gyárakban a termelést. Az olasz ilSole24ore összegyűjtötte szektoronként és vállalatonként a leállásokat.
Autóipar
- A Fiat Chrysler ideiglenesen felfüggesztette szerbiai autógyártását, mert nem érkeznek alkatrészek Kínából, ahol az új koronavírus miatt számos gyár termelése áll. A kragujevaci gyárban a Fiat 500L autókat készítik.
- A Suzuki megpróbál alkatrészeket beszerezni Kínán kívül.
- A Volkswagen-csoport a napokban azt közölte, hogy a Covid-19 koronavírus miatt januárban éves szinten 11,3 százalékkal estek eladásai Kínában. Kína a VW-csoport legnagyobb piaca. Januárban 343 ezer 400 járművet értékesített Kínában, és Hongkongban. A VW csoportszintű globális eladása az múlt hónapban 5,2 százalékkal, 836 ezer 800 járműre esett.
- Tesla: A sanghaji üzem február 10-én folytatta a termelést.
- A Toyota eredetileg azt tervezte, hogy február 3-án elindítja kínai termelését. Ezt az időpontot aztán február 10-ére tolta ki, majd a japán cég február 7-én bejelentette, hogy csak valamikor február 17-e után kezdődhet újra a járműgyártás. A Toyota a hétvégén azt közölte, hogy két kínai gyárában már hétfőn, további egyben pedig kedden indul újra a termelés. A negyedik gyár termelésének beindításával kapcsolatban még nincs időpont.
- Hyundai: felfüggesztette a termelést Dél-Koreában az alkatrészhiány miatt.
- Kia: szintén felfüggesztette termelésének egy részét Dél-Koreában, mivel a kínai szállítók nem szállítottak alkatrészeket.
Elektronika
- Apple: február 14-én újból megnyitotta néhány olyan üzletét, amit Kínában korábban bezárt a járvány miatt.
- Samsung: meghosszabbította egyes gyárak ideiglenes lezárását a kínai kormány iránymutatásainak megfelelően.
- Sony: lemondta a részvételét a Mobile World Congress rendezvényen, ami a legnagyobb mobilkommunikációs esemény az évben. A cég közleménye szerint a legfontosabb a munkatársak, a résztvevők, a partnerek és a médiában dolgozók egészségének védelme.
Ruházat
- H&M: 520 üzletből ideiglenesen 334-et bezárt.
- Nike: a Kínában található üzletek felét bezárta, amelyek nyitva maradtak, ott is csak részmunkaidőben dolgoznak. Az amerikai vállalat bevételeinek 18 százalékát szerzi Kínából.
- Adidas: szintén több üzletét is bezárta Kínában.
Étkezés
- McDonald's: 300 üzletet zárt be Kínában.
- Starbucks: közel 4300 üzletének felét bezárta Kínában.
Lakberendezés
- Ikea: mind a 30 üzletet bezárta Kínában.
Szolgáltatások/szórakozás
- Airbnb: Bárki, aki február 7. és április 30. között Pekingben szállást foglalt, visszatérítésre jogosult. Wuhanban, a járvány epicentrumában a foglalásokat felfüggesztik március 31-ig.
- Walt Disney: körülbelül 135 millió dolláros kiesést jelent majd, ha a Sanghajban és Hongkongban lévő parkjai két hónapig zárva tartanak.